Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kişiden kişiye değişmekle beraber İşte atıyorum sadece sizin tezinize bakarsak konvektif yağışlar neden uzun sürdü bunların altında hep sebeb sonuç ilişkisi var çok çok farklı durumlar olduğunu düşünüyorum bilmediğimiz, özetle olayın böyle olmasının en temelinde ve devamındaki süreçte ne geliyor ben onu merak ediyorum. Neyse beyinlere error verdirtmeyelim ^^

Bunun altında yatan sebepleri de muson bölgesi Meteorologlarına sorup danışmak lazım ^^

• Kişiden kişiye değişmekle beraber İşte atıyorum sadece sizin tezinize bakarsak konvektif yağışlar neden uzun sürdü bunların altında hep sebeb sonuç ilişkisi var çok çok farklı durumlar olduğunu düşünüyorum bilmediğimiz, özetle olayın böyle olmasının en temelinde ve devamındaki süreçte ne geliyor ben onu merak ediyorum. Neyse beyinlere error verdirtmeyelim ^^

Avustralya kıtasında yaz mevsimi. Kıtanın iç kesimleri kuvvetli sıcakların etkisinde. Haliyle sürekli bir yükselim var, Basra gibi bir ab alanı orası. Her kuzeye hamlesi okyanusta konvektif alana neden oluyor. Faz 7 o yüzden çok oyalandı. Önümüzdeki günlerde hem batı pasifiğe, hemde Hint okyanusuna bu oluşumların hareketi aynı anda tahmin ediliyor. Aynı zamanda kuzey Avustralya açıklarında da oluşumlar göze çarpıyor. Mjo belirsizliği de o yüzden.

Ben açıkçası şu anda mjo ya dayandırılan bir tahminin muallak kalacağı görüşündeyim.

Belirsizlik üzerinden tahmin yürütmek saçma olur çünkü.

Ayrıca defaatle yazdım, mjo şu anda batı-kuzey-dogu bölgelerimizin olusturacağı basınç alanlarında çok az etkiye sahip.

• Yarından sonra ayın 12,13 une kadar falan güzel sıcaklar yapacak gibi bu sıcak havalar peşine bir şey getirse bari

• Bu Mjo işini çok basitleştirmeye başladınız bir aralar ao pozitifse soğuklar kuzeyde kalır negatifse Avrupa'ya gider nötr ise bize gelir gibi ezbere konuşuluyordu şimdi aynı şey mjo için yapılmaya başlandı.

Önemli olan MJO faz 7-8 olmuş değil neden 7-8 olmuş bunu araştırdığınızda kendinizi geliştirirsiniz.

Aslında sürekli gündeme ben getiriyorum hocam. Çünkü yetenekli olduğuna inandığım genç arkadaşlar var bölgemizde.

Biz yol göstermedikçe araştırmalarına yön veremiyorlar. Sürekli sistem olmuyor, aradaki boşluklarda döngü ile ilgili araştırıp gelişsinler istiyorum. Çünkü döngüyü anlarlarsa, çok daha bilimsel tartışmalara girebiliriz. Yoksa -7 yetiyor mu yetmiyor mu tartışmaları konuşuluyor. Amacım birlikte gelişmeyi sağlamak. Kış boyu da sistem olmadığı zamanlarda sırasıyla İod, pna, enso gibi argümanlar neyi ifade eder, nasıl etkileri olur gibi konuları tartışma konusu yapmak ve herkesin az çok fikri olmasını sağlamak istiyorum. Çünkü yazın çoğu kişi burda olmuyor :)

En tecrübeli bölge üyemiz olarak sizinde katkınız olursa sevinirim. Bunları biliyor muydunuz konusunda az takip etmedim yazılarınızı.

Anlatımınız akıcı ve anlaşılır. Ara sıra sizde katılırsanız bölge üyelerimizin çok daha hızlı gelişeceğine inanıyorum.

• forum.havaforum.com/attachment/127962/

forum.havaforum.com/attachment/127963/

Baktığımızda küresel ısınma yavaşladığını ve arktrik salınım aktivitelerinin iyi kış geçen senelerde (2004,2016 vs..) bu yıla benzer bir diagram oluşturduğunu söyleyebiliriz bu yıl ve önümüzdeki yıllarda kış sonları daha şanslı olduğumuzu düşünüyorum önümüzdeki yıllarda 2040 a kadar küresel ısınma minimum aktiviteye ulaşması ardından tekrar artması bekleniyor. Artık kuzey-kuzey orta,yengeç dönencesinde kış mevsiminin tarihlerinin değiştiğinin geç başlayıp geç bittiğini gösteren bir diagram görmüştüm ocak sonu şubat başıda bu kaymaya göre mevsim ortalarına denk geliyor sakin olalım bu kış çok iyi sistemler alacağımız görüşündeyim

• Bünyamin Sürmeli'nin bu akşam yayınladığı videosunu izleyin derim. Bölgemizin lehine olabilecek açıklamaları var.

