Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İşte hocam bu -16 girişi ne demek?

1500metre bulut tepe sıcaklığı -16 demek 850hpa kıyılar da bu değer -3,-5 derece olarak ölçülebiliyor ve güz kar yağışları meydana getirir diye biliyorum heleki bizim bolgemiz soğuğu bulduğu anda yagista ürettiği için kar haritasına bakalım nasıl gelecek çok merak ettkm

• 1500metre bulut tepe sıcaklığı -16 demek 850hpa kıyılar da bu değer -3,-5 derece olarak ölçülebiliyor ve güz kar yağışları meydana getirir diye biliyorum heleki bizim bolgemiz soğuğu bulduğu anda yagista ürettiği için kar haritasına bakalım nasıl gelecek çok merak ettkm

Anladım hocam, açıklayıcı idi. Vallahi benim tek bildiğim gece kar nöbeti yapıp, pembe gökyüzünü ve kar yağışını seyretmektir. Meteorolojik terimlerden pek anlamam, kusura bakmayınız...

• İşte hocam bu -16 girişi ne demek?

Kısaca anlatayım sana. Bölgemize 850hPa'da -16 girmesi demek çok çok güzel bir şey. Normal kar yağabilmesi için 850hPa'da -8 yeterlidir hatta gerekli koşullar sağlanırsa -5,-6'da bile kar yağışı gözlemlenebilir. Karadeniz özelliği gereği soğuk girdiğinde yağış pompalamaya başlar bu yüzden yağış konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur ancak bazı durumlarda Trabzon ve Samsun gibi şehirlerimizde rüzgar yönü uygun olmadığı için yağışı denizden izlemekle yetinir. Eğer 850hPa'da -16 olursa ve rüzgar yönü uygun olursa bölgemizde uzun yıllar unutulmayacak bir kış yaşanır ve her ilimiz istediği beyaz gelinliğe kavuşur. Umarım anlatabilmişimdir eğer böyle soruların olursa buraya yazman yeterli bütün hocalarımız elinden geldiğince cevaplamaya çalışacaktır.

• Anladım hocam, açıklayıcı idi. Vallahi benim tek bildiğim gece kar nöbeti yapıp, pembe gökyüzünü ve kar yağışını seyretmektir. Meteorolojik terimlerden pek anlamam, kusura bakmayınız...

bende pek bilmiyorum DoquKaradeniz28  Osman Akkaya  White Tiger28  kuzeyin_oglu bu abiler ve diğer yazamadığım abiler sayesinde gelişiyorum forumu takip et bu etiketledigim kişilere soru Sor gecikmeden cevabını alırsın cana yakın kişiler ❤️🥰

• O sağlam top biraz daha güneybatılı olsa tadından yenmez ancak o açıklarda bi parazit var sanki, vade uzun olacak inşallah bişeyler, ama 2017 ye benzemesi için çok sebep var güzergah ve güç potansiyel aynı

• Kısaca anlatayım sana. Bölgemize 850hPa'da -16 girmesi demek çok çok güzel bir şey. Normal kar yağabilmesi için 850hPa'da -8 yeterlidir hatta gerekli koşullar sağlanırsa -5,-6'da bile kar yağışı gözlemlenebilir. Karadeniz özelliği gereği soğuk girdiğinde yağış pompalamaya başlar bu yüzden yağış konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur ancak bazı durumlarda Trabzon ve Samsun gibi şehirlerimizde rüzgar yönü uygun olmadığı için yağışı denizden izlemekle yetinir. Eğer 850hPa'da -16 olursa ve rüzgar yönü uygun olursa bölgemizde uzun yıllar unutulmayacak bir kış yaşanır ve her ilimiz istediği beyaz gelinliğe kavuşur. Umarım anlatabilmişimdir eğer böyle soruların olursa buraya yazman yeterli bütün hocalarımız elinden geldiğince cevaplamaya çalışacaktır.

Teşekkürler kardeşim, çok açıklayıcı idi. İyi geceler dilerim.

• Kısaca anlatayım sana. Bölgemize 850hPa'da -16 girmesi demek çok çok güzel bir şey. Normal kar yağabilmesi için 850hPa'da -8 yeterlidir hatta gerekli koşullar sağlanırsa -5,-6'da bile kar yağışı gözlemlenebilir. Karadeniz özelliği gereği soğuk girdiğinde yağış pompalamaya başlar bu yüzden yağış konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur ancak bazı durumlarda Trabzon ve Samsun gibi şehirlerimizde rüzgar yönü uygun olmadığı için yağışı denizden izlemekle yetinir. Eğer 850hPa'da -16 olursa ve rüzgar yönü uygun olursa bölgemizde uzun yıllar unutulmayacak bir kış yaşanır ve her ilimiz istediği beyaz gelinliğe kavuşur. Umarım anlatabilmişimdir eğer böyle soruların olursa buraya yazman yeterli bütün hocalarımız elinden geldiğince cevaplamaya çalışacaktır.

Bu daha açıklayıcı olmus eline sağlık keremim.

• O sağlam top biraz daha güneybatılı olsa tadından yenmez ancak o açıklarda bi parazit var sanki, vade uzun olacak inşallah bişeyler, ama 2017 ye benzemesi için çok sebep var güzergah ve güç potansiyel aynı

İnşaAllah hocam her güncellemede soğuklar kat ve kat artıyor bakalım neler olacak Allah'tan Sochi yok 😆

Dostum, peki bu 2020 efsanesinde - kaç girmiş idi?

• İnşaAllah hocam her güncellemede soğuklar kat ve kat artıyor bakalım neler olacak Allah'tan Sochi yok 😆

Sochi absi çok çok sinir bozucu bir şeydi. Geçen yıl ben konumumda 25cm kar almışken sizlerin hiç bir şey alamaması beni çok üzmüştü tabii o zamanlar pek heyecanlıyım sorular soruyorum sürekli şöyle hocam böyle hocam ^^