Botanik-Tarım Genel Konu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • GabelBerg10 Hocam Hasat ne durumda oralarda? Biz Arpaları bitirdik Buğday bu gün başladı.

IMG_6602.jpg

IMG_6605.jpg

Bereketli olsun bende arpa yok köyde arpa hasadı başladı ortalama 500-550 kilodan bahsediyorlar buğdaylarda bayram civarı biçilmeye başlar.Rekolte ne durumda ?

• Bereketli olsun bende arpa yok köyde arpa hasadı başladı ortalama 500-550 kilodan bahsediyorlar buğdaylarda bayram civarı biçilmeye başlar.Rekolte ne durumda ?

Sağolun hocam, 50 Dekar arpa vardı 25 ton aldık. 550 kg civarında burada da. 750 veren yer var 400 veren yer var, az verim veren yerler genelde ufak parçalar.

• Sağolun hocam, 50 Dekar arpa vardı 25 ton aldık. 550 kg civarında burada da. 750 veren yer var 400 veren yer var, az verim veren yerler genelde ufak parçalar.

Maşallah rabbim tane bereketi versin bende biraz önce buğday ekili parselimin karşısından 680 kilo arpa duyumu aldım.Buğdaylardan beklenti 550-600 kilo bandında inşallah.

• Hoopp Bu konuyu unutmayın.

5c22f69ae15d.jpg

Toros sediri en sevdiğim ve ihtişamlı bir ağaçtır. Boyu 20-30 metre olabiliyor. Belli süre sonra uzamaz ve sadece ene gider. Uzun ömürlüdür ortalama 1000 sene yaşayabilir. Katran ağacı olarakta bilinmektedir. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklıdır. Derine kök yaptığı için erezyonla mücadelede önemli bir role sahiptir OGM sık sık bu ağaçlardan diker. Odunu çok değerlidir ve dayanıklıdır. Eskiden gemi yapımından kullanılırmış.Ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde ve iç kesimlerde geniş bir yayılım alanı vardır.

Fotoğraftaki sedirler ben çocukken 15 sene önce dikildi 70-80 cm boyundaydılar şimdi 13-14 metre boyları var.

• ba91792755.jpg

Gürgen

Çok sevdiğim bir ağaç çeşidi.

Trakya, Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey

Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösterir. Genellikle kuzey ve güney kıyı bölgelerimizin karışık ormanlarında bulunur. Ülkemizde 7.170 hektar koru, 1.031 hektar baltalık gürgen ormanı bulunmaktadır. Girintili grimsi kabuklu gövdelere sahip ağaç ya da ağaçcıklardır. Yumurta biçimindeki yapraklarının kenarları dişlidir. Yaklaşık 1 cm uzunluğunda, sivri uçlu ve sert kabuklu meyveleri, yaprağı andıran üç toplu bir meyve örtüsüyle kaplıdır. Türkiye'de iki türü doğal olarak bulunmaktadır; Adi gürgen (C. Betulus, Y) 20 m'ye kadar ulaşabilir. Doğu gürgeni (C. Orientalis, Y) ise 5-6 m boya sahip bir ağaçcıktır.

• Offizieller Beitrag

Abi biraz erken değil mi ekim için ^^

doğrudur amacım bakalım büyüyecekler mi idi, benim balkonum biraz sera gibi çok soğuk olmuyor. En azından filizlenip büyüyebildiklerini görüyorum:)

• doğrudur amacım bakalım büyüyecekler mi idi, benim balkonum biraz sera gibi çok soğuk olmuyor. En azından filizlenip büyüyebildiklerini görüyorum:)

Çiçeğe kadar gelişimi olur fazlası zor tabi şartlarada bağlı yine cam kenarı güneş gören 15-20 derece altına düşmeyen bir yer varsa gelişimi hızlı olur

• Offizieller Beitrag

Çiçeğe kadar gelişimi olur fazlası zor tabi şartlarada bağlı yine cam kenarı güneş gören 15-20 derece altına düşmeyen bir yer varsa gelişimi hızlı olur

bu ipuçlarını değerlendireceğim efenim:)

• Hocam Afyon’da ektiler. Ağustos’ta bol yağmur yağınca toprak tavlı kaldı ekimde de 1 kere sağlam yağış aldık o yağışın ertesi hafta ekildi hatta çimlendiler.

Bu sene kurak gidiyor çok anca hazırlıyoruz yerleri hafta sonun ki yağmurdan önce ekeriz artık hayırlısıyla

• 537d24ca5c243f.jpg

079752edc8d.jpg

Fıstık Çamı. Çamgiller familyasından bir türdür. Kuraklığa dayanıklıdır. Ilıman iklim sever.

Ülkemizde daha çok Ege-Akdeniz ve Marmara’da yayılım gösterir.

Çam fıstığı özellikle kuzey egede üretimi çokça yapılmaktadır.

Ortalama 200-250 yıl yaşarlar. 20-25 metre boy yapabilirler.

Fıstık çamı çabuk büyür. Verimli dönemi 25-80 yaşlarıdır.

Kozalakları 3 senede gelişir. İbreleri en uzun çam ağacıdır. Kar yağdığında eşsiz manzaraya sahiptir. Ancak rüzgar ve ağır kar yağışlarına dayanıklı değildir. Dalları kırılabilir. O yüzden şehir içinde ve yol kenarlarında tercih edilmemelidir.

• Tarla işlerine aslında çok hevesliyim ama şuanda imkanlar yok. Biraz geç kalmakla beraber kendi ektiğim ve filizlenen kapya biberlerim:)

37f890a578f.jpg

Hevesinizi kırmak ve yanlış anlaşılmak istemem ama bu biberler uzun boylu ve cılız kalmış bunu önlemek için daha iyi ışık alan biryere koyun naçizane tavsiyem, mevsimsel de illaki etkisi olabiliyor mor bitki ışıkları kışın fide vs yetiştirirken oldukça başarılı oluyor.

• Bu sene kurak gidiyor çok anca hazırlıyoruz yerleri hafta sonun ki yağmurdan önce ekeriz artık hayırlısıyla

Başlar artık yağışlar Hocam. Geçen sene Marmara’nın batısı kuraktı acısını çıkaracağını düşünüyorum. Verimli bir kış bekliyorum o yörede. İnşaAllah bereketli bir sezon olur çiftçimiz için. :)

• Herkese mutlu haftalar

Ufak Eleman yardıma koştu :P 1667657385127.png1667657312896.png

Bereketli olsun lastikten ziyade ekimden sonra bu tarz dişli merdane çekmek çok daha yararlı toprağa su akışı daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor :hfyeni (25):

Bizde lastik var bu sezon olmadı ama seneye merdane almak şart