İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son 40 yılda buna benzer kasım ve aralıklardan sonra soğuk ve yağışlı geçirdiğimiz tek bir kış yok, bakalım 2020 ile beraber gelen sıradışılıklar bu kışın gidişatına da yansıyacak mı?

• Son 40 yılda buna benzer kasım ve aralıklardan sonra soğuk ve yağışlı geçirdiğimiz tek bir kış yok, bakalım 2020 ile beraber gelen sıradışılıklar bu kışın gidişatına da yansıyacak mı?

İlk 1990 yılına baktım.Kasım aralık hatta 15 ocağa kadar full sıcaktayız.Sonra gelen ;

archives-1991-1-31-0-1.png

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Tarih de geçen sene bu gün. 27.12.19 İstanbul da akşam saatlerinde özelikle Anadolu yakasının yükseklerin de Ümraniye ve Ataşehir'de graupel yağmıştı.

O sistemin sinoptik ve 850hPa sı;

Hatta konumum Ümraniye'de de bir kaç dakikalık ince bir örtü oluşmuştu arabaların üstünde.

Bu sisteme bile burun kıvırıyorduk, işte niye örtü olmadı diye. Şimdi ise susuzluk tehlikesi ile karşı karşıyayız. O yüzden Allah'a binlerce şükür etmek lazım her zaman. Çünkü o anda kötü gelen şeyin bile daha kötüsünü bilmek lazım. O yüzden şuan ki halimize bile şükredelim arkadaşlar.

Rabbim inşallah bol yağışlar getirir ve barajlarımız yükselir. Ve inşallah şu 4 senedir yağamyan düzgün kar da yağar. Hakkımızda hayırlısı olsun...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

2 Mal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• İlk 1990 yılına baktım.Kasım aralık hatta 15 ocağa kadar full sıcaktayız.Sonra gelen ;

Evet çok güzel bir sistem.... daha bir açıklık getireyim düşünceme... soğuk ve yağışlı geçmiyor derken hiç sistem gelmiyor diye demedim... bir de 1990 Kasım bu seneden daha sıcak, Aralık daha soğuk geçmiş ama bunlardan büyük bir farkı daha var... o da yağış... Atatürk havalimanına 2 ayda toplam 270 mm'ye yakın yağış düşmüş, yani bu sene ile pek bir benzerliği yok...

• İlk 1990 yılına baktım.Kasım aralık hatta 15 ocağa kadar full sıcaktayız.Sonra gelen ;

archives-1991-1-31-0-1.png

Erken gelen sahte kışların hatta Kasım sonu karların Şubat boyu 15 derece ortalamalarda geçen bitik kışlarla sonlandığını da biliyoruz. Şahsi görüşüm ve inancım herşey zamanında güzel. Kışımızdan çalınan 3-4 haftamızın telafisinin Ocak ve Şubat ayındaki mevsimine uygun sistemlerle telafi edileceğini düşünüyorum. Atmosfer lehimize olacak hiçbir senaryoyu oynamazken 15 Ocaktan sonra olabilecekler (beklenen değişkenler ışığında) biZim coğrafyamız için daha iyi olacaktır kanaatindeyim.

• Evet çok güzel bir sistem.... daha bir açıklık getireyim düşünceme... soğuk ve yağışlı geçmiyor derken hiç sistem gelmiyor diye demedim... bir de 1990 Kasım bu seneden daha sıcak, Aralık daha soğuk geçmiş ama bunlardan büyük bir farkı daha var... o da yağış... Atatürk havalimanına 2 ayda toplam 270 mm'ye yakın yağış düşmüş, yani bu sene ile pek bir benzerliği yok...

Ama bu senenin yağış ortalaması anlamında neredeyