Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • forum.havaforum.com/attachment/147600/

forum.havaforum.com/attachment/147599/

forum.havaforum.com/attachment/147598/

Akıl almaz olaylar yaşadık burda. Telefonu kapatmak zorunda kaldım. O yüzden ancak sizlerle beraber olabildim.

Çok güçlü bir thundersnow yaşadık. Evin içini kırmızıya boyayan güçlü şimşek ve yıldırımlar eşliğinde yoğun kar aldık. 5 cm örtü yaptı. Yağış anında orta kuvvette güneyli rüzgarda vardı. Şimdi kuzeyli rüzgarla yine yoğun yağış var.

Yorumlarınızdan anladığım kadarıyla yaylalara kar yağmış. Bu tahmini bir hafta önceden yapan arkadaşımızı tebrik ederim :hfyeni (18):

Son olarak akşam soğumanın arttığı saatlerde daha iyisi olabilir mi soruları gelmiş.

Mart ayında analiz riskine hiç giremem. Şunu söyleyebilirim sadece, değerli hocam ve ustam Cold.EFso bizlere her zaman Mart ayında -6 nın Ocak ayının -10'u gücünde olabileceğini öğütlerdi.

• Vaaay memleketime ne olmuş öyle. Sürpriz ha. Dün gece Ankara'da da güzel kar yağışı oldu. Elbette bir Doğu Karadeniz değil.

• Giresundan kar görüntüleri geliyor hem de sahilden çok ilginç ya yağış yoğun da olsa saf kar olacağını sanmazdim sebebi ne acaba. Rize olarak beklemedeyiz

• Gfs sabaha göre iyi gelmiş ama insan istiyor ki daha doğulu gelsin rahat rahat sistem takip edelim

Sevgili bölgedaşım, kardeşim. İyi niyetinden zerre şüphem yok, trol filan olmadığını da iyi biliyorum. Sadece sınırda kalan ve sürekli ötelenen sistemler dolayısıyla moralmen düşük moddasın, seni iyi anlıyorum. O yüzden, bir iki cümle söylemek istedim.

Şimdi, elde olan mevcut sinoptik desen soğukların bize orta Sibirya'dan kuzeydoğu güneybatı akıyla geleceğini vadediyor. Bu desen daha doğulu gelirse Kafkaslara takılır. Şu an gfs güncelinde gördüğümüz hali en ideali. Hep kızdığımız sochi, burda bize bu devasa soğukları pompalayacak olan değişken. Modellerin zorlandığıda sochi nin gücü ve konumu. Eğer tahminim gibi bir sochi oluşursa bu sistem tüm Karadeniz sahiline kar bırakacak. Hatta bazı özel yerlerde efsanevi bir sisteme bile dönüşebilir.

Tahmin bizden, takdir Allah'tan. Oldu ki aksi birşey oldu, kışı yine bitiremem.

Çünkü bu kışın analoğu 2012. Nisan'a kadar sahillerde, Nisan sonuna kadar köylerde, Mayıs sonuna kadar yaylalarda kışı bitiremem.

• Sevgili bölgedaşım, kardeşim. İyi niyetinden zerre şüphem yok, trol filan olmadığını da iyi biliyorum. Sadece sınırda kalan ve sürekli ötelenen sistemler dolayısıyla moralmen düşük moddasın, seni iyi anlıyorum. O yüzden, bir iki cümle söylemek istedim.

Şimdi, elde olan mevcut sinoptik desen soğukların bize orta Sibirya'dan kuzeydoğu güneybatı akıyla geleceğini vadediyor. Bu desen daha doğulu gelirse Kafkaslara takılır. Şu an gfs güncelinde gördüğümüz hali en ideali. Hep kızdığımız sochi, burda bize bu devasa soğukları pompalayacak olan değişken. Modellerin zorlandığıda sochi nin gücü ve konumu. Eğer tahminim gibi bir sochi oluşursa bu sistem tüm Karadeniz sahiline kar bırakacak. Hatta bazı özel yerlerde efsanevi bir sisteme bile dönüşebilir.

Tahmin bizden, takdir Allah'tan. Oldu ki aksi birşey oldu, kışı yine bitiremem.

