(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok iyi , ham yapacak sanırım Vorteksi

Bunun etkisi çok daha fena olabilir böyle giderse , olayın vuku anı tam 4-5’in ardışıl sonuçlarına denk geliyor

Beklediğimiz iki büyük olası sistem için de uygun ara ve Loading süreci de mantıklı

Çok heyecanlıyım ( minör bile olsa fena olur , ayrıca minör olsa yine majör bekleyeceğim , bu sefer de çarşı fena karışır , uzun UB sonrası uzun SH , majörü almadan bırakmaz bu döngüde )

Ben UB ve SH'nin SSW ile bağlantısından bahsettiğim zaman terslemişlerdi :hfyeni (18): Şimdi tak diye görüyoruz. :hfyeni (29):

• Hocam major olursa kışın nisan mayis aylarina uzama sansi var mi?😀

Maalesef var

Ben başka verilerden ve tecrübelerden hareketle bu kış geç biter hem de baya geç diye tahmin yazdım , SSW ihtimali buna onay verdi , eğer bu minör olur ve üstüne majör yada yine minör gelirse maalesef Nisan ortası yada sonuna kadar aralıklı üşüyüp dururuz

Sistemleri Avrupa’ya yollasak bile etkili sıcaklar gelemez , deniz sezonu geç açılır

Bu mesajlar elbet ilerleyen aylarda önümüze çıkar , bakalım ne kadar mantıklı yorum yapmışız

• Maalesef var

Ben başka verilerden ve tecrübelerden hareketle bu kış geç biter hem de baya geç diye tahmin yazdım , SSW ihtimali buna onay verdi , eğer bu minör olur ve üstüne majör yada yine minör gelirse maalesef Nisan ortası yada sonuna kadar aralıklı üşüyüp dururuz

Sistemleri Avrupa’ya yollasak bile etkili sıcaklar gelemez , deniz sezonu geç açılır

Bu mesajlar elbet ilerleyen aylarda önümüze çıkar , bakalım ne kadar mantıklı yorum yapmışız

Oraj sezonu "yine" geç açılacak gibi, benim asıl sezon gittikçe öteleniyor :hfyeni (18):

• Senaryolara göz gezdirince bunun şimdilik uçuk bir şey olduğunu gördüm. Genel anlamda ısınma açısından çoğu -12'C civarında vermiş ama bu daha değişecektir. Vade yaklaştıkça +8'ler cirit atacaktır diye düşünüyorum. Tabii bizim işimiz stratosferik rüzgar ve çekirdeğiyle ilgili ama olsun :hfyeni (18):

• Bugün veriler mis gibi maşallah. Akşamki ECMWF'nin haftalık çıktıları da iyi çıkarsa değme keyfime

Daha önce açıkladığım için bir daha açıklamıyorum sadece veriyi bırakacağım.

• 4 günlük sabah çıktılarının zonal rüzgar karşılaştırmasında hepsinin ısınmayı verdiği gayet net bir şekilde gözüküyor. Son güncellemede(12z) zonal rüzgar doğulu 19.9m/s değerde olunca Major ihtimalinin epeyce arttığını görüyoruz, bu gayet güzel. Geriye ısınmanın konumu, dalga aktivitesi, rüzgarın durumu ve SPV'nin halini incelemek kalıyor. Kış yeni başlıyor ve biteceğe benzemiyor :hfyeni (29):

• Palanci hocam splite doğru evriliyor gibi bu bize biraz sıkıntı çıkarabilir. -19 çok fazla notr de kalsa yeter. Tabi siz daha iyi bilirsiniz

Gezegensel dalga aktivitesinin kafası biraz karışık ancak bu veriler daha değişecektir. Rüzgarın çok azalması mevzusunda ise neden öyle bir algı var bilmiyorum ancak doğrudan bir alakası yok hatta hiç alakası yok denilebilir. Doğulu rüzgarın nereden nasıl estiği, bu ısınmanın hangi fazda gerçekleştiği, stratosfer-troposfer eşleşmesi gibi şeyler var. Yani öyle bir konum alır ki -5'te Avrupa'ya çalışır ya da öyle bir konum alır ki -20'de bize çalışır. Bunlar için konuşmamıza daha var buradan değerlendireceğiz.

• Gezegensel dalga aktivitesinin kafası biraz karışık ancak bu veriler daha değişecektir. Rüzgarın çok azalması mevzusunda ise neden öyle bir algı var bilmiyorum ancak doğrudan bir alakası yok hatta hiç alakası yok denilebilir. Doğulu rüzgarın nereden nasıl estiği, bu ısınmanın hangi fazda gerçekleştiği, stratosfer-troposfer eşleşmesi gibi şeyler var. Yani öyle bir konum alır ki -5'te Avrupa'ya çalışır ya da öyle bir konum alır ki -20'de bize çalışır. Bunlar için konuşmamıza daha var buradan değerlendireceğiz.

Eşleşme tum katmanlarda var ama iste dediğiniz gibi şans işi bu Dogrudur hocam ama bakıyorum major ssw veren senelere genelde yaramıyor. Şartlar uygun olur umarim. bu arada bu konuda çok guzel bilgiler var. Elinize emeğinize sağlık

• Eşleşme tum katmanlarda var ama iste dediğiniz gibi şans işi bu Dogrudur hocam ama bakıyorum major ssw veren senelere genelde yaramıyor. Şartlar uygun olur umarim. bu arada bu konuda çok guzel bilgiler var. Elinize emeğinize sağlık

Teşekkürler hocam. Daha vade var karamsar, düşünmeye gerek yok. Bu zincirleme ısınma sürecini ilk biz burada Cold.EFso hocamla konuşmuştuk ve öyle de oluyor. Vade yaklaştıkça daha tutarlı ve güzel şeyler söyleyebiliriz umarım.