Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rakımı düşük mü, niye şaşırdın?

Burda da yağıyor hala, benim rakımımda 840. Ama zayıf bu akşam.

Yok hocam, rakım 500 ila 600 arasında olan bir köy. Kusura bakmayın, tam bilemiyorum. Yağışlar azaldı o yüzden şaşırdım. Artık kar yağmamasını bekliyordum.

• Bizim köyde devam ediyor Tayfun hocam tam bilmiyorum andon tarafında ne kadar var ama bizim köyün genellikle 2 katı oluyor bizim köyde 1metre var 350 rakımda hocam yüksekler 2 metre 600 700 rakımlar size yakın yükseklikte Ocakta bile yüksekler böyle sağlam kar alamadı

• Doğru hocam saldı soğukları bize kutup son babayiğitliğini yaptı bence belkide son değildir :hfyeni (29):

Sahiller için yerde tutma açısından son olabilir. Groupel, kky, kısa seyirlik kar olayı 20 Nisan'a kadar devam edebilir. Çok ekstrem bir durum olmadıkça örtü sezonu bitti denilebilir.

Çok ekstrem bir durum oluşur mu derseniz, SSW sonrası çok ekstrem olaylar beklenebilir.

Hedef biz olabilir miyiz derseniz, bende bir emekliye göre fazla konuştum, onu da siz araştırın derim :hfyeni (18):

• Tayfun hocam oraj konusunda yazdınız burdan soracam biraz bu orografik yağışa mı benziyor kuzey yaylalarda diyelim Rize'de bu durum fazlasıyla var kışın dahi dediğiniz bölgelerde kutleler kuvvetlenerek geliyor bu orajın oluşumunda bı katkısı oluyor mu

• Sahiller için yerde tutma açısından son olabilir. Groupel, kky, kısa seyirlik kar olayı 20 Nisan'a kadar devam edebilir. Çok ekstrem bir durum olmadıkça örtü sezonu bitti denilebilir.

Çok ekstrem bir durum oluşur mu derseniz, SSW sonrası çok ekstrem olaylar beklenebilir.

Hedef biz olabilir miyiz derseniz, bende bir emekliye göre fazla konuştum, onu da siz araştırın derim :hfyeni (18):

Sudden stratospheric warming yani SSW ani stratosferik ısınma sonrası jet akımları yavaşlar. Jet akımlarının yavaşlaması sonucu da soğuklar güney enlemlere iner... Bakalım ineceği yer biz olacak mıyız? :hfyeni (18):

• Bizim köyde devam ediyor Tayfun hocam tam bilmiyorum andon tarafında ne kadar var ama bizim köyün genellikle 2 katı oluyor bizim köyde 1metre var 350 rakımda hocam yüksekler 2 metre 600 700 rakımlar size yakın yükseklikte Ocakta bile yüksekler böyle sağlam kar alamadı

Andonu iyi bildiğim için kestirebiliyorum, 1.80 den aşağı olacağını düşünmüyorum. Rize merkez de yağış kesilse bile andon ve küçükçayır yağışa devam ediyor. Boşuna paşaçukuru ikide bir taşıp can almıyor.

Şu an konumumda ki örtü miktarını ben hiçbir kış hiçbir ayda görmedim. 1.10 1.20 görmüşlüğüm var, ama hiç 1.50 ve üstünü görmemiştim konumumda.

• Yok hocam, rakım 500 ila 600 arasında olan bir köy. Kusura bakmayın, tam bilemiyorum. Yağışlar azaldı o yüzden şaşırdım. Artık kar yağmamasını bekliyordum.

Bölgemizin 500 rakım ve üstünde olan ve Kuzey Anadolu dağ sırasının kuzeyinde, denize bakan yamaçlarında önümüzdeki Pazar gününe kadar hafif, arasıra orta kuvvette kar yağışları devam edecek.

