(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzatılmış Bias Eco Cold.EFso hocam ancak bu 19 Ocak günceli.

Resim

BC genelde başarılıdır

Gefs ve Canm da onay veriyor

Bir kere bunlar kazansın be

Okyanuslarda NCEP daha güçlü diyeceğim de ECM Kore’den tut da , Avustralya BOMM Hindistan ve Çin’le bile veri alış verişi yapıyor

Neyse yarın kokusu çıkar ama Gefs çıktıları daha iyi gelir bir süre

• Enes Güleç(17) hocam GEFS'te gözüken o orta katmandaki serinlik GEOS'ta yok gibi çünkü ucundan da olsa gözükmesi gerekirdi(?), yine GFS'nin azizliğine uğramış olma ihtimalimiz yok mu? Eddy Heat Flux verileri hemen hemen aynı çıksa da Şubat başından itibaren PolarCap sıcaklıklarında ayrışmış olabilirler mi? 3 gün önce 20'sinde kısmi coupling veren model şimdi vermiyor, gün geçtikçe tutarlılıkları azalmaya başladı umarım işler lehimize dönmeye başlar...

• Enes Güleç(17) hocam GEFS'te gözüken o orta katmandaki serinlik GEOS'ta yok gibi çünkü ucundan da olsa gözükmesi gerekirdi(?), yine GFS'nin azizliğine uğramış olma ihtimalimiz yok mu? Eddy Heat Flux verileri hemen hemen aynı çıksa da Şubat başından itibaren PolarCap sıcaklıklarında ayrışmış olabilirler mi? 3 gün önce 20'sinde kısmi coupling veren model şimdi vermiyor, gün geçtikçe tutarlılıkları azalmaya başladı umarım işler lehimize dönmeye başlar...

Maalesef coupling sıkıntı var bir çok modelde

Bir sonrakine bakacaz artık

Boşuna zincirleme istemedik

Ve boşuna -8 için yırtınmıyorum :))

• Maalesef coupling sıkıntı var bir çok modelde

Bir sonrakine bakacaz artık

Boşuna zincirleme istemedik

Ve boşuna -8 için yırtınmıyorum :))

Aslında GFS bir süredir buna işaret ediyordu, bir umut diye direndim. Neyse çok sıkıntı yok daha vaktimiz var, Stratosferik açıdan da çalım yersek şuracıkta bayılırım :boat:

Diğer veri ay sonuna kadar gösteriyor bu ise ancak 2 şubata kadar.

• Aslında GFS bir süredir buna işaret ediyordu, bir umut diye direndim. Neyse çok sıkıntı yok daha vaktimiz var, Stratosferik açıdan da çalım yersek şuracıkta bayılırım :boat:

Çöküşe de Altın Gole de hazırlıklıyım ruhen , psikolojik olarak

Ama ALTIN GOLE daha yakınım ne kadar gecikse de , bir gün yazmazsam bilin ki karamsar baskı yüzünden yada iş yoğunluğundandır , ama asla pes etmem , altın golü kovalarım

• Diğer veri ay sonuna kadar gösteriyor bu ise ancak 2 şubata kadar.

Farkındayım hocam o yüzden ucundan da olsa göstermesi gerekirdi dedim. Sizin attığınızda o serinlik 1 Şubat'ta mevcut. Benim attığımda 2 Şubata kadar 100-1000hPa arası herhangi bir serinlik yok, gözle görülür.

• Çöküşe de Altın Gole de hazırlıklıyım ruhen , psikolojik olarak

Ama ALTIN GOLE daha yakınım ne kadar gecikse de , bir gün yazmazsam bilin ki karamsar baskı yüzünden yada iş yoğunluğundandır , ama asla pes etmem , altın golü kovalarım

Hocam psikolojik olarak ben her şeye hazırım. Sistem ister gelsin ister gelmesin psikolojik açıdan sorunum yok ancak ülkemiz barajları için gerekli. Artık altın golü atmamız lazım, atmasak bile golü attıracak pasın gelmesi lazım :hfyeni (18):

• Hocam psikolojik olarak ben her şeye hazırım. Sistem ister gelsin ister gelmesin psikolojik açıdan sorunum yok ancak ülkemiz barajları için gerekli. Artık altın golü atmamız lazım, atmasak bile golü attıracak pasın gelmesi lazım :hfyeni (18):

Aynen

Para parayı çeker

Sistem sistemi çeker ( Cold.EFso 2017 )

Altın Gol için bile bir sistemler dönemi gerekir

Öyle kolay kolay zaafiyeti coğrafyaya balyoz inmez

Bakın Sarı öküzü italyaya kaptırdık , 3 haftadır her sistemde başımıza belalar

Ne yapıp edip 5/6 şubata kadar İstanbul Trabzon Bursa yüksekleri ve Ankara hinterlandı kar ( örtü ) görmeli

Göremezse işler çok ötelenir

• Coupling(stratosfer-troposfer eşleşmesi) olmaması ve ısı transferininde kesilmesine, büyük geçmiş olsun demek istemiyorum ama çok üzüldüm şuan.

SSW olmadan sistem alıyor muyuz?

Elbette, ama şuan çok olağan üstü bir durum var.

Tüm veriler fiyasko yolunda son hızla devam ediyor.

Kuraklığın sonu hayır olsun diyeceğim başka çare yok.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Coupling(stratosfer-troposfer eşleşmesi) olmaması ısı transferininde kesilmesine, büyük geçmiş olsun demek istemiyorum ama çok üzüldüm şuan.

SSW olmadan sistem adlık mı?

Elbette aldık ama şuan çok olağan üstü bir durum var.

Tüm veriler fiyasko yolunda son hızla devam ediyor.

Kuraklığın sonu hayır olsun diyeceğim başka çare yok.

Minör için konuştuk

Sistem almak için couple şart değil

Sert sistem için gerekli olan altyapı başka iş

Biz şu an -8/-10 peşindeyiz ve şu TPV’de mümkün

• Minör için konuştuk

Sistem almak için couple şart değil

Sert sistem için gerekli olan altyapı başka iş

Biz şu an -8/-10 peşindeyiz ve şu TPV’de mümkün

-8/-10 nun biran önce gelmesi gerekli.

Şubat başına geldik hocam, mart geldi çattı.

Hayır olsun demekten başka çare yok.

• 4-8 Şubat arası EPS’de alt yapı vardı bozmazsa ama onun da Mjo’su tırt , yarın belli olur

Mjo'yu hiç sorma hocam, nereye baksam moralim bozuluyor şuan.

Bir süre modellere bakmamak en iyisi olacak belki de.

• Mjo'yu hiç sorma hocam, nereye baksam moralim bozuluyor şuan.

Bir süre modellere bakmamak en iyisi olacak belki de.

Valla çok şeyler yazmak istiyorum model sayfasında ama

Egolar kaprisler savaşı gördüğüm yerlere pek giremiyorum

Yoksa tam bir öğrenme süreci aslında