İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hipodrom İzmir'de en soğuk yerlerden biri,şimdi bile sabah akşam titreten soğuk var,ayazı,rüzgarı titretir..

Şehiriçi ve çevre ilçeler bakımından konuşursak Kaynaklar civarı, Kemalpaşa, Evkalar, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Limontepe gibi yerler varken Şirinyer'in göbeğinin İzmir'de soğuk bakımından saydığım yerlerle kapışabileceğini hiç sanmıyorum. 1) buraların çoğu kadar rakımı yok 2) enverziyon veya kar açısından saydığım yerlerin çoğu kadar şanslı değil. İl geneli için konuşursak zaten sayacaklarımın yanına Şirinyer'i hatta tümden il merkezini koymak hakaret olur. Yanlış anlaşılmasın ama durum bu.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Şehiriçi ve çevre ilçeler bakımından konuşursak Kaynaklar civarı, Kemalpaşa, Evkalar, Bornova, Çiğli, Gaziemir, Limontepe gibi yerler varken Şirinyer'in göbeğinin İzmir'de soğuk bakımından saydığım yerlerle kapışabileceğini hiç sanmıyorum. 1) buraların çoğu kadar rakımı yok 2) enverziyon veya kar açısından saydığım yerlerin çoğu kadar şanslı değil. İl geneli için konuşursak zaten sayacaklarımın yanına Şirinyer'i hatta tümden il merkezini koymak hakaret olur. Yanlış anlaşılmasın ama durum bu.

Ben her gün oradayım ağbicim, senin dediğin yerler bir kere şehir merkezi değil, ikincisi ben Hipodromdan bahsediyorum 165 dönüm açık alandan, okuduğunu anlayıp öyle yaz bence..

• Ben her gün oradayım ağbicim, senin dediğin yerler bir kere şehir merkezi değil, ikincisi ben Hipodromdan bahsediyorum 165 dönüm açık alandan, okuduğunu anlayıp öyle yaz bence..

Okuduğumu anlıyorum zaten dümdüz "İzmir'in en soğuk yerlerinden biri" demişsiniz. Saydığım yerler İzmir'de değil başka bir şehirde mi? :) Sonuçta buralar da İzmir olarak geçiyor ve onbinlerce hatta yüzbinlerce insan yaşıyor. Kaynaklar ve Kemalpaşa hariç metropol sınırları içinde olup merkezle direkt bağlantıları da var. Hadi "merkezi semtler arasında" deseniz yine daha doğru anlaşılırdı.

4 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Okuduğumu anlıyorum zaten dümdüz "İzmir'in en soğuk yerlerinden biri" demişsiniz. Saydığım yerler İzmir'de değil başka bir şehirde mi? :) Sonuçta buralar da İzmir olarak geçiyor ve onbinlerce hatta yüzbinlerce insan yaşıyor. Kaynaklar ve Kemalpaşa hariç metropol sınırları içinde olup merkezle direkt bağlantıları da var. Hadi "merkezi semtler arasında" deseniz yine daha doğru anlaşılırdı.

senin dediğin yerler İzmir merkezi değil, Evkalar , Limontepe dağlarda, Bornova ,Çiğli ve Gaziemir merkez saysılsa da Hipodromun soğunu geçemez..Neyse senin yaklaşımın genellikle bu şekilde ;) yapacak bir şey yok..

• 1912 ve Onur35 kardeşlerim bu muhabbete gerek yok ikiniz de değerlisiniz hem bu forum için hem İzmir konusu için, kış kötü geçiyor inşallah güzel sistemler gelecek ve burada birbirimizle güzel sohbetler edeceğiz /scatisma2::341

• senin dediğin yerler İzmir merkezi değil, Evkalar , Limontepe dağlarda, Bornova ,Çiğli ve Gaziemir merkez saysılsa da Hipodromun soğunu geçemez..Neyse senin yaklaşımın genellikle bu şekilde ;) yapacak bir şey yok..

Son 5 günde ölçülen en düşük sıcaklıklar;

01.01.2023;

-Gaziemir: 1.9

-Çiğli: 2.3

-Bornova: 4.8

-Buca: 6.0

02.01.2023;

-Çiğli: 0.1

-Gaziemir: 0.3

-Buca: 3.4

-Bornova: 5.2

03.01.2023;

-Çiğli: -1.1

-Gaziemir: -1.0

-Bornova: 2.8

-Buca: 2.9

04.01.2023;

-Çiğli: -1.5

-Gaziemir: -1.4

-Bornova ve Buca: 1.8

05.01.2023;