• Sahiller için yerde tutma açısından son olabilir. Groupel, kky, kısa seyirlik kar olayı 20 Nisan'a kadar devam edebilir. Çok ekstrem bir durum olmadıkça örtü sezonu bitti denilebilir.

Tmdır hocam sswyide geçen baya bakmıştım biz ihtimali vardır hocam ihtimaller vardır ama ne kadardır o önemlidir son sistem bence bize vuramayabilir.Ben şahsen istemem son sistemi havada dahi olsa artık sezonu yavaştan kapatacaz zaten sizde Tayfun hocam Karadenizde kış Nisan 20 e kadar en az 500 rakım üzeri yaşanır böyle extrem durumlarda kıyılarımız adına kış şartı yaşanabilir illa kar mı yağacak yok sadece 7 6 derece ölçülüyorsa o hava zaten mevsim normali altını yaşatır bence son sistem bize vurabilir ben vurursaki doğu odaklı bekliyorum Nisan ayındakini dün Osman hocada yazmıştı Nisan başında olabilecek olan sistem modeller Avrupa desede bir hayli bizede vurma ihtimali yüksek pozitif Nao pna iyi değil pek o duzelirse rota Karadeniz olur

• Andonu iyi bildiğim için kestirebiliyorum, 1.80 den aşağı olacağını düşünmüyorum. Rize merkez de yağış kesilse bile andon ve küçükçayır yağışa devam ediyor. Boşuna paşaçukuru ikide bir taşıp can almıyor.

Şu an konumumda ki örtü miktarını ben hiçbir kış hiçbir ayda görmedim. 1.10 1.20 görmüşlüğüm var, ama hiç 1.50 ve üstünü görmemiştim konumumda.

Hocam, elbette çeşitli etmenler cmyi etkiler ama Karadeniz bölgesinde 840 ila 900 rakım arasındaki bir mevkinin ortalama olarak alması gereken kar cmdir? Ekstrem olaylar hariçte tutulursa eğer...

• Tayfun hocam oraj konusunda yazdınız burdan soracam biraz bu orografik yağışa mı benziyor kuzey yaylalarda diyelim Rize'de bu durum fazlasıyla var kışın dahi dediğiniz bölgelerde kutleler kuvvetlenerek geliyor bu orajın oluşumunda bı katkısı oluyor mu

Evet. Sıradağların güneyinde sıcak hava oluyor. Ama ben az oluyor. Yaylalarda ise nem bol oluyor, ama hava serin oluyor. Yaylalardan daha düşük rakıma doğru ilerleyen kütleler, tekrar altta sıcak hava desteği bulduğu için daha da güçlenip agrasifleşir.

• Bölgemizin 500 rakım ve üstünde olan ve Kuzey Anadolu dağ sırasının kuzeyinde, denize bakan yamaçlarında önümüzdeki Pazar gününe kadar hafif, arasıra orta kuvvette kar yağışları devam edecek.

Yatay yönde hareket eden hava kütlelerinin önünü yüksek bir dağ engeli kesiyor ve hava kütlesi yükselmeye zorlanıyor. Bu şekilde yükselmeye zorlanan hava kütlesi içindeki nem, üst atmosfere doğru yükseldikçe soğuyarak yoğunlaşma noktasına ulaşıyor. Bu nedenle öncesinde bulut oluşumu görülüyor sonrasında ise yağış görülüyor. Bizim bölgemiz yani karadeniz bölgesinde de dağların denize paralel olması nedeniyle her mevsim yağışlı olmasının nedeni de bu değil mi Tayfun abi? :)

• Sudden stratospheric warming yani SSW ani stratosferik ısınma sonrası jet akımları yavaşlar. Jet akımlarının yavaşlaması sonucu da soğuklar güney enlemlere iner... Bakalım ineceği yer biz olacak mıyız? :hfyeni (18):

Kutup girdabında Batılı rüzgarlar yavaşlar yerine Doğulu rüzgarlar gelir dediğin gibi kutuptaki biriken soğuklar güney enlemlere doğru yola çıkar o arada diğer endeksler ve Azor konumu iyiyse ülkemiz bol yağış ve soğuk hava etkisi altında kalır

• Hocam, elbette çeşitli etmenler cmyi etkiler ama Karadeniz bölgesinde 840 ila 900 rakım arasındaki bir mevkinin ortalama olarak alması gereken kar cmdir? Ekstrem olaylar hariçte tutulursa eğer...