• Bünyamin Sürmeli'nin bu akşam yayınladığı videosunu izleyin derim. Bölgemizin lehine olabilecek açıklamaları var.

Sonunda bizim bolgeyle ilgili bir sey dedi mi

• Sonunda bizim bolgeyle ilgili bir sey dedi mi

Marmara ve Batı Karadeniz dışındakiler onu pek ilgilendirmiyor. 😃 orta ve doğu bölgeler şanslı dedi sadece. Balkanların, sıcaklık bakımından aylık ortalamada en yüksekte olduğunu ve kuzeyden gelebilecek sistemlerde kapalı olabileceğini söyledi. Yağış bakımındanda Marmara, Trakya, Ege mevsim normalinin altında. Karadeniz de normallerinde vs. Son olarak ocak 20 sinden sonra ve şubat başı gibi bir şeyler olabilir dedi.

• Ocak sonuna odaklandım ben vallaha 15 inde de birşeyler görünüyor ancak suanlik iç kesimler gibi gözüküyor kıyıda havada görürsek görürüz vade uzun guclenebilirde düşebilirde Ocak 20 den sonra Sibirya atağı olacak gibi var bı hayalimiz bakalım neler olacak 💥✨ Yağış bakımında bizim bölgemiz pek fazla kıtlık çıkarmaz umarım güzel kar yağışları alırız tüm ülke adına güzel sistemler yakalarız 10 ocağa kadar gel git yapar sonrası işte horon oynattirir diye tahmin ediyorum , pek bilgili değilim bu konularda ancak kendimi geliştirmeye hızla devam ediyorum önümde bir univeste sınavı var ona hazırlanıyorum onu atlattıktan sonra bu işlere dahada çok ilgi vericem küçüklüğümden beri kar sever olarak geldim doğa olaylarına bayılırım ve onlarında tercüme etmek beni mutlu eder o yüzden bu işin köküne kadar öğrenmeye hazırım ilk olarak kendi bölgem adına olan makaleleri hava olaylarini incelicem dediğim gibi univeste sınavıni bı atlatigim

DoquKaradeniz28  White Tiger28  Osman Akkaya sizin yorumlarınızı okumaktan büyük bir zevk alıyorum, buraya 2021 Şubat ayında kayıt olmuştum yeniyim ancak sizin gibi insanları tanımak beni oldukça mutlu etti abim sayılırsınız değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.

• HasanBugra kardeşim sen yeter ki öğrenmek iste çekinmeden sor öğren sorgula. Burada çok bilgili arkadaşlarımız var DoquKaradeniz28  White Tiger28 gibi değerli hocalarım ve yeni üye olmuş belki de bizden daha bilgili arkadaşlar ile sizlere her zaman bişeyler öğretme peşindeyiz. Atmosfer çok detaylı ve öğrenmeye çok açık öğrendikçe de herzaman eksikliğin olacağı bir olay. Ben cnntürk yıllarından beri bu işin içindeyim ve çok şey öğrendim diyemem çünkü öğrendiklerim atmosferin kaotik yapısı içinde deve de kulak kalır hala da öğrenmeye devam ediyorum. Siz değerli arkadaşlarla da çok şeyler kazanacağız inşallah. Sana üniversite sınavında başarılar dilerim vatana millete hayırlı bir evlat ol inşallah

• Avrupa ve balkanlar boyunca yüksek sıcaklık kurak hava öngörüsü kısmen en az bizim bölgeyi etkiler etki tepki batı sıcak biz soğuk ya da soğuğa yakın en şanslı yer oluruz, gönül isterdi ki üsten devasa bir soğuma insin doğudan batıya iç kesimlere kar örtüsüne doysun çünkü ilerisi için cansuyumuz kardır... Ancak ocak son çeyrek şubat bakalım ne gösterecek, azor önemli bizim için konumu orta avrupa italya ve kuzeye tırmanırsa ihya oluruz