2020 - 2021 Kışı Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neden? Ankara Senegal ‘in mi başkenti?

Genelde Türkiye'nin çoğu yerine sistem geldiğinde Ankara boşta kalıyor hep.O yüzden dedim.Ankara içinde birşeyler görüyor musunuz peki ?

• Tarihlerini Kasımın son haftasından beridir vermeye çalıştığım 22-24 Aralık ve 30 Aralık -1 Ocak sistemleri önümüzdeki günlerde diyagramlarda kendini göstermeye başlayacaktır. Hayırlısı olsun bakalım

Hocam bu sene sibiryayi aktif bir sekilde bekliyormusunuz

• Tarihlerini Kasımın son haftasından beridir vermeye çalıştığım 22-24 Aralık ve 30 Aralık -1 Ocak sistemleri önümüzdeki günlerde diyagramlarda kendini göstermeye başlayacaktır. Hayırlısı olsun bakalım

Hocam açıkçası 22 aralık doğum günüm ve doğum günümde kar yağmasını çok isterim acaba bu dediğiniz sistemler konyayı da etkileyebilecek tarzdan mı

• Hocam açıkçası 22 aralık doğum günüm ve doğum günümde kar yağmasını çok isterim acaba bu dediğiniz sistemler konyayı da etkileyebilecek tarzdan mı

Etkiler etkilemesine ama il il bölge bölge gelen bundan sonra hiçbir soruya sistemlere özel konu başlığı açmadan yanıt vermeyeceğim. Herkesin bilgisine. Çünkü ipin ucu kaçıyor ve ben de afaki konuşmak zorundan kalıyorum. Şu anda bekleme ve izleme zamanı...

• Korkunç bir şey

• https://imgyukle.com/i/Ya39KU

https://imgyukle.com/i/Ya3f0H

Aynı basın 1988'de 30 yıl içinde maldivler ısınma yüzünden suya batacak, 2015'te arktik buzsuz kalacak ve New york suya batacak diyordu, hiçbiri gerçekleşmedi o yüzden pek inanasım gelmiyor bu tür haberlere

Einmal editiert, zuletzt von Arcticc ()

• https://imgyukle.com/i/Ya39KU

https://imgyukle.com/i/Ya3f0H

Aynı basın 1988'de 30 yıl içinde maldivler ısınma yüzünden suya batacak, 2015'te arktik buzsuz kalacak ve New york suya batacak diyordu, hiçbiri gerçekleşmedi o yüzden pek inanasım gelmiyor bu tür haberlere

Şu anda gerçekleşmemiş olması bir 30 yıl sonra da gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Zaten insanlık olarak böyle düşündükçe kaybediyoruz.

• Çok genel bir ifade -35 ler tepki AB leri... Bakın ben size şöyle söyleyeyim. Kuzeyimizdeki gerek yer seviyesi gerekse de 850 Hpa soğuma potansiyeli geçtiğimiz yıllara oranla daha lehimize görünüyor. Ancak bu demek değil ki -35 ler tepemize illa ki inecek. Örneğin bir bakmışsınız -16 lar Trakya sınırında lakin siz İstanbul’da -7 lerde havada kar görür müyüm diye camda sabahlayabilirsiniz aynı dakikalarda Gregor ile Yannis mahallelerinde kızakla kayarken. Hatta Kırım Moldova arasına kadar inen -20 ler varken Marmara üzerindeki lodos yönlü rüzgarlar moralinizi sıfıra indirebilir. Coğrafya, meteorolojik olaylar açısından çok fazla çeşitlilik göstermeye elverişli bir coğrafya. Moskova’dan soğuk günler de geçirebiliriz ardı ardına, Atina’ya kar yağdı buraya yağmadı bitmiş oğlum bu atmosfer hep küresel ısınmadan dolayı bunlar derken de bulabilirsiniz kendinizi. Bilmem anlatabildim mi?

