İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya şöyle bir şey var şimdi bahçelievlerden arabayla yola çıkıyorum hava günlük güneşlik ümraniye canpark avm’nin önünde iniyorum sanki birden kutuplara gelmiş hissiyatı oluyor oralarda hava nereden baksan 4 derece daha soğuk oluyor herhalde iklimsel birşey anlamadım gitti geçen seneki sistemden fotoğraflar arada dağlar kadar var her şekilde biz daha şansızız 5 senedir her sistemde aynı şey niye denize yakın ilçelerde daha az birikim oluyor?

Bahçelievler;

forum.havaforum.com/attachment/132583/

Ümraniye;

forum.havaforum.com/attachment/132584/

uzays3271653126 2022 kışı hava-kars323

• ios hava durumu uygulaması genelde şaşırmaz. orada gördüğüm kadarıyla bir kar durumu (en azından cumartesine kadar) yok. bakalım ne olacak. umarım sağlam bir kar altında kalırız.

• Yarın akşam bulut tepe yüksekliğinin 10-12 km olma ihtimali var mı şöyle bir kırmızı kütleler görelim oraj sezonundaki gibi sarı yeşil sarar yine de kırmızı gibisi yok kırmızı kütle ile hayatım boyunca kar sadece bir kere gördüm

• Yarın için yüksekler adına soğuk ve dp etkenleri açısından problem yok gözüküyor şuanlık. Kıyı kesimleri için akşam saatlerinden sonra dp bi ara 0 a yaklaşır gibi oluyor, o süre zarfında sulu kar- kky gibi hadiseler olabilir mi bakmak lazım. Yüksekler ise dekler gelir gelmez vurduğu anda etrafı beyazlatıp birikim yapacağından dolayı içim şimdilik rahat. Ama burası İstanbul, ne bekledik ne oldu da olabilir...

• 18-19 Ocak Sistemi Tahmin Analizi!

Herkese selamlar. Yarın şehrimize kutup kökenli soğuk hava dalgası giriş yapacak. Ve akabinde İzobarların, rüzgârın da uyumu ile seri sağanak dek bantları meydana gelecek. Gözlükleri takalım :hfyeni (29): hava-kars323 

Sizlere bu seferki tahmin analizimde daha anlaşılır olması adına veriler üzerinde çizimde yaptım. :)

forum.havaforum.com/attachment/132594/

Bu gece geç saatlerde özelikle daha çok şehrin doğusu etkilenmek üzere cephe geçişi gözüküyor. Yağışın cinsi yağmur şeklinde meydana gelecek. hava-yagmusrs23333323333 Sıcaklıklar uygun gözükmüyor.

forum.havaforum.com/attachment/132595/

Yarın ardından ikindi vaktine doğru ilerlediğimiz akşam saatleri civarı soğuk havanın dahada sokulması ile yağışlar başta yüksek kesimlerde olmak üzere kar şekline dönmeye başlayacak hava-kars323 Ve DEK mekanizması devreye girecek.

forum.havaforum.com/attachment/132596/

Akşam saatlerine ulaştığımız vakit her iki yaka içinde kıyılar dahil olmak üzere sıcaklar uygun gözüküyor. Yağışın cinsi kar şeklinde olacaktır. Skew-T'ye göre sarı eko gücünde dek bantları oluşabilir tahminin devamında bundan bahsedeceğim. Sarı dek bantları için söylemek gerekirse vurduğu yer için yaklaşık 30-45dk içerisinde 7-10cm kar bırakma potansiyeline sahiptir. Nereyi vurabilir diye sormayalım. Onu radar takibi sırasında hep beraber izleyeceğiz.📡

forum.havaforum.com/attachment/132598/

Rüzgârın yönü için şunu söyleyebilirim değerli arkadaşlar 17 şubat 2015'ten sonra en mükemmel rüzgar yönü. Dekler uzun bantlar halinde oluşması muhtemel gözüküyor. Ayrıca 1000-850-700-500-350hPa'da rüzgar eşleşmesi harika. Buna ateş edilir. 8) :gun_bandana: 

forum.havaforum.com/attachment/132599/

Şimdi ise sıcaklık konusuna geçelim hep beraber. Bahsettiğim gibi saat 16.00/17.00 civarı artık (kıyılar dahil olmak üzere) Yağışın cinsi kar olarak yer düşmesi çok yüksek ihtimal çerçevesinde. Güney sahillerde dahildir buna.

forum.havaforum.com/attachment/132600/

Gece ise DP(Dew Point) il genelinde -3 ila -6 arasında değişiyor. Yağan her kar tanesi yere zınk diye yapışacak diyebiliriz. Anlık örtü oluşumu çok hızlı bir şekilde olabilir.

forum.havaforum.com/attachment/132601/

Şimdi geçelim Skew-T tahminine. Son zamanların kar tahmini yaparken en güzel Skew-T si sizlere. Öncelikle rüzgar uyumdan başlayalım. Yer seviyesinden yani 0 metreden tam tamına 12km ye kadar rüzgâr yıldız gözükmektedir. Bu durum bize gerçekten seri ve kuvvetli kütlelerin oluşacağını gösterir. Aynı şekilde nemlilik değerlerine baktığım zaman ise 1-4 km arası yüksek gözükmektedir. Yani yağışın oluşumu da güzel. Şimdi gelelim gök gürültülü kar meselesine:) hava-simsek3232 hava-kars323 TT değeri 42, k değeri ise 9 gösteriyor Skew-T. Bu durum bize TT'de gök gürültülü sağanak kar olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde havadaki convective yani konvektif hareketinde bir hayli yüksek olduğunu göstermektedir. Bir üst tarafta paylaştığım ECMWF haritasında ki dek bantlarının çok daha fazlasını görmemiz olası gözükmektedir.

forum.havaforum.com/attachment/132602/

Sistem 19 Ocak öğlen saatlerine doğru etkisini azaltarak kaybedecek.

Şimdi bazı arkadaşlar cm olarak soruyor onlar içinde (kendi beklentimi söyleyeyim)

Avrupa yakası:

Kuzey kesimleri ve boğaz hattına yakın kesmeleri anlık olarak dek bandı yakalanması durumunda 5-10cm kadar kar kalınlığı ölçülebilir. Neden 10cm gibi yüksek bir rakam aralığı verdiğimi soranlar için dek olduğundan dolayı belli olmaz diyorum. Bir bölge uzun bir müddet dek bandının etkisi altında kalırsa +10cm örtü dahi oluşabilir. İhtimal mevcut. Ama olası gözüken 4-7cm civarı.

İç kesimler de gelecek kütelerin gücüne bağlı olarak 5cm civarı

Güney sahilleri anlık örtü görmesi muhtemel diyebilirim. 0-3cm aralığında olabilir

Anadolu yakası:

Kuzey sahilleri en şanlı bölge gözüküyor sistem adına Anlık dek bandı sırasında yine 5-12cm civarı olabilir.

İç kesmeleri 5-8cm civarında olabilir.

Güney sahillerinde anlık örtü görmesi muhtemel deyip 0-3cm aralığında olabilir.

Cm tahmini tamamen benim kendi beklentimdir. Daha çok bu rakamları üst sınır olarak düşünebilirsiniz. Bu sistemde görsellik bir sistem olacak arkadaşlar, ayın 22sinden sonra daha sağlamı yolda :gun_bandana: Eğer ince detaylar gerçek olursa bir Tulpar neden olmasın? uzays3271653126 uzays3271653126 

Herkese iyi akşamlar, güzel bir sistem olması dileği ile,

Sağlıcakla kalın:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()