Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bünyamin abi 15.16.17 ocak civarı sistem belki daha iyi gelebilir dedi ve ay sonuna doğru ve şubat ayının başlarında arttik bölgede soguk akışları olabilceğini söyledi şuanki sistemler iç kesim sistemleri artık 10 ocak ve sonrasını beklicez ve enazındañ bereketli yağmurlarımız var

• bünyamin abi 15.16.17 ocak civarı sistem belki daha iyi gelebilir dedi ve ay sonuna doğru ve şubat ayının başlarında arttik bölgede soguk akışları olabilceğini söyledi şuanki sistemler iç kesim sistemleri artık 10 ocak ve sonrasını beklicez ve enazındañ bereketli yağmurlarımız var

Evet ille de hep kar alacak değiliz. Yağmurda berekettir. Mutlaka güçlü bir sistem gelecektir.

• Hocam bu kış modellerde kararlı değil nedeni nedir

Hiçbir zaman olmadı.

Model algoritmaları şöyle çalışır, uydu ve yer istasyonları marifetiyle toplanan basınç, ısı ve yağış gibi veriler model bilgisayarına girilir.

İlk tutarsızlık bu veri girişinde başlar, çünkü toplanan veriler hiçbir zaman tam doğru değildir. Çünkü yeryüzünün her yerinden sağlıklı veri alınamaz, hatta bazı yerlerden hiç alınamaz. Alınanlardan da bazen yanlış olanları olur.

Sonra model bu şaibeli verilerle bir yeryüzü basınç, ısı ve yağış haritası oluşturur. Oluşan bu harita bile, yani (0) saat verisi bile yüzde yüz doğru değildir. Model bu haritayı basınçların etki-tepki prensibinden yararlanarak ilerletir. Bu yazılımı yükleyen de insandır, dolayısıyla bu ilerleme dede hatalar oluşur. Model bu daha da hatalı hale gelen veriyi doğru kabul ederek bir sonraki saatin ve ya günün basınç tablosunu oluşturur.

Doğal olarak hata sürekli büyür. Belli bir süre sonra oluşan model sinoptik deseni, artık o kadar hatalıdır ki, gerçekleşecek desen ile modelin tahmin ettiği desenin alakası bile olmaz.

Bunlar insan ve teknolojisi kaynaklı hatalar ve açıklar.

Buna birde atmosferin bazen beklenmedik gelişmelere gebe olması eklenince iş, içinden çıkılmaz hale gelir.

Meteoroloji bu sapmaları azaltmak için de bazı teknik detaylar geliştirmiştir.

Bunlardan biri, model giriş verilerini küçük küçük oynayarak farklı senaryolar oluşmasını sağlamak.

Diyagramlarda gördüğümüz senaryolar bunlardır.

Bu sayede birden fazla senaryonun toplandığı fikir, daha olası sayılır. Ama bu da bir noktaya kadar avantaj sağlar. Mesela 10 gün gibi bir vadede, bu topluluk senaryoları da etkisini kaybeder.

Kısacası atmosfer karşısında meteoroloji hala emekleme aşamasında. Bizlerin görevi ise, elimizden geldiğince yeni keşifler ve gözlemler yapıp yeni nesillere daha fazla bilgi aktarımı yapabilmek.

• Mükemmel anlattınız hocam bence teşekkürler

• acısına,tatlısına,iyisine,kötüsüne kısacası hepsine ""EYVALLAH"" dediğimiz biryılı daha geride bıraktık.

yeniyılın bizlere sağlık,mutluluk,huzur getirmesi dileğiyle herkese ""MUTLU YILLAR"" dilerim.

• Teşekkürler hocam cevabınız için

• şimdi beyler bisey dikkatimi çekti wrf yağış ve sıcaklık tablosuna göre rize pazar akşamı kar değerlerine iniyor osman hocam doğu karadeniz28 hocam yağışta iyi rize kar alabilir gibi akşam saatlerinde giresun espiye wrf sine baktığımızda kar değerleri ve yağışı yakalıyor gene hocalarım

• Herkesin yeni yılını kutluyorum. Özellikle de her şeyden önce sağlıklı... Hepimizin de ortak temennisi olarak; bol soğuk salınımlı ve karlı geçmesini diliyorum. 😊😃

• meterolojini wrf sisteminde süpriz olurmu sizce pazar günü hızlı bi düşüş var gibi ve rüzgar havayı beklenenenden daha hızlı soğutabilirmi sizce kuvvetlide yağış bekleniyor zaten

• şimdi beyler bisey dikkatimi çekti wrf yağış ve sıcaklık tablosuna göre rize pazar akşamı kar değerlerine iniyor osman hocam doğu karadeniz28 hocam yağışta iyi rize kar alabilir gibi akşam saatlerinde giresun espiye wrf sine baktığımızda kar değerleri ve yağışı yakalıyor gene hocalarım

Tahminimi söyledim daha önce, kaçırmışsınız, tekrar edeyim, pazar akşamı hava karardıktan sonra yağış yakalayan sahil kesimlerinde kky ve graupel sağanakları geçişleri bekliyorum.

• esesli26 kardeşim ama sıcaklık kısmında bana sanki doğru gibi geliyor bazi yabancı kaynaklarda gece 2.3 derece veriyor yagışta var

• Gfs klasik la Nina güncellemesi, kurak, soğuk.

Ecmwf ne yaptı derseniz, sıradan pozitif endeks nasıl olur güncellemesi.

O kadar pozitif görüntü beklemiyorum. Endekslerde de yok.

Ayrıca bana göre pozitife dönüş Karadeniz şansını artırır. Pozitif-nötr- pozitif hareketi sistem getirir. Örnek: 2020 Şubat sistemi.

Gfs'ye dönersek, Ural öyle bir konumda duruyor ki, sanki her an ekmek çıkaracak.