Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Anlaşılan ay sonu için yine saç baş yolacaz. Gfs her güncellemede soğuğu kırpıyor

Yanlış hatırlamıyorsam 2015-2016 yılbaşı sistemi uzun vadeden gözüküp istikrarlı bir şekilde pek bozmadan gelmişti. Onun dışında uzun vadede güzel görünen sistem yaklaştıkça eriyor, bozuluyor en sonunda da iyi orta arası bir şekle bürünüyor. 26 Ocak 5 Şubat arası potansiyel gerçekten yüksek. Bakalım sistemler nasıl evrilecek hep beraber göreceğiz.

• ecmwf yine bi tık daha iyi ama Güneydoğu Anadolu adına konuşacak olursak sıcaklık büyük sıkıntı olacak gibi duruyor Doğu Anadolu için ise rahatlıkla kar olacağını düşünüyorum

Soguk vade yaklaştıkça düzelir insaAllah ama yağış yok sıkıntı o

• Çok tuhaf El ninodayız ve Akdeniz bize çalışmıyor malesef insaAllah vade yaklaştıkça ardı ardına ab ler patlarda bolgemiz iyi kar yagislari alır.

Sibirya bölgesinde çıkan soğuklar var hocam. Yerden oldukça kuvvetli soğuk taşır. Bakalım Akdeniz ne tepki verecek. Sibirya polar atak veya kutup gibi değildir. Şayet yanılmıyorsam modeller son saatlere kadar da değişkenlik gösterir fakat gördükleri buysa nasipten ötesi yok.

• Her zaman öteleme var. Basradan gelen sıcak hava dalgası olsa kaç hafta önce nokta atışı yapıyor bölgemiz adına ama soğuk hava ve Ab için her saat başka bir şey sunuyor. Tam heyecanlanacak gibi oluyoruz ortaya başka bir sey çıkıyor en iyisi sakin kalmak elbet o soğuklar gelecek ve Akdeniz o soğuklardan biraz utanıp çalışır :)

• Selamlar arkadaşlar modellerde oynaklıklar devam ediyor edecekte bizim bölge için sıkıntı olmayacak gibi verilerdeki değişiklikler soğuklar ara ara kırpılıyor ama bize 850 hpa -3 yeter bu önümüzdeki sistemde ideal olanda bölgemiz için -3 ile -5 arası süper olur daha da soğusa kuru soğuk yeriz o yüzden dediğim dilimler arası idealdir genel gidişat iyi bölge geneli güzel görüntülere şahit olmamız yüksek ihtimal takibe devam bol karlı afetsiz günleree

• Selamlar arkadaşlar modellerde oynaklıklar devam ediyor edecekte bizim bölge için sıkıntı olmayacak gibi verilerdeki değişiklikler soğuklar ara ara kırpılıyor ama bize 850 hpa -3 yeter bu önümüzdeki sistemde ideal olanda bölgemiz için -3 ile -5 arası süper olur daha da soğusa kuru soğuk yeriz o yüzden dediğim dilimler arası idealdir genel gidişat iyi bölge geneli güzel görüntülere şahit olmamız yüksek ihtimal takibe devam bol karlı afetsiz günleree

Hocam yağış sıkıntı olur mu

• Hocam yağış sıkıntı olur mu

ilk soğumada olma ihtimali var ama bölgemizin özelikle hep derim oturmuş soğuk üstüne yağış alma ihtimali çok yüksek oluyor o yüzden sıkıntı olmayacak gibi soğuklar otursunn bölgeye en fazla 2 günün sonunda yağış almaya başlarız akdeniz hala çok sıcak deniz suyu soğumadı hiç mutlaka tepki verecek cephe yağışları alırız dediğim gibi olursa büyük iihtimalde olacak inş aşırı yağış olmaz yoksa havayı çabuk ısıtır orta kıvamda yağış alırsak güzel bir sistem alma ihtimali çpk yüksek

• Sat 20 Jan 2024

Zonal rüzgarlar şuanda soğukları tutuyor, sadece ay sonunda biraz zayıflama var . Bu rüzgarların şubat ortasından itibaren zayıflayacağını düşünüyorum . Yani kış yeni başlıyor diyebiliriz ve ilk sistem kışın başına göre gayet iyi görünüyor .

• Sat 20 Jan 2024

Zonal rüzgarlar şuanda soğukları tutuyor, sadece ay sonunda biraz zayıflama var . Bu rüzgarların şubat ortasından itibaren zayıflayacağını düşünüyorum . Yani kış yeni başlıyor diyebiliriz ve ilk sistem kışın başına göre gayet iyi görünüyor .

genel gidişat daha ömce baktığım verilerde zonal rüzgarlarında zayıflama göstermişti ondan ilk sistem ayın 13 civarı gelir diye tahmin ediyordum modellerde desteklemişti sistem için ama beklediğim gibi olmamıştı ikincisi 22 civarı belirdi oda olmadı ama bu olacak büyük ihtimalle dediğin gibi daha kış başlamadı patern bi otursa şubat ayında sağlam sistemler söz konusu bu hatta martın ilk haftasınıda içine alabilir

• genel gidişat daha ömce baktığım verilerde zonal rüzgarlarında zayıflama göstermişti ondan ilk sistem ayın 13 civarı gelir diye tahmin ediyordum modellerde desteklemişti sistem için ama beklediğim gibi olmamıştı ikincisi 22 civarı belirdi oda olmadı ama bu olacak büyük ihtimalle dediğin gibi daha kış başlamadı patern bi otursa şubat ayında sağlam sistemler söz konusu bu hatta martın ilk haftasınıda içine alabilir

Evet hocam haklısın biraz aksaklık oldu 13 ve 22 de . Bu önümüzdeki süreç çok büyük potansiyele sahip soğuğun üzerine yağış yakalarsak . Ben soğuğun daha kuvvetli olacağını düşünüyorum . Bir de Dediğiniz gibi afet olmasın yeter gerisi önemli değil .

• Evet hocam haklısın biraz aksaklık oldu 13 ve 22 de . Bu önümüzdeki süreç çok büyük potansiyele sahip soğuğun üzerine yağış yakalarsak . Ben soğuğun daha kuvvetli olacağını düşünüyorum . Bir de Dediğiniz gibi afet olmasın yeter gerisi önemli değil .

herşeyin hayırlısı olsun inşşşş

• Doğu Anadolu’da Yoğun Kar Yağışları Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Kar Yağışı

Beklendiği Yer

Son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Kars, Ardahan ve Ağrı ile kuzey ve doğu ilçeleri başta olmak üzere Erzurum çevreleri ve Muş’un yükseklerinde kuvvetli (10-20 cm), Bitlis, Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, Siirt’in yüksekleri, Şırnak’ın doğusunun yüksekleri ile yüksek kesimleri başta olmak üzere Hakkari’de yer yer yoğun (20 cm üzeri) karla karışık yağmur ve kar yağışları beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı

22.01.2024 00.00-23.11.2024 23.59

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer…❤️