Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi -9 kovalıyom niye bozdun ki şimdi :D2 :D2

Baktım ben kanka -8 mutabık -8.5 olanlar var sana cidden üzülüyorum ama Atakum için çok umutsuzluğum yok yarın özel incelemek istiyorum kesin yağmur Kky demiyorum dikey salınım muhabbeti var şimdi gece geldi Sarı kütle atakuma vurdu sence -8 de yağmur mu yağar anında beyazlar ortalık biraz değişik işler bu arada ben 22 Ocak arşive baktım o gece -5.5 -6 vardı sana yağmur yağdı eyvallah ben kar aldım da o sistem zaten yağmur şaşılacak durum değilmiş atakum için ben sanıyorum -7 -8 de siklon vurdu unutmuşum :D

• Samsun performansı beklemiyorum Ünye tarafı olsaydı daha iyiydi 7 gecesi ile 8 sabahı arası kar göreceksin ama Samsun 100 rakıma göre kötü kalman olası sürpriz de olabilir 10 metre rüzgarları batı ve güneybatı tarzı denizden direk esmeyen bir rüzgar avantajdır sıcaklık olarak biraz yaşa gör sistemi bazı şeyleri ne biz ne modeller bilebiliyor ağır tecrübe yaşanmışlık lazım yaşadığın yeri daha iyi bilirsin bazı yerlerin karakteristik olayları var bazı durumlarda farklı davranışlar sergiliyorlar :) mesela çarşamba havalimanı sağlam ayaz yapmayı sever merkezle arasına nerdeyse 6-8 derece koyabiliyor veya sistem zamanı Atakum sahilde yağmur olurken Canik sahilde 5cm birikiyor gibi gibi orduyu sen bana söyle sever mi böyle olayları ^^

Orduyu gördüm okurken gerçekten

• Baktım ben kanka -8 mutabık -8.5 olanlar var sana cidden üzülüyorum ama Atakum için çok umutsuzluğum yok yarın özel incelemek istiyorum kesin yağmur Kky demiyorum dikey salınım muhabbeti var şimdi gece geldi Sarı kütle atakuma vurdu sence -8 de yağmur mu yağar anında beyazlar ortalık biraz değişik işler bu arada ben 22 Ocak arşive baktım o gece -5.5 -6 vardı sana yağmur yağdı eyvallah ben kar aldım da o sistem zaten yağmur şaşılacak durum değilmiş atakum için ben sanıyorum -7 -8 de siklon vurdu unutmuşum :D

Eyvallah abi saolasın. Hayırlısı inşallah çırpınıyorum ben de bakalım artık. Görsellik olsa bile sevinmem lazım ama yağışı gördükçe iç geçiriyorum insanoğlu malesef :)

Bu arada alakasız olacak ama balkonuna yaptığım tahmini beğenmedin galiba hiç ses etmedin :D

• Eyvallah abi saolasın. Hayırlısı inşallah çırpınıyorum ben de bakalım artık. Görsellik olsa bile sevinmem lazım ama yağışı gördükçe iç geçiriyorum insanoğlu malesef :)

Bu arada alakasız olacak ama balkonuna yaptığım tahmini beğenmedin galiba hiç ses etmedin :D

30cm demiştin dimi olası 20-30 bandı alacağım diye düşünüyorum 250 bandı yarım metreyi devirir tablosu var.

• Palanci ben dahada iyi olacağını düşünüyorum sen ne diyorsun? Tabiki öyle -10 filan beklemiyorum ama biraz daha dogulayacak gibi sanki

Yani öyle çokta bir şey beklememek lazım. Sınırda kalan sistemlere bir yenisi eklenecek gibi, anlık bir değişim olursa ayrı.

Kerem soçimize ne diyorsun katmanlar fena nemli :D nemlilik uçak irtifasına kadar maşallah bulutları kocaman kocaman büyütelim denizden

Eşdeğere potansiyel sıcaklığın daha fazla olmasının sebebi de o. Hem ısı enerjisi hem de yüksek nem bindirmesi üst seviyedeki soğukla çakışarak yoğuşuyor. Bu yoğuşma sırasında merkezi ısı etrafa saçılıyor ve oradaki hava parselini ısıtıyor. Tabii bu sırada boşalan yeri yeni hava kütlesi dolduruyor ve böylece boşalt doldur tarzında bir sirkülasyon başlıyor. Çekirdekteki termodinamik enerji güçlü olunca kararsız bir hava meydana geliyor haliyle konverjans sahası gelişime açık hale geliyor. Konverjans sebepli updraft hareketiyle dikey gelişim gösteren bulutlar aşırı nem devinimiyle ekstra güç kazanıyor. Şahsi düşüncem tek sorunun sıcaklık olacağı yönünde. Bence Gerze-Samsun-Ordu hattı en kötü havada da olsa kar görecektir. Çünkü bu tür dikey gelişimi güçlü bulutlar dikey profildeki düşey hızı güçlendirerek havadaki karışıma destek olur. Güçlenen dikey karışım kara sebep olabilir hatta anlık beyazlamaya sebep olabilir.(Örnek: Mart başı 2022)

• Yani öyle çokta bir şey beklememek lazım. Sınırda kalan sistemlere bir yenisi eklenecek gibi, anlık bir değişim olursa ayrı.

Eşdeğere potansiyel sıcaklığın daha fazla olmasının sebebi de o. Hem ısı enerjisi hem de yüksek nem bindirmesi üst seviyedeki soğukla çakışarak yoğuşuyor. Bu yoğuşma sırasında merkezi ısı etrafa saçılıyor ve oradaki hava parselini ısıtıyor. Tabii bu sırada boşalan yeri yeni hava kütlesi dolduruyor ve böylece boşalt doldur tarzında bir sirkülasyon başlıyor. Çekirdekteki termodinamik enerji güçlü olunca kararsız bir hava meydana geliyor haliyle konverjans sahası gelişime açık hale geliyor. Konverjans sebepli updraft hareketiyle dikey gelişim gösteren bulutlar aşırı nem devinimiyle ekstra güç kazanıyor. Şahsi düşüncem tek sorunun sıcaklık olacağı yönünde. Bence Gerze-Samsun-Ordu hattı en kötü havada da olsa kar görecektir. Çünkü bu tür dikey gelişimi güçlü bulutlar dikey profildeki düşey hızı güçlendirerek havadaki karışıma destek olur. Güçlenen dikey karışım kara sebep olabilir hatta anlık beyazlamaya sebep olabilir.(Örnek: Mart başı 2022)

Bende sıcaklık sorunu yok gece 250 rakımdayım sarı gönder bana ^^

• o lanet yoroz burnunda 400m içinde arkamıza yaslanalım mı :D (konum çarşıbaşına yakın)

İşin içinde sıcak çekirdekli siklon olunca değişimler de oluyor o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Analiz yaparım sonrasında tekrar sorarsınız. Dediğim gibi analizi il il yapmaktansa genel anlamda yapacağım ve sonrasında isteyenler soru sorabilir(cm hariç)

• İşin içinde sıcak çekirdekli siklon olunca değişimler de oluyor o yüzden bir şey diyemeyeceğim. Analiz yaparım sonrasında tekrar sorarsınız. Dediğim gibi analizi il il yapmaktansa genel anlamda yapacağım ve sonrasında isteyenler soru sorabilir(cm hariç)

beklemedeyiz hocam iyi geceler