Normalde her sistem 10 ila 40 cm.

Bahsettiğiniz rakımlar her sistem arasında karı erittigi için üstüste birikim olmaz olağan şartlarda.

Tek sistemde 70 ila 110 cm aldığı da olur bazı seneler.

Ama bu sene ki 170 cm, benim ömrümde ki kış rekoru. Mart değil, yanlış anlamayın, kış rekoru konumumda.

• Sahillerde erime olmasaydı bizde Tayfun hoca gibi rekor kırardık keşke cepheside kuvvetli olsaydı Sibirya termik ybsinin sevmediğim yanıda bu

• Yatay yönde hareket eden hava kütlelerinin önünü yüksek bir dağ engeli kesiyor ve hava kütlesi yükselmeye zorlanıyor. Bu şekilde yükselmeye zorlanan hava kütlesi içindeki nem, üst atmosfere doğru yükseldikçe soğuyarak yoğunlaşma noktasına ulaşıyor. Bu nedenle öncesinde bulut oluşumu görülüyor sonrasında ise yağış görülüyor. Bizim bölgemiz yani karadeniz bölgesinde de dağların denize paralel olması nedeniyle her mevsim yağışlı olmasının nedeni de bu değil mi Tayfun abi? :)

Evet ama bu anlattığın yaz boyu denizden gelen esintilerle sisli çiseli kapalı gri havaların sebebi. Orajlar ise dağ sıralarımızın güneyinden Kayseri Malatya bölgesinden geliyor. Yani ikisinin oluşum ve sonuç şekilleri çok farklı.

• Normalde her sistem 10 ila 40 cm.

Bahsettiğiniz rakımlar her sistem arasında karı erittigi için üstüste birikim olmaz olağan şartlarda.

Tek sistemde 70 ila 110 cm aldığı da olur bazı seneler.

Ama bu sene ki 170 cm, benim ömrümde ki kış rekoru. Mart değil, yanlış anlamayın, kış rekoru konumumda.

Hocam mesela ben şaşırıyorum, adamlar atıyorlar bazı mevkiiler mesela. Örneğin Samsun'da bir köy 350 rakım 1,5 m kar var. Bu çok olağandışı değil mi, bizim köy 550 rakım dersek eğer 73 yaşındaki amcamın bile hayatında belki de 2 3 defa gördüğü bir olaydır bizim köyde. Çok garip geliyor. Bu sistemde de gördüm, 350 - 400 rakımda 1,5M kar. İnsanlar atıyorlar.

• Hocam mesela ben şaşırıyorum, adamlar atıyorlar bazı mevkiiler mesela. Örneğin Samsun'da bir köy 350 rakım 1,5 m kar var. Bu çok olağandışı değil mi, bizim köy 550 rakım dersek eğer 73 yaşındaki amcamın bile hayatında belki de 2 3 defa gördüğü bir olaydır bizim köyde. Çok garip geliyor. Bu sistemde de gördüm, 350 - 400 rakımda 1,5M kar. İnsanlar atıyorlar.

İşte demek istedigimiz bu sahilde erime olmasaydı bizde şahsi görüşüm son yılların en iyisi olurdu şu sistemi şubat alsaydık keşke diyorum Mart'ta erime fazla olmasa

dahi yeterdi -12 yeter idi bize o olsaydı sahiller rahat gömülür erimede daha az olur