Hocam biz ülke olarak basınç yerleşimlerine ve güçlerindeki değişime fazlasıyla duyarlı bir coğrafyadayız. Kötü ya da iyi sürprizlere açığız diyorsunuz sanırım kısaca.

• Arkadaşlar niyet başka birşey gerçek anlamda tahmin kökenli beklenti başka bir şey. Gönderdiğiniz Sinoptik örnekleri 500 hpa da -35 altının girdiği tepki AB sinin kaçınılmaz olduğu sistemleri gösteriyor.

Benim Aralık ayında beklediğim sistemler 22-24 Aralık gibi ilk sert salınım Ukrayna Romanya kökenli ardından 30-31 Aralık için de daha sert ve Baltık kökenli İskandinav destekli. İkincisi İstanbul için havada da olsa kar yapabilir ama değişim gösterebilir.

:chinese:

• Geçen sene 6 Ocak Ankara için sabahı güzel gecesi rezaletti günboyu kar yağdı 10 15 cm oldu gece yağmura döndü eridi gitti Aralık geçen sene arasıra soğuk ataklar oldu bu sene bir durgunluk ve yağışsızlık var ama 2012 önceside böyleydi yanlışsa düzeltin 2012 Aralık vasat geçtikten sonra Ocak Şubat efsane soğuklar ve sistemler geldi bakıyorum Avrupadada bir durgunluk var soğuk olarak yani kuzey tam anlamıyla soğumadı 2021 inşallah bu trendin sonu olur,,

Nerede Kalmıştık SİBİRYA.

• Yağdır mevlam su RABBİM kar ve yağmur verecek inşallah imtihan ve sabır şu korsana lı günlerde geç gelen kış her aman için iyi dir 25inden sonra herşey lehimize dönecek yeni katıldım tahmin leriniz başarılı bilimsel ve teknoloji bilgisayar sistemleri dünya da iyi ama taktir Allah IN slmlar

• Çok genel bir ifade -35 ler tepki AB leri... Bakın ben size şöyle söyleyeyim. Kuzeyimizdeki gerek yer seviyesi gerekse de 850 Hpa soğuma potansiyeli geçtiğimiz yıllara oranla daha lehimize görünüyor. Ancak bu demek değil ki -35 ler tepemize illa ki inecek. Örneğin bir bakmışsınız -16 lar Trakya sınırında lakin siz İstanbul’da -7 lerde havada kar görür müyüm diye camda sabahlayabilirsiniz aynı dakikalarda Gregor ile Yannis mahallelerinde kızakla kayarken. Hatta Kırım Moldova arasına kadar inen -20 ler varken Marmara üzerindeki lodos yönlü rüzgarlar moralinizi sıfıra indirebilir. Coğrafya, meteorolojik olaylar açısından çok fazla çeşitlilik göstermeye elverişli bir coğrafya. Moskova’dan soğuk günler de geçirebiliriz ardı ardına, Atina’ya kar yağdı buraya yağmadı bitmiş oğlum bu atmosfer hep küresel ısınmadan dolayı bunlar derken de bulabilirsiniz kendinizi. Bilmem anlatabildim mi?

Çok iyi anladım hocam çok teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.

• hocam yılbaşında bi sürpriz olur mu sizce istanbulda :)

Sanki yılbaşı sabahı değil de daha önce yani mendebur 2020 bitmeden İstanbul için havada da olsa kar görme şansımız var gibi görünüyor... Bunu netleştirmek için biraz daha beklemeye ihtiyacımız var. Sistem tarihleri açısından geçen sene de güzel bir sezon açılışı yapmıştım ama sonrası beni hep yanıltan sistemler veya daha doğrusu benim doğru tahmin edemediğim sistemler oldu. Bu sene yaklaşık Kasım sonundan beridir vermiş olduğum tarihler doğrultusunda sistemler gelişiyor. Hayırlısı oldun bakalım...