Supercell ( Süper Hücre ) Oluşumu için Koşullar Nelerdir?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet arkadaşlar bugün sizlere Supercell için gerekli koşulları bildiğim kadarıyla aktaracağım. İllaki eksiğim olacaktır bilgisi olan üyelerimiz tamamlarsa çok daha iyi bir yazı olacağından emin olabilirsiniz. Direkt olarak konuya geçeyim.

SUPERCELL İÇİN KOŞULLAR NELERDİR?

0-6km Shear = 35-40knots

Effective Bulk Shear = 30-40knots

SRH (Storm Relative Helicity 0-3km) ≥ 100m²s²

CAPE ≥ 1100J/kg

Supercell Composite Paramater (SPC) = 2

Peki Supercell CAPE'nin düşük olduğunda oluşamaz mı? Evet oluşabilir ancak ihtimalimiz düşük. Düşük CAPE şartlarında supercell için shear değerlerini aşağıya bırakıyorum.

100-600J/kg = +70knots

600-1000J/kg = 50-70knots

+1000J/kg = 30-50knots

0-6km Bulk Shear ≥ 40knots - Supercell oluşumu gözlenebilir.

0-6km Bulk Shear ≥ 30knots - Küçük Supercell oluşumu gözlenebilir.

BRN ( Bulk Richardson Number) : Direkt olarak denklemi verirsem daha iyi anlarsınız.

Mevcut CAPE değerini mevcut 0-6km shear değerine bölüyoruz.

BRN = CAPE / 0-6km Shear

BRN > 10 Supercell için şartlar sağlanıyor ama BRN değeri 45 ve üstünde olursa daha iyi olur.

Peki hodografta nasıl anlayabiliriz diyorsanız. Şahsen benim pek bir bilgim yok ancak bildiklerimi aktarayım.

Rüzgar alt tabakalarda +20knots olmalı.

Kuvvetli rüzgarlar hodograf boyunca etkin olmalı.

500mb ve 300mb düzeylerinde rüzgarın 100knotu aşması Supercell için uygundur.

EHI (Energy Helicity Index): Direkt koşulları vereyim daha kolay olur.

Denklem: (SR HEL * CAPE) / 160.000)

EHI ≥ 2,3 - Tornadik Supercell için uygundur.

EHI ≤ 0 - Antisiklonik Supercell için uygundur. Antisiklonik Supercell kasırgalar oldukça nadirdir.

0-1km Shear > 15-20knots Super hücreli kasırga

Vertical Wind Shear:

0-6km Bulk Shear > 40knots - Supercell için uygun.

0-6km Bulk Shear = 20-35knots - Organize multicell için uygun.

0-6km Bulk Shear < 10-20knots - Düzensiz multicell

0-8km Bulk Shear > 52knots - Uzun ömürlü Supercell

0-3km Bulk Shear > 30-40knots - Gökgürültülü sağanak

SRH (Storm Relative Helicity):

0-3km SRH > 150m²s² - Yukarı çekiş rotasyonu daha olasıdır.

0-3km SRH > 300-400m²s² - Dönen hava akımları ve Supercell gelişimi mümkündür.

SRH ve Vertical Wind Shear İkisi Birlikte:

0-6km Shear < 35knots, 0-3km SRH > 150m²s² - Rotasyonu kısa ama kalıcı değil.

0-6km Shear < 35knots - Rotasyon kazanıyor ancak fırtına çok uzun sürmez.

0-6km Shear > 40knots, 0-3km SRH < 150m²s² - Bir supercell halen oluşabilir.

0-6km Shear > 40knots, 0-3km SRH > 150m²s² - Yukarı çekiş rotasyonu güçlüdür.

Koşullar sağlanmadığında ancak CAPE 2500J/kg ve üzerinde bir değere sahip olduğunda Supercell oluşabilir.

BRN Shear:

BRN > 40 - Çok hücreli fırtına olasıdır.

BRN 10-50 - Supercell gelişimi olabilir.

BRNSHR > 40m²s² - Supercell gelişimi olabilir.

BRNSHR > 80-100m²s² - Uzun ömürlü Supercell

Bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım. Bu konuda daha bilgili arkadaşlar katkı yaparsa daha iyi olur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

• Öncelikle hepinize teşekkür ediyorum. Burada açıkladığım parametrelerin bazısı Skew-T diyagramında bulunuyor. Bazısı da bulunmuyor. Şiddetli hava olayları tahminlerini Berkay34 hocamla birlikte Skew-T Diyagramı Yorumlama Konusunda yapacağız. İlginiz için teşekkürler. :)

• Eline emeğine sağlık Palanci hocam. Okudum pek birşey anlamasamda en azından az çok bilgi sahibi oldum. Böyle bilgi içerikli paylaşımların yapılması harika. Takdir ediyorum 👏Ve ayrıca benim çok çok sevdiğim inanılmaz etkileyici fotoğraflar oluşu. Benim hayalim de doğada oluşan olayları fotoğraflayabilmek. 😃😍