Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • pazartesi büyük bir hayal kırıklığı olacak, kaçan balık büyük olurmuş.

Büyük ihtimalle öyle olacak zaten bir kere olumsuz oldu mu artık dönmez modeller mutabık kalır yağışlarımz elhamdülillah güzel ama 1 2 derece ile kar yağışını kaçırmak üzüyor insanı

• Cold.EFso Hocam merhaba rahatsız ediyorum kusura bakmayın . Ayın 6 si gibi bölgemizde 850 hpa da bir kirpilma oluyor . Bu kirpilma yağmura çevirir mi yorumunuzu alabilir miyiz sizin de ? Ortalama 600 rakımdayız güneydoğu olarak .

• yarın gece tahminimizi yapalım elazığ ve malatya için, şimdiden konuşmak erken sayılır

bu arada iki şehrimiz de güzel kar aldı, özellikle ilk akşam yağışları kartpostallık efsane görüntüler çıkardı

sistemin gücü az çok belliydi, malatya elazığ’a göre bir tık daha fazla yağış aldı fakat iki şehirimiz de tatmin olmuştur diye düşünüyorum :)

• Resimler yukarıdakinde çıkmadı galiba tekrardan deniyim

Hocam, ilk goruntuye bayildim :)

Termodimamik, cok onemli; zira Norvec'teki o merkezi yukari katman sogumasi; cok ust duzey soguma oldugu icin hizlica saat yonunde donerek coker ve coktugu icin o cevrede bulut olusumunu asgari duzeye indirir; ki bu da o cevrede YB olusumlari demek, bu da bizim isimize yarar.

Sibirya'dan Rusya ve bize kadar ise tam tersi bir olay var, ilik hava neticeli yukselim hava hareketi.

Sibirya cevresindeki soguk hava, Norvec tarafinda coken havanin (YB) ufleme hareketiyle ve Orta Rusya merkezli yukselim nedenli olusan AB ile ve Akdeniz ile Karadeniz'in buna tepkisiz kalamayacagi nedeniyle uzerimize akar.

İlk resimde, Ege cevresinde AB olusumu cok zor gorulur; burada daha cok Karadeniz ve Dogu Akdeniz tepki AB'leri turer ve bu da bu cevreyi ihya eder.

• Hocam, ilk goruntuye bayildim :)

Termodimamik, cok onemli; zira Norvec'teki o merkezi yukari katman sogumasi; cok ust duzey soguma oldugu icin hizlica saat yonunde donerek coker ve coktugu icin o cevrede bulut olusumunu asgari duzeye indirir; ki bu da o cevrede YB olusumlari demek, bu da bizim isimize yarar.

Sibirya'dan Rusya ve bize kadar ise tam tersi bir olay var, ilik hava neticeli yukselim hava hareketi.

Sibirya cevresindeki soguk hava, Norvec tarafinda coken havanin (YB) ufleme hareketiyle ve Orta Rusya merkezli yukselim nedenli olusan AB ile ve Akdeniz ile Karadeniz'in buna tepkisiz kalamayacagi nedeniyle uzerimize akar.

İlk resimde, Ege cevresinde AB olusumu cok zor gorulur; burada daha cok Karadeniz ve Dogu Akdeniz tepki AB'leri turer ve bu da bu cevreyi ihya eder.

Sibirya Termik YB aktif olacak yani, çok güzel özetlemişsiniz ama bir de stratosferik ısınmanın troposfere etkisi önemli bunu gösteren bir site vardı adını unuttum şu an, zonal rüzgarlara bakıyorduk katman eşleşmesine vs. bunlar da çok önemli veriler onlar ne durumda?

• yarın gece tahminimizi yapalım elazığ ve malatya için, şimdiden konuşmak erken sayılır

bu arada iki şehrimiz de güzel kar aldı, özellikle ilk akşam yağışları kartpostallık efsane görüntüler çıkardı

sistemin gücü az çok belliydi, malatya elazığ’a göre bir tık daha fazla yağış aldı fakat iki şehirimiz de tatmin olmuştur diye düşünüyorum :)

Hocam peki bu yeni yağışlar dün ki yağışlardan kuvvetli mi olur?

• Sibirya Termik YB aktif olacak yani, çok güzel özetlemişsiniz ama bir de stratosferik ısınmanın troposfere etkisi önemli bunu gösteren bir site vardı adını unuttum şu an, zonal rüzgarlara bakıyorduk katman eşleşmesine vs. bunlar da çok önemli veriler onlar ne durumda?

Ana fikir harika Hocam, oradan devam edelim; temel saglam gorunuyor.

Windy'den daha detayli bakardim; ama biraz zaman gecmeli, o kadar ileri tarihli gostermiyor.

Su anlik, Jet Ruzgârlari isimize yarayabilir, o da harika gorunuyor, destekler nitelikte.

Hocam yarın gece ve cumartesi olacak yağış hakkında düşünceliniz nelerdir çok düşük sıcaklıklarda yağacak gibi duruyor

• Ana fikir harika Hocam, oradan devam edelim; temel saglam gorunuyor.

Windy'den daha detayli bakardim; ama biraz zaman gecmeli, o kadar ileri tarihli gostermiyor.

Su anlik, Jet Ruzgârlari isimize yarayabilir, o da harika gorunuyor, destekler nitelikte.

Buldum hocam yanılmıyorsam 10'undan sonra tüm katmanlarda eşleme var yanlış mıyım? Klimatolojik bilgilere daha meraklıyım ama çok da hakim değilim yavaş yavaş öğreniyorum :D

• Arkadaşlar önce 4 alalım sonra 5 alalım ondan sonra 6 bakalım ayın 6 sının o derece güçlü bir ab oluşturacağını tahmin etmiyorum yarında ayın 4 ve 5 için genel bir değerlendirme yaparız rahat olun herşey yerli yerinde bozan bir durum yok