Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mersin'in bu akşam/gece(perşembe) saatleri itibariyle yağışlı sistemin etkisine girmesi bekeniyor.

Yağışların cumartesi akşam saatlerine kadar devam etmesi tahmin ediliyor.

Bu süre zarfında Anamur/Silifke hattına kadar kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2) yağmur ve yer yer gökgürültülü sağanak , diğer bölgelerimizde ise kuvvetli (21-50 kg/m2) yağmur ve yer yer gökgürültülü sağanak, yağış görülecek.

Özellikle Cuma günü kıyı ve kısmen iç kesimlerde gök gürültülü sağanak yağış şeklinde görülecek yağışlarda lokal dolu ve yıldırım riski var.

Yağışlar 2000 mt rakım üzerinde Karla Karışık Yağmur ve kar şeklinde olacaktır.

🇹🇷NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE🇹🇷

• Mersin ve Adana sever böyle sistemleri çünkü 850 hpa rüzgarları güney güneydoğu yani keşişlemeye dönüş yaptığında çok iyi nem taşınır yer yer 100 kg lık yağışlar bile ölçülebilir dikkatli olunmalı.

• Selamlar arkadaşlar genel gidişat gerçekten fazla güzel aralık 20 sinden sonra döngü kademeli olarak bize dönüyor yagış acısındanda hiç bir sıkıntımız yok ilk sistemimiz kırım üzerinde diyebilirim şimdiden daha öncede yazmıştım 20 sine kadar kar acısından beklentim olmadığını yağışlarımızın güzel olacağını beklediğim yagışlarda şükürler olsun bu geceden itibaren başladı önce bol yagmurumuz var sonrasını hep beraber izleyecez inş selametle afetsiz bol karlı günlere

• Selamlar arkadaşlar genel gidişat gerçekten fazla güzel aralık 20 sinden sonra döngü kademeli olarak bize dönüyor yagış acısındanda hiç bir sıkıntımız yok ilk sistemimiz kırım üzerinde diyebilirim şimdiden daha öncede yazmıştım 20 sine kadar kar acısından beklentim olmadığını yağışlarımızın güzel olacağını beklediğim yagışlarda şükürler olsun bu geceden itibaren başladı önce bol yagmurumuz var sonrasını hep beraber izleyecez inş selametle afetsiz bol karlı günlere

Ve aleyküm selam hocam

Ve aleyküm selam rahmetullah

• Offizieller Beitrag

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da beklenen yağışların; Bu akşam saatlerinden itibaren Kahramanmaraş, Osmaniye, Malatya, Adıyaman ve Elazığ çevreleri ile Gaziantep'in doğusunda, bu gece ve yarın (09.12.2023 Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren Tunceli, Bingöl, Muş, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri ile Şanlıurfa'nın kuzeyinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Diyarbakır'ın ve Adıyaman'ın kuzeyinde kuvvetli yer yer çok kuvvetli yağmur ve sağanak (40-60 kg/m2), Van'ın, Erzurum'un ve Erzincan'ın güneyi ile Hakkari'nin kuzeyi ve Şırnak'ın doğusunun yüksek ve dağlık kesimlerinde kuvvetli yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar ile yüksek ve dağlık kesimlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

• Ayın 20'si civarında işi bozan etkenlerden biri İzlanda yükseği bu yüzden soğuk iniş sağlamıyor ve uzun vadede kutup soğuklarının öngörülmesi için stratosfer-troposfer eşlenmesinin görülmesi de lazım şu anda halen gözükmüyor. Bir ihtimal Sibirya olabilir olursa da. Coğrafyamızın konumu gereği soğuk sistemleri alması için birden fazla koşulun gerçekleşmesi gerekiyor bu da haliyle can sıkıcı oluyor fakat henüz kışın en başlarındayız Aralık sonu eve Ocak ayı bütününe odaklanmak lazım...