2020-2021 Kış Mevsimi Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Semih hocam, La Nina okyanuslarda meydana geldiğine göre Azor yükseği ila İzlanda siklonu üzerinde de etkileri olmalı!. Peki hocam La Nina Azor ile İzlanda siklonu üzerinde nasıl etki oluşturabilir?. Her ikisi de dinamik kökenlidir. Hangisini güçlendirip hangisini zayıflatabilir. Benim bildiğim kadarıyla Azor yüksek basınç olduğu için güçlendirebilir ve buna karşın İzlanda alçak basınç üretim merkezi olduğu için onu zayıflatabilir. Hocam bu konudaki düşünceniz nedir?.:?::?::?:

• Yeni yili beklemeyecegiz gibi duruyor.yeni haftada aciklayacagim.

Hocam Trakya'da durum nedir Aralık sonu için?

Kuraklık alarmı veren barajlar var.

Herhalde yağış sıkıntısı yoksa bize de yarayabilir değil mi bu sistem?

• Semih hocam, La Nina okyanuslarda meydana geldiğine göre Azor yükseği ila İzlanda siklonu üzerinde de etkileri olmalı!. Peki hocam La Nina Azor ile İzlanda siklonu üzerinde nasıl etki oluşturabilir?. Her ikisi de dinamik kökenlidir. Hangisini güçlendirip hangisini zayıflatabilir. Benim bildiğim kadarıyla Azor yüksek basınç olduğu için güçlendirebilir ve buna karşın İzlanda alçak basınç üretim merkezi olduğu için onu zayıflatabilir. Hocam bu konudaki düşünceniz nedir?.:?::?::?:

Direk etkisi olmuyor ama baglantisi var tabi. Atlantik normallerden sicak ise a.b alani fazla oliyor. La ninali yillarda yb alani daha fazla oluyor.sibirya yb ve azor daha guclu oluyor. Azorun guclu olmasi izlandanin zayif olmasi anlamina gelmez.azor yatay ilerler uzeyimiz a.b dolar. bu tur kislarda parca parca yb ler olusur en basta. Genelde kisin 2.yarisi yb olusur gelisir kis sartlari baslar.bu da genelde ocak sonu ve subat 15 civarinda olur. Oncesinde de sistem gelir tabi. Ocagin 8 i 10 u gibi adindan soz ettiren sistem gelebilir. Oncesinde gelecek sistemler istanbulda kar olsada beklentiyi karsilamayabilir.

• Kış tahminlerine göre, iç ve doğu bölgelerde sıcaklıklar mevsim normalleri altında seyredecek. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde aşırı soğuk havalar yaşanabilir. Ocak ayından itibaren İç ve Doğu bölgelerimize gelmesi muhtemel yağışların büyük bir kısmının kar şeklinde düşmesi tahmin ediliyor. Tahminlere göre, iç ve doğu bölgeler kış mevsimini, mevsim normalleri altındaki sıcaklık ve yağışlı bir süreç ile geçirecek.

Hocam Aralık başından beri normalllerin üzerindeyiz tahmininizde Aralık ayı için bir farklılık varmıdır yoksa bu soğuk trendi zaten Ocak dan sonrası içinmi kullandınız.

Nerede Kalmıştık SİBİRYA.

• Hocam Aralık başından beri normalllerin üzerindeyiz tahmininizde Aralık ayı için bir farklılık varmıdır yoksa bu soğuk trendi zaten Ocak dan sonrası içinmi kullandınız.

Yuksek basinc agirlikli gececegini tahmin ediyodum ancak normaller uzeri gitmesini pekte beklemiyordum ancak aralik henuz bitmedi. Aybasi aralik ayini degerlendiririz. Ayrica ulke geneli suanda ne durumda bilmiyorum.

• Yuksek basinc agirlikli gececegini tahmin ediyodum ancak normaller uzeri gitmesini pekte beklemiyordum ancak aralik henuz bitmedi. Aybasi aralik ayini degerlendiririz. Ayrica ulke geneli suanda ne durumda bilmiyorum.

Tahminde değişiklik öngörünüz varmı yoksa şuandaki süreç okadarda önemli değilmi..

Nerede Kalmıştık SİBİRYA.

• Anladığım ve gidişata göre.Ocak 2. Yarısına kadar kayda değer bir soğuk ve karlı sistem yok.Hatta bu patern Ocak sonunu dahi bulabilir.Ancak kışın geri kalanı geride bırakacağımız bu çok kötü paterni bize unutturacak tarzdan olabilirmi hocam?