Botanik-Tarım Genel Konu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen kıştan kalan lahanadan tohum yapmıştım ve saklıyorum önümüzdeki sezon için. Tohumların olduğu kapsüller tamamen kurudu yalnız. Bunların içindeki tohumlardan fide olur mu acaba?

Bir sorun olacağını sanmıyorum.Benim tohum hersene söylediğiniz şekilde bekliyor.

• Buğday yerlerini bozuyoruz.Bu sene pulluk yerine çizel patlatma işliyoruz.

Görüntüler peder beyden.

Kolay gelsin hocam, pulluk tabanının kırılması için çizel çekmek çok iyi olur. En az 2 sene de bir muhakkak çekilmeli. Gerek verim artışı, gerekse su tutması açısından bir çok faydası var.

• Kolay gelsin hocam, pulluk tabanının kırılması için çizel çekmek çok iyi olur. En az 2 sene de bir muhakkak çekilmeli. Gerek verim artışı, gerekse su tutması açısından bir çok faydası var.

Sağolasın hocam direksiyon peder beyde bugün. Bu sene çizel patlatma yani matris dragon çekiyoruz.Ardından pulluk üstüne goble veya duruma göre birkaç işlemin ardından Kasım'da buğday ekimine başlarız.Çizeli bir yanlamasına bir düzlemesine çekince kaymak gibi oluyor gerçekten.Karadüzen yavaş yavaş değişiyor artık.

• Sağolasın hocam direksiyon peder beyde bugün. Bu sene çizel patlatma yani matris dragon çekiyoruz.Ardından pulluk üstüne goble veya duruma göre birkaç işlemin ardından Kasım'da buğday ekimine başlarız.Çizeli bir yanlamasına bir düzlemesine çekince kaymak gibi oluyor gerçekten.Karadüzen yavaş yavaş değişiyor artık.

Verim artışı için karadüzenin değişmesi lazım. Maalesef ülkemizdeki bir çok çiftçi kahvehane kulağıyla iş yapıyor. Mesela hala fırfır ile ekim yapanlar var.

• Verim artışı için karadüzenin değişmesi lazım. Maalesef ülkemizdeki bir çok çiftçi kahvehane kulağıyla iş yapıyor. Mesela hala fırfır ile ekim yapanlar var.

Evet gübre makinesiyle ekim yapanmı dersin bilinçsiz gübreleme,ilaçlama yapanmı dersin.Sonra para kazanamıyoruz oluyor.Gübre aldı başını gitti ilaçlar desen altından pahalı tamam ama şu halde bile işini iyi yapan, teknolojiye ayak uyduran çiftçi eskisi kadar olmasada en aşşa şehirde ki memur kadar yine parasını cebine koyar.

• Evde boya badana tadilat olması sebebiyle pek aktif olamıyorum.Bizim buralarda hala nadasa bırakanlar var bana saçma geliyor koca arazi 1 seneyi boş geçiyor nöbetleşe ekim daha iyi değil mi?Yoksa cidden nadasın yararı var mı?Merak ediyorum.

• Evde boya badana tadilat olması sebebiyle pek aktif olamıyorum.Bizim buralarda hala nadasa bırakanlar var bana saçma geliyor koca arazi 1 seneyi boş geçiyor nöbetleşe ekim daha iyi değil mi?Yoksa cidden nadasın yararı var mı?Merak ediyorum.

Nöbetleşe ekim her zaman iyidir Oğuz hocam.Çiftçimizde yanlış bilinen birşey de nadas, torpak dinlenmeliymiş.Elin yabancısı senede 3 ekim yapıyor bizim çiftçiye mahsül ağır geliyor birazda tarlanın tapanın değeri bilinmiyor veyahut iş ağır geliyor.

