İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam yağışın kar olarak görüldüğü yerlerde yüksek nem seviyesi demişsiniz ya, yağışın kar olarak düştüğü yerlerde aynı zamanda poyraz etkili oluyor, poyraz nemi düşürmez mi nasıl lapa lapa olacak. Tamamen öğrenmek için soruyorum lapa lapa kar beklentisinde olduğum için değil yani

• Hocam yağışın kar olarak görüldüğü yerlerde yüksek nem seviyesi demişsiniz ya, yağışın kar olarak düştüğü yerlerde aynı zamanda poyraz etkili oluyor, poyraz nemi düşürmez mi nasıl lapa lapa olacak. Tamamen öğrenmek için soruyorum lapa lapa kar beklentisinde olduğum için değil yani

Katmanlar arası rüzgarlar farklı olabiliyor yer seviyesinde poyraz üst katman farklı olabilir nem seviyesi yüksek olursa çiy noktası düşer bu da karın kalitesini düşürür

SONSUZ OLASILIKLAR

Poyraz her zaman nemi düşürmek zorunda değil, siklon konumu-hareketi güzel olursa düşürmeyebiliyor. Örneğin 30-31 Aralık 2014 sistemi İzmir merkezde 2 gün boyunca 2-4 derece aralığında kuvvetli poyrazla kuvvetli yağış, kuzey ilçeler ile yükseklerde de yoğun kar görülmüştür üstelik 850hPa 0-2 varken.

• Poyraz her zaman nemi düşürmek zorunda değil, siklon konumu-hareketi güzel olursa düşürmeyebiliyor. Örneğin 30-31 Aralık 2014 sistemi İzmir merkezde 2 gün boyunca 2-4 derece aralığında kuvvetli poyrazla kuvvetli yağış, kuzey ilçeler ile yükseklerde de yoğun kar görülmüştür üstelik 850hPa 0-2 varken.

Anladım yani sıcak cephe örneğinde olduğu gibi nem pompası varken poyraz kuru hava göndersede nemi düşürmede etkili olamıyor, nemi düşüremiyor diyebilir miyiz

Bakmadım ama daha üst seviyelerde muhtemelen lodos mevcuttur rüzgar farklı yüksekliklerde farklı yönden esebilir farklı yüksekliklerdeki rüzgar yönü ve şiddeti hava tahminlerinde önem arz eder bunun için skew-t diyagramında tüm katmanların incelenmesi şart poyraz yer seviyesinde havayı soğuturken daha üst seviyelerde lodos havayı ısıtıp nem pompalıyor.

Yağışın ilk giriş anında muhtemelen nem çok yüksek değil 2-3 derecelerde kar göstermesinin sebebi düşük nemdir,sonradan cepheyle birlikte bölge genelinde nem artar yağış türü lapa lapa kar şeklini alır kısa süre sonrada çoğu yerde yağış yağmura döner.

Kar yağışında nem çok önemli Çiy noktası,İşba,Dewpoint sıcaklığı gibi isimlerde kullanılır. İşba sıcaklığı 0’ın üzerindeyse yağışın yere kar olarak düşme ihtimali çok zordur 0’ın üstünde genelde yağmur olur.

İşba sıcaklığı düşükse, sıcaklık yer seviyesi nde 6 derece olsada kar görülebilir sınır değer 6 derecedir. 1c sıcaklık %100nem olan bir ortamda yağmur görülürken 4 derece sıcaklık %70 nem olan bir ortamda kar görülebilir. Burda sıcaklık daha düşük ama kar yağmıyor gibi yakınmaların sebebi nem/sıcaklık ilişkisinden kaynaklıdır.Tabi başka faktörlerde mevcut işba sıcaklığı 0’ın üzerinde olduğu yerlerdede kar görülebilir bu yağışın yere kar şeklinde ulaşmasında kuvvetli yağış/düşey hız faktörü etkilidir genelde yağış saf kar değil sulusepken şeklindedir.

Karadan esen her rüzgar havayı kurutur kışın karalar daha çabuk ısınıp,soğuduğu için soğuk sistemlerde karadan esen rüzgar havanın soğumasını ekstra hızlandırır,denizden esen her rüzgarda nem taşıyıp havayı ısıtır bunda sıcak deniz suyu etkilidir denizler geç ısınıp geç soğur yazın deniz suyu serin/soğukken kışın ılık/sıcak’dır.

Düşük nemde gerçekleşen kar yağışı toz şeklinde inceyken,yüksek nemde gerçekleşen kar yağışı iri(lapa) şeklindedir.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• 10 Ocak 2017'de ki kar yağışını modeller 96 saat öncesi öngörmeye başlamıştı bunuda 96 saat öncesinden ECMWF öngördü ilk olarak, inşallah bizde 5 yıl sonra İzmir merkez ve bölgemizde yoğun ve örtülük kar alırız.

• 10 Ocak 2017'de ki kar yağışını modeller 96 saat öncesi öngörmeye başlamıştı bunuda 96 saat öncesinden ECMWF öngördü ilk olarak, inşallah bizde 5 yıl sonra İzmir merkez ve bölgemizde yoğun ve örtülük kar alırız.

aynen bu sefer baya benziyo

• Yagis iyi hoş ama beni sıcaklık dusunduruyor şu cephe cuma akşamı gelseydi kafam çok rahat olurdu ama şuan da cumartesi akşamıni bulması sıcaklığı çok sınırda bırakıyor yine şakır şakır yağmur alacağız gibi gozukuyor X/

• Yagis iyi hoş ama beni sıcaklık dusunduruyor şu cephe cuma akşamı gelseydi kafam çok rahat olurdu ama şuan da cumartesi akşamıni bulması sıcaklığı çok sınırda bırakıyor yine şakır şakır yağmur alacağız gibi gozukuyor X/

Yüksek ihtimalle hocam

Sıfırın altında