Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence henüz erken kar için. Gelen soğuklar adam akıllı bize ulaşmıyor bile. Şöyle sağlam ayaza çekip arkasından yağış lazım ancak soğuk yok.

Gelecek bu iki sistemde daglar kar alir. Sistem sonunda biz de 0 lara iniyoruz 850de. Bizim kar aldığımız ay genelde Şubattır ama bakalım daha erken kovalayabilir miyiz

• Adana il Geneli ile Mersin'in doğusunda Gök Gürültülü Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz'de görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra Adana il geneli ile Mersin doğu çevrelerinde kuvvetli (21-60 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kıyı kesimlerde hortum riski ve yerel dolu yağışı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı

09.01.2024 15.00-10.01.2024 06.00

Hadisenin Şiddeti

Kuvvetli Yağış

Oluşması Muhtemel Riskler

Su Baskını - Sel - Heyelan - Ulaşımda Aksamalar - Yıldırım

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

• Herkese selamlar bol karlı günlerin gelmesi dileğiyle :) Ecmwf, gfs yorumlarını inceliyorum aynı zamanda da google ve meteoroloji verilerine de bakıyorum gerçekten tutarsızlıklar var ve sıcaklığın düşmeme ihtimali mevcut gözüküyor. Kar yağışlı bir sistem Malatya merkeze uğrar mı uğrarsa ne derece bir örtü alırız bu konuda yorumlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden :)

• Herkese selamlar bol karlı günlerin gelmesi dileğiyle :) Ecmwf, gfs yorumlarını inceliyorum aynı zamanda da google ve meteoroloji verilerine de bakıyorum gerçekten tutarsızlıklar var ve sıcaklığın düşmeme ihtimali mevcut gözüküyor. Kar yağışlı bir sistem Malatya merkeze uğrar mı uğrarsa ne derece bir örtü alırız bu konuda yorumlarınızı rica ediyorum. Teşekkür ederim şimdiden :)

Valla bende yorum bekliyorum. Ama maalesef kimse tınlamıyor. İnsan bi cevap verir yani herkes kendi bölgesini düşünüyor. Bi nevi bencillik ağır basıyor. Kimse kusura bakmasın

• Bu sene bölgemizdeki bazı illerde sıcaklık sıkıntısı olacak gibi Malatya da sıkıntı olacağını sanmıyorum cumartesi sabah kara kavusacaksiniz insaAllah uzays3271653126

Ağzından bal damlıyor kardeşim inşallah dediğin gibi olur hayırlısıyla :)

• cristiano_ronaldo senaryo ortalaması 0 . Acaba soyle 2 derece daha düşer mi yağış sonuna sürpriz yapar mı? Vade de var daha birçok senaryoda düşüyor.

Valla benim böyle bir beklentim yok bence çok düşük ihtimal. Ancak maşallahımız var nerden baksan güzel bir hafta bizleri bekliyor yarından itibaren 1 hafta boyunca her gün yağmur var. Kar için Ocak son hafta ve Şubat ayını bekleyelim bölgemiz sanki şanslı tarafta gibi görünüyor.

• Valla benim böyle bir beklentim yok bence çok düşük ihtimal. Ancak maşallahımız var nerden baksan güzel bir hafta bizleri bekliyor yarından itibaren 1 hafta boyunca her gün yağmur var. Kar için Ocak son hafta ve Şubat ayını bekleyelim bölgemiz sanki şanslı tarafta gibi görünüyor.

Aynen oyle 👍