• Nöbetleşe ekim her zaman iyidir Oğuz hocam.Çiftçimizde yanlış bilinen birşey de nadas, torpak dinlenmeliymiş.Elin yabancısı senede 3 ekim yapıyor bizim çiftçiye mahsül ağır geliyor birazda tarlanın tapanın değeri bilinmiyor veyahut iş ağır geliyor.

güneydoğuda 1 kere ekip bırakıyorlar para kaynağı başka şeyler olunca tabi:) tarlan varsa mahsül işiniden fayda istiyorsan tembellik yok çalışacaksın ilgileneceksin hatta seveceksin, o zaman sana karşılığını veriyor toprak..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• güneydoğuda 1 kere ekip bırakıyorlar para kaynağı başka şeyler olunca tabi:) tarlan varsa mahsül işiniden fayda istiyorsan tembellik yok çalışacaksın ilgileneceksin hatta seveceksin, o zaman sana karşılığını veriyor toprak..

Aynen öyle abi İzmir-Aydın tarafı senede 2 hatta 3 ekim yapıyor.Bizim buralar öyle gelmiş böyle gider kafasıyla ayçiçeğini,buğdayı biçer 5-6 ay tarla boşa yatar.Köyde ki algıyı da değiştiremiyorsun olmaz der başkada birşey demez.Tabi bunun en önemli sebebi de ne kadar ağlanan olsada cepte para var.Parası olmayanı gördüm ben senede 4 biçim yonca biçip köyde ilk kez kanola eken insan.Tabi oda acemiliğine geldi o ayrı konu :D

• GabelBerg10 guzel topraklardayiz kiymetini bilmek lazim, ciftci nereye ne ekeceginide iyi bilmeli, topraginida o amacla kullanmali, bazi ulkeler var birtaraflarini yirtsan meyve ve sebzede cesitliligi yok,toprak vermiyor vs. Bizde de oyle bir toprak varki heryerden birsey cikiyor..Buarada kanolada iyimis bari Reichi mantari ekseymis;)))

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• GabelBerg10 guzel topraklardayiz kiymetini bilmek lazim, ciftci nereye ne ekeceginide iyi bilmeli, topraginida o amacla kullanmali, bazi ulkeler var birtaraflarini yirtsan meyve ve sebzede cesitliligi yok,toprak vermiyor vs. Bizde de oyle bir toprak varki heryerden birsey cikiyor..Buarada kanolada iyimis bari Reichi mantari ekseymis;)))

Abi kanola Trakya'da ,İstanbul'da özellikle Çatalca'da çok yaygınlaştı.Bu iki bölge ayçiçeğinden kanolaya dönmüş durumda malum kanolanın fiyatı ayçiçeğinden daha yüksek diye biliyorum.Bizim buralarda dediğim gibi bir kişi ekti oda masrafını ya karşıladı ya karşılamadı.Mısır, nohut ekmeyen adamlar mantar eker mi oda muamma :D

• Bazı domates biberlerin yapraklarında tırtıl gördüm arkadaşlar koza da bırakmışlar bir tanesinin tüm yapraklarını yemiş vicdansız. Babaannem sirkeli su sık diyor sizce ne yapayım

Hocam ben böcek ilacı sıkıyorum cam sil şişesiyle.Organik olurmu derseniz dozunu ona göre ayarlayın ben nasiplenmeleri açısından dozajınızı azaltıyorum.Hiç atmasam ne dal bırakıyor ne yaprak, dal kesen böceğe bile rastladığım oldu.

• Abi kanola Trakya'da ,İstanbul'da özellikle Çatalca'da çok yaygınlaştı.Bu iki bölge ayçiçeğinden kanolaya dönmüş durumda malum kanolanın fiyatı ayçiçeğinden daha yüksek diye biliyorum.Bizim buralarda dediğim gibi bir kişi ekti oda masrafını ya karşıladı ya karşılamadı.Mısır, nohut ekmeyen adamlar mantar eker mi oda muamma :D

Kanolayi duydum ama herkes duyar mi bilmem;) dediginde dogru adam nohut ekmeye useniyor, adini soyleyemeyecegi mantari hicc ekmez, ama ben olsam ekerim;)