(SSW) Ani Stratosferik Isınma Olayının Türkiye Üzerine Etkileri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam ısınmalar ile küresel ısınma arasında bağlantı var mi ? Gördüğüm kadarıyla büyük ısınmalar son senelerde daha sık olmaya başladı. (25-30 senedir)

SSW’ye dair arşiv sistem ancak 1958 yılına kadar gidiyor, bu yıldan öncesi ile şimdiki zamanı kıyaslayamıyoruz az mı çok mu diye.(Belki 1958 öncesine ait çalışma vardır, bilemiyorum) https://csl.noaa.gov/groups/cs…mpendium/majorevents.html

Yukarıdaki linkte 1958-2019 arası Major SSWler listelenmiş. En son bu listeye 2021 Ocak ısınmasıda eklenecek.

Major SSW her 3 yılda 2 kez gerçekleşen “normal” bir olay. Major SSW gerçekleşmeyen yıllarda Minor SSWlerde gerçekleşebiliyor ve bunlarında etkilerini hissedebiliyoruz. (Bknz; 2012 Ocak Minor, 2022 Şubat Minor) 1989 ile 1998 arasında Major SSW olmamış, bu da benim dikkatimi çekti. Neden olmadığına dair bir kaç veriye baktım ancak net bir bağlantı bulamadım.

Bunların dışında Kasım-Aralık-Ocak QBO su ve Enso ilişkisi ile SSW oluşma sıklığına dair veri ilk sayfada var.

• Enes Güleç(17) hocam iyi haftasonlari dilerim

Şu anda şanslı konumlar neresi Avrupa mi TR mi

Ve stratosfer troposfer eşleşmesi var mı

Teşekkürler

Şimdiden net bir şey söyleyememekle birlikte Avrupa her zaman 1-0 öndedir başlangıçta. Sıcak tarafta kalma ihtimalimiz olsa dahi sistem alma ihtimalimiz var. Örnek: 2021 Ocak ısınması ardından gelen 14-18 Şubat sistemi.

• SSW’ye dair arşiv sistem ancak 1958 yılına kadar gidiyor, bu yıldan öncesi ile şimdiki zamanı kıyaslayamıyoruz az mı çok mu diye.(Belki 1958 öncesine ait çalışma vardır, bilemiyorum) https://csl.noaa.gov/groups/cs…mpendium/majorevents.html

Yukarıdaki linkte 1958-2019 arası Major SSWler listelenmiş. En son bu listeye 2021 Ocak ısınmasıda eklenecek.

Major SSW her 3 yılda 2 kez gerçekleşen “normal” bir olay. Major SSW gerçekleşmeyen yıllarda Minor SSWlerde gerçekleşebiliyor ve bunlarında etkilerini hissedebiliyoruz. (Bknz; 2012 Ocak Minor, 2022 Şubat Minor) 1989 ile 1998 arasında Major SSW olmamış, bu da benim dikkatimi çekti. Neden olmadığına dair bir kaç veriye baktım ancak net bir bağlantı bulamadım.

Bunların dışında Kasım-Aralık-Ocak QBO su ve Enso ilişkisi ile SSW oluşma sıklığına dair veri ilk sayfada var.

Anladim hocam ben de hep 2000 lerden örnekler gördüğüm için bir bağlantı var mı diye düşündüm. Teşekkürler

• Şimdiden net bir şey söyleyememekle birlikte Avrupa her zaman 1-0 öndedir başlangıçta. Sıcak tarafta kalma ihtimalimiz olsa dahi sistem alma ihtimalimiz var. Örnek: 2021 Ocak ısınması ardından gelen 14-18 Şubat sistemi.

Hocam o devasal soguklar illaki akacak güneye. Tozu bile bizi ihya eder. Kıyılara -10 ve üzeri mutlu eder.

