Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ya arkadaşlar birşey dikkatimi çekti. Model yorumlama sayfasında arkadaşlar çok sevinç gösterisi yaptıklarında ateş gözlük 👓 🔥 genellikle bizim bölgeye yaramayan daha çok batı ve daha daha çok İstanbul a yarayan güncellemeler oluyor. Sanırım sebebi arkadaşların çoğunluğu o bölgelerden olmaları. O yüzden model sayfasında çok sevinç oldu mu korkuyla bakıyorum güncellemelere 😂😀

• Bu haritada ayın 23üne kadar doğudan batıya güneydoğu çok güzel kar almıyor mu..yani gfs gündüz a gece z diyor ama ecmwf sabit bir şekilde fikrinde ısrarcı gibi geldi bana siz ne düşünüyorsunuz

• Ya arkadaşlar birşey dikkatimi çekti. Model yorumlama sayfasında arkadaşlar çok sevinç gösterisi yaptıklarında ateş gözlük 👓 🔥 genellikle bizim bölgeye yaramayan daha çok batı ve daha daha çok İstanbul a yarayan güncellemeler oluyor. Sanırım sebebi arkadaşların çoğunluğu o bölgelerden olmaları. O yüzden model sayfasında çok sevinç oldu mu korkuyla bakıyorum güncellemelere 😂😀

+1 hocam bir yandan seviniyorum onlar adına adamlar yıllar sonra düzgün sistem görecek ciddi bir görüntü var ama bir yandan üzülüyorum da siklonlar rodos tarafında patlayıp yağışı batıya bırakıyor bizede sonlara doğru kırıntı veriyor inşallah hayırlısı olur ne diyelim 😄

• Bu haritada ayın 23üne kadar doğudan batıya güneydoğu çok güzel kar almıyor mu..yani gfs gündüz a gece z diyor ama ecmwf sabit bir şekilde fikrinde ısrarcı gibi geldi bana siz ne düşünüyorsunuz

Ecmwf saatlik yağış haritası olmadığı veya ücretli mi bilmiyorum yani göremedigimiz için tam olarak yağışı hangi gün ve saatte verdiğini tam olarak bilmiyorum

Onlar genelde balkan girişi istiyorlar . Normalde balkan girişli soğuklar bize kar getirir ama yağışın sonuna denk gelir genelde . Bu 22 sisteminde balkan girişinin bu sefer işimize geleceği belli galiba . Çünkü soğuk girişimiz önceden gerçekleşiyor . Derin bir ab ile soğuk çıkmadan çakıştirirsak ihya olabiliriz bolgecek. Ayrıca artik sonlara doğru lütfen yan çizme olmasin bihtih ya !

• +1 hocam bir yandan seviniyorum onlar adına adamlar yıllar sonra düzgün sistem görecek ciddi bir görüntü var ama bir yandan üzülüyorum da siklonlar rodos tarafında patlayıp yağışı batıya bırakıyor bizede sonlara doğru kırıntı veriyor inşallah hayırlısı olur ne diyelim

tabiki hocam bende seviniyorum onların adına. Ama yillar sonra düzgün sistem almayan onlar değil bizim bölge. Bırakın düzgün sistemi kaç yıldır ciddi kuraklık çekiyoruz. Bence bizde çok hakediyoruz. İnşallah her bölgeye nasip olur🙏

• Onlar genelde balkan girişi istiyorlar . Normalde balkan girişli soğuklar bize kar getirir ama yağışın sonuna denk gelir genelde . Bu 22 sisteminde balkan girişinin bu sefer işimize geleceği belli galiba . Çünkü soğuk girişimiz önceden gerçekleşiyor . Derin bir ab ile soğuk çıkmadan çakıştirirsak ihya olabiliriz bolgecek. Ayrıca artik sonlara doğru lütfen yan çizme olmasin bihtih ya !

Balkan sistemlerinde ab giritte patlar genelde. Böyle durumlarda bölgemizde önceden soğuk girişi varsa ilk yağışı kar şeklinde alırız ama ilerleyen saatlerde ab hareketiyle sıcaklık hızla yükselir ve yağmur alırız. :) Çok sahit oldum bu duruma. Bunun için bize en çok yarayan ab doğu akdenizde oluşan ab dir

• Ecmwf saatlik yağış haritası olmadığı veya ücretli mi bilmiyorum yani göremedigimiz için tam olarak yağışı hangi gün ve saatte verdiğini tam olarak bilmiyorum

Hocam ama kar haritası 23üne kadar olan kar miktarı olduğu için az çok 18inden 22sine olan tarih olduğu anlaşılmaz mı?yoksa değişir mi?

• Bizim Malatyalılar sessiz bu sene 😉

Hocam coğrafyamız sağolsun Elazığ-Malatya olarak çekirdek aldık milleti izliyoruz doğru düzgün yağış yok ortada gelen de nasıl oluyorsa bize uğramadan gidiyor tüm yağış haritalarında garip bir şekilde tam iki şehir sınırlarına girmeden sıyırıp el sallayıp gidiyor

• Hocam ama kar haritası 23üne kadar olan kar miktarı olduğu için az çok 18inden 22sine olan tarih olduğu anlaşılmaz mı?yoksa değişir mi?

Evet doğru hocam. Değişim tabiki mümkündür atmosferde kesinlik yoktur. Son 48 saatte bile iyi yönde veya kötü yönde değiştiğine şahit olduk bazı zamanlar. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik artık. En geç pazar gecesi herşey netleşir artık tahminimce. Ya cm hesabi yaparız pazar günü ya ağlama duvarına gideriz. İnşallah cetvel tutarız 🙏🙏

• Hocam coğrafyamız sağolsun Elazığ-Malatya olarak çekirdek aldık milleti izliyoruz doğru düzgün yağış yok ortada gelen de nasıl oluyorsa bize uğramadan gidiyor tüm yağış haritalarında garip bir şekilde tam iki şehir sınırlarına girmeden sıyırıp el sallayıp gidiyor

Bahsettiğim sınır burda çok belirgin acaba o hatta ki sıradağlar yüzünden mi, rüzgar yönlerinden dolayı mı ve ya kebandan dolayı mı merak ediyorum vallahi