-Gaziemir ve Çiğli: 1.6

-Buca: 3.8

-Bornova merkez: 8.3

5 GECENİN ORTALAMASI;

1) Gaziemir ve Çiğli: 0.3

2) Buca: 3.6

3) Bornova: 4.6

Bu verilere göre Bornova'nın en düşük rakımlı yeri (Zeytincilik Arş.) Buca'nın gerisinde kalmış bu konuda haklı olabilirsiniz. Fakat Gaziemir ve Çiğli'nin yanına malesef yaklaşamamış, veri ortada. Son olarak dağ baz alma niyetim olsaydı Beşyol, Kayadibi, Kavacık gibi 1000-1500 insanın belki yaşadığı köyleri ya da direkt Bozdağ, Yamanlar baz alırdım. Bu yerlerin rakımları 200-300 metre bazında şehre göre yüksek olabilir ama sonuçta tüm gün boyunca merkezle ulaşımı ve direkt bağlantısı varsa, onbinler-yüzbinlerce insan yaşıyor ve oradaki insanlar "burası İzmir" diyorsa, belediye de buraları kendi metropol sınırları içinde görüyorsa şehre bağlıdır. İsterse 700-800 rakımı olsun farketmez. Konuyu kapatalım bence de daha uzatmaya gerek yok :) .

• 1912 ve Onur35 kardeşlerim bu muhabbete gerek yok ikiniz de değerlisiniz hem bu forum için hem İzmir konusu için, kış kötü geçiyor inşallah güzel sistemler gelecek ve burada birbirimizle güzel sohbetler edeceğiz /scatisma2::341

Benlik sıkıntı yok dostum sadece tartışma yapıyoruz ben herhangi bir gerginlik hissetmiyorum ve bölgecilik yapma gibi niyetim de kesinlikle yok bu şehrin her yeri değerli benim için.

Benim içinde bir sıkıntı yok, inşallah şöyle -20 bir çekirdek otururda üstümüze bir hafta on gün hepimiz soğuktan kardan bıkarız, en sıcağı konuşuruz.. :)

• Hipodrom diyorum, her tarafı açık korunacak bir yer yok,kaçacak bir yer yok derece olarak yüksek olabilir ama rüzgar ve ayazı hipodromu buz gibi yapar.söylemek istediğim buydu, kim koydu o videoyu ya :)

• ben

Hipodrom diyorum, her tarafı açık korunacak bir yer yok,kaçacak bir yer yok derece olarak yüksek olabilir ama rüzgar ve ayazı hipodromu buz gibi yapar.söylemek istediğim buydu, kim koydu o videoyu ya :)

bi aksilik çıkmazsa yarın oradayım=) soğuk dışında bir derdim yok önceden üst katlarda oturuyorduk şimdi oraları da kapatmışlar mecbur tribünde çekeceğiz soğunu.

• ben

bi aksilik çıkmazsa yarın oradayım=) soğuk dışında bir derdim yok önceden üst katlarda oturuyorduk şimdi oraları da kapatmışlar mecbur tribünde çekeceğiz soğunu.

hava güzel ,yarın gece koşusu var güneş gidince soğur,en güzeli yukardaki restoranlar..

• GFS Salı günü için dağlara (+500m) çok yoğun-aşırı kar, kıyılara kuvvetli yağış verdi. Yağış büyük oranda gelecek gibi ama dağlara kar durumu değişime açık.

• GFS Salı günü için dağlara (+500m) çok yoğun-aşırı kar, kıyılara kuvvetli yağış verdi. Yağış büyük oranda gelecek gibi ama dağlara kar durumu değişime açık.

MeteoPT.com Meteogramas GFS

Kar sınırı 450 metreye kadar düşüyor, kral ECMWF'ye de bakmak lazım belki ufak bir değişimle kar sınırı daha da düşebilir bekleyip görelim.

• Diyagramda GFS akşam ana senaryosu eğreti duruyor zaten destekleyen sadece birkaç senaryo var büyük ihtimalle şimdi değişir.

Kim ne derse desin ben karı da önemsiyorum ve akşam GFS günceli gibi gelip 500 metre üstünü gömmesini istiyorum. Ovalara, alçak kesimlere inmeyecekse bile dağlarımız gerekli kar yağışını almalı ki erisin, aksın barajlar adam akıllı toparlasın. Normal olan da budur. 2020 kışı son derece kurak geçtiği halde barajlar nasıl idare etti? Dağların aldığı iyi kar yağışları sayesinde. Salt yağmur dağlara yağan kar gibi bir etki yapamıyor malesef. En iyi örnek de Kasım-Aralık yağışları barajlara beklenen etkiyi yapmadı.

• Sonunda Kıyı Ege için güzel bir yağış umarım gerçekleşir Bursa'da olsamda Kıyı Egenin durumunu görmemezlikten gelemeyiz. Zaten bizede yağış gösteriyor ama Kıyı Egenin daha çok ihtiyacı var yıllardır doru düzgün yağış alamadınız sizin adınıza çok sevindim. :hfyeni (29):   hava-yagmusrs23333323333

• pergoman hocamın model sayfasında bahsettiği sistem inerse ,şimdiden antifriz stoklayıp ,o tarihte 10 katına satabiliriz :) :)