• İki gün öncesinin güncellemelerine kadar rüzgarların batılıya dönüp tekrar doğuluya döndüğü zamanki ikinci ısınmada bölünme(kanada-sibirya) denemeleri vardı. Bu bölünme senaryoları azaldı ve yerini yer değiştirmeye bıraktı. Bugünkü modellerde olduğu gibi önümüzdeki süreçteki modellerde de olumlu sinoptikler görebiliriz. Uzunvade (240h sonrası) içerisinde önceki güncellemelerde Avrupaya dalan sert gph’ler olmayacaktır diye düşünüyorum. Bu düşük gph değerleri biraz etkisini kısarak, biraz daha doğulu bir şekilde karşımıza çıkabilir. Son gfs günceli gibi.

• Son gfs günceline göre, 100hpa ile yer seviyesi arasında batılı rüzgarların iyice yavaşladığı ve anomalide negatife dönen tarih olan 3 Mart itibariyle SSW'nin etkilerini güney enlemlerde hissetmeye başlayacağız

Ecmwf Mjo 10 günlük vadede faz 7 de bulunuyor. Aşağıda Mart ayı la nina faz7 sinoptiği ile son ecmwf güncelini bırakıyorum.

Mon 20 Feb 2023

ECH101-240.GIF?21-0

Ecmwfye göre 10hpa de SPV 20 Mart itibariyle tekrar toparlanıyor ancak zayıflayan vorteks daha alt seviyelerde etkisini sürdürecektir ve SSW'nin etkilerini Nisan ortasına kadar hissedebiliriz.

Mon 20 Mar 2023 00 UTC - Mon 27 Mar 2023 00 UTC

Mon 20 Feb 2023

• Helal sana jet terbiyecisi kardeşim , nefis götürdün süreci 😎

Sonucu ne olursa olsun benim için bu atmosferik fenomenin takibi eğlenceli. Giriş kısmını tamamladık, şuan gelişme kısmındayız ve önümüzdeki hafta itibariyle sonuç kısmına giriyoruz. Atmosferdeki bu güzel denklemi çözmekte artık bize kalıyor. Umarım sürecin sonunda tekrardan o kar tanelerini görebiliriz.

• Hocam ECMWF'nin haftalık 10hPa sıcaklık anomalilerinde stratosferik polar vorteksin yeniden güç kazanabileceği gözüküyor, tabii tam anlamıyla olmasa da kısmen göz kırpmış diyebiliriz sanırsam. Acaba yeniden güçlenen SPV son bir kez daha ısınmaya maruz kalabilir mi? Olması halinde etkisi Nisan'ı da geçecektir. Nisan ayında nötr El Nino'ya geçiş yapıyoruz gibi. Acaba 3 yılın ardından gelen El Nino + SSW etkisi ne olur?

• Hocam ECMWF'nin haftalık 10hPa sıcaklık anomalilerinde stratosferik polar vorteksin yeniden güç kazanabileceği gözüküyor, tabii tam anlamıyla olmasa da kısmen göz kırpmış diyebiliriz sanırsam. Acaba yeniden güçlenen SPV son bir kez daha ısınmaya maruz kalabilir mi? Olması halinde etkisi Nisan'ı da geçecektir. Nisan ayında nötr El Nino'ya geçiş yapıyoruz gibi. Acaba 3 yılın ardından gelen El Nino + SSW etkisi ne olur?

Final ısınması için tekrar ihtimal doğuyor SPV'nin tekrar kendine gelmesi ile.

Hali hazırda bunla ilgili güzel bir analog çalışması yapılmış.

Bu yazdan da umutluyum bir analog tahmini gördüm atayım buraya da.

Yukarıdaki baz alınan yıllarda 2006, 2009 ve 2018de SSW gerçekleşti. Tabiki gerçekleşme tarihi bakımından günümüzdeki SSW ile tarihsel farkı olsa dahi genel perdede güzel örnekler olarak elimizde bulunuyor. Bahar dönemi için SPV de gerçekleşen bölünme ve yer değiştirme olayları ne kadar etkili olabilir emin değilim ancak 2006 yer değiştirmesi ile bahar dönemi birazcık daha yağışlı geçmiş 2009 ve 2018 bölünme olaylarına nazaran.