Çünkü bu kışın analoğu 2012. Nisan'a kadar sahillerde, Nisan sonuna kadar köylerde, Mayıs sonuna kadar yaylalarda kışı bitiremem.

Hocam eyvallah haklısın doğru diyorsunuz. Ama bu tarz sistemlerin geliş şekli bizim için soğuma açısından hep risk taşımıyor mu ? Benim tereddütüm bu çünkü ve Doğu Karadeniz'in en doğusunda olduğumuz için diken üstündeyiz. Kıyı kesimler icin iyi bir kapanış yapalım istiyorum

• Hocam eyvallah haklısın doğru diyorsunuz. Ama bu tarz sistemlerin geliş şekli bizim için soğuma açısından hep risk taşımıyor mu ? Benim tereddütüm bu çünkü ve Doğu Karadeniz'in en doğusunda olduğumuz için diken üstündeyiz. Kıyı kesimler icin iyi bir kapanış yapalım istiyorum

Evet bak bu konuda haklısın. Doğu Karadeniz'in doğusu rahat edecekse sistem Belarus-ukrayna hattından Karadeniz'e inmeli.

Bu tarz sistemlerde ise kaderinizi belirleyecek olan ise sochinin davranışı. Eğer güçlü ama hemen sochi sahilinde ve ya üstünde dar bir alanda konumlanırsa her bölgemiz rahat ediyor.

Geniş bir alana yayılırsa, her il, batısındakine oranla şanssız kalıyor. Yani geniş alana yayılırsa daha batıda kalan daha şanslı oluyor.

• beyler bu kadarini bekliyormuydunu yoksa beklediginiz gibimi geldi kar

300 rakım altında beklentimiz yoktu. En azından benim yoktu. Sadece akşam ve gece saatlerinde lokal olarak groupel bekliyordum sahilde. Şimdi böyle bir sürpriz yapınca, gece için sahillerde beklentim yükseldi.

• 300 rakım altında beklentimiz yoktu. En azından benim yoktu. Sadece akşam ve gece saatlerinde lokal olarak groupel bekliyordum sahilde. Şimdi böyle bir sürpriz yapınca, gece için sahillerde beklentim yükseldi.

Hocam şuan durdu hava ısındı muhtemelen ama akşama doğru soğunca yeniden başlayabilr birde 850 de kaç var şuan

• Gfs sonunda mevcut potansiyeli modelledi. Hemde vade kısalırken.

Bakın bu modeli küçümsemeyin. 2018 de ecmwf ısrarla bize efsane verirken, kısa vadede sistemi Avrupa'ya gösteren gfs kazanmıştı. Şimdi yine benzer vadede gfs' doğuluyor. Kısa vade trendleri önemlidir. İnşallah bütün modeller bu minvalde güncellemelerle gelir.

Şakası yok, mini filan değil resmen 87-85 modellemesi yaptı Gfs.

Bakın bu modeli küçümsemeyin. 2018 de ecmwf ısrarla bize efsane verirken, kısa vadede sistemi Avrupa'ya gösteren gfs kazanmıştı. Şimdi yine benzer vadede gfs' doğuluyor. Kısa vade trendleri önemlidir. İnşallah bütün modeller bu minvalde güncellemelerle gelir.

O kadar sınırdaki, italya üstündeki alçak tüm olayın kaderini belirliyor ve modeller için alçağın konumunu çözmek gerçekten zor oluyor, bir de üstelik mevsim geçişinin verdiği karmaışıklık eklenince ecmwf dahil kısa vade de hepsi şaşırmaya başladı. Vade kısaldıkça ne kadar çok mutabakat sağlanırsa işimze gelir :)

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

GFS öyle bir hastalık ki ne onunla ne onsuz.Kesinlikle küçümsenecek bir model değil tarzı farklı.Süreklide güncellendiğinden bir oraya bir buraya o yüzden diyorum arkadaşlara ki gfs ye bakarak moral bozup sevinmeyin.Ama olmayan birşeyleri de yakalayıp çıkarır biryerlerden.GFS yi çözmeleri lazım toprağım yoksa çok üzülüp seviniyorlar. : )