Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öğle saatlerinde etkili bi geçiş oldu Atakum'da o yüzden diğer istasyonlardan bi tık önde sanırım. Şuanda da çok güzel yağış var.

Merkez ile Atakum arasındaki yağış miktarına, yıllık bazda baktığımızda çok olağanüstü farkların görüldüğünü 12 yıllık gözlemlerime göre sanmıyorum. Bu konuyla ilgili bilimsel yazı veya kayıtlı belgelerine ulaşabilen varsa paylaşabilir.

Bazen merkezde su baskınları yaşanırken Atakum'da yerlerin kuru olduğu gördüm.1 hafta içinde 3 kez oraj görüpte merkezde hiçbir şeyin olmadığınıda gördüm.Kışın karayelli sistemlerde genelde aynı kaderi paylaşıyorlar.Yazın orajlarda merkez daha şanslı oluyor.Ama her şeyden önce artık İlkadım'a bir istasyon şart :smiling_face_with_halo:

• Öğle saatlerinde etkili bi geçiş oldu Atakum'da o yüzden diğer istasyonlardan bi tık önde sanırım. Şuanda da çok güzel yağış var.

Merkez ile Atakum arasındaki yağış miktarına, yıllık bazda baktığımızda çok olağanüstü farkların görüldüğünü 12 yıllık gözlemlerime göre sanmıyorum. Bu konuyla ilgili bilimsel yazı veya kayıtlı belgelerine ulaşabilen varsa paylaşabilir.

Bazen merkezde su baskınları yaşanırken Atakum'da yerlerin kuru olduğu gördüm.1 hafta içinde 3 kez oraj görüpte merkezde hiçbir şeyin olmadığınıda gördüm.Kışın karayelli sistemlerde genelde aynı kaderi paylaşıyorlar.Yazın orajlarda merkez daha şanslı oluyor.Ama her şeyden önce artık İlkadım'a bir istasyon şart :smiling_face_with_halo:

• Kardes aslında İlkadım mendirek diye bir istasyon var ama yağış bildirmiyor sanırım onu deniz tahminleri icinmi kurdular bilemiyorum ama dediğin gibi İlkadım merkezde bir istasyon olması gerekiyor

• Kardes aslında İlkadım mendirek diye bir istasyon var ama yağış bildirmiyor sanırım onu deniz tahminleri icinmi kurdular bilemiyorum ama dediğin gibi İlkadım merkezde bir istasyon olması gerekiyor

O istasyonda sadece rüzgar ve basınç sensörü var yağış ölçmüyor. Limandaki mendirekte.

• Gréy doğru, çok iyi hatırlıyorum.

Üniversitenin rakım avantajına rağmen kar örtüsü, Atakum deniz seviyesiyle aynıydı. 8'i gece Atakum'un batısından Ondokuzmayıs'a kadar boşluk oldu saatlerce.Merkezde güzel yağış vardı.

1X2aiX.jpg

Buda sistem sonundaki uydu görüntüsüydü.Atakum'dan Giresun'a kadar.

HNYfru.jpg

ESjELF.jpg

• 10 şubat sabahı günü sisteminden sonra ordudan ankaraya yolculuk yapmıştım. Ordudan Çarşamba havalimanına kadar müthiş bir kar vardı. Bazı noktalarda yollar yeni yeni açılıyordu. Samsuna girince bazı noktalarda çimeni görmeye başlamıştık. Samsundan havzaya kadar ordu samsun arası kadar olmasada güzel bir kar vardı.