Ancak bu yıl kendine has bir desen çizebilir, çünkü hem üst atmosferde hem de alt atmosferde süreç çok uzamış olacak. Yukarıdaki SSW gerçekleşen yıllarda SSW'ler Ocak ayında gerçekleşmişti.

• analizler muazzam. Tebrikler hocalarım. Benim bir sorum olcak bunca yıldır sistem kovaliyoruz işte bir sürü ssw oldu felan, modem takibi yaptik vs. Kutbi girdapın bölünupte cok iyi sistem aldigimiz bir tarih olmusmudur? Bu belki cok zordur ama böyle bir sezon oldumu acaba? Yakin tarihlerde yok zaten diye biliyorum. Sistem derken ülke anlaminda demek istedim.

• analizler muazzam. Tebrikler hocalarım. Benim bir sorum olcak bunca yıldır sistem kovaliyoruz işte bir sürü ssw oldu felan, modem takibi yaptik vs. Kutbi girdapın bölünupte cok iyi sistem aldigimiz bir tarih olmusmudur? Bu belki cok zordur ama böyle bir sezon oldumu acaba? Yakin tarihlerde yok zaten diye biliyorum. Sistem derken ülke anlaminda demek istedim.

Elimizde Batı Sibirya-Doğu Kanada bölünmesi ile 2003 18 Ocak ısınması var. Bu ısınma ardından takip eden 45 günlük süreçte sıcaklıklar mevsim normalleri civarı ve yağışlar ise mevsim normalleri üstü gerçekleşti. 2003 Şubat ayında ülke genelinde 850hpade genellikle -8 izotermi hakim oldu.

1 Şubattan itibaren arşiv sisteminde inceleyebilirsiniz.

https://www.meteociel.fr/modeles/archives/archives.php?day=1&month=2&year=2003&hour=0&type=era&map=0&type=era&WCF_AMPERSAND®ion=&mode=0

Bir diğer örnek ise 1999 26 Şubat ısınması. Bu ısınmada Atlantik Doğu Sibirya bölünmesi gerçekleşmiş, ısınma ardından takip eden 45 günlük süreçte sıcaklıklar mevsim normallerinde, yağışlar ise normaller üstü gerçekleşti. Net bir kuvvetli sistem görülmedi ancak genel olarak serin seyreden bir süreç oldu.

• Son Gfs güncellemesi 26 Şubat - 12 Mart arası 0-90N enlemleri arası zonal rüzgarların durumu.

8 marttan itibaren 10hpa de doğulu rüzgarlar etkisini yitirmeye başlasa da yer seviyesine doğru etkisini arttırıyor. 70-90N enlemleri arası Stratosfer-Troposfer eşleşmesi görülüyor.

• Elimizde SPV'nin net bir yer değiştirme olayı var ve istediğimiz gibi işliyor. İstatistiki olarak yer değiştirme olaylarında rüzgarlar doğuya döndükten sonraki 45-60 günlük süreçte soğuk-serin olarak boş geçtiğimiz çok nadir. Şu an ki süreçte rüzgarlar bir doğulu bir batılı yapıyor, ben sürecin başlangıcı olarak 26 Şubat tarihini baz alacağım çünkü bu tarihten sonra rüzgarlar uzun süreli bir şekilde batıya dönmüyor 60N 10hpa de. 4-5 gün önceki güncellemelerde SPVde bölünme denemeleri vardı ve buna bağlı olarak Batı Avrupa odaklı salınımlar görüyorduk. Şu an ki süreçte ise modellerde de görüleceği üzere bu salınım biraz daha doğuya kayarak bizi etkilemeye başladı.

ens_nh-stratUT_010hPa_20230223.png

winds10hpa_20230224_00_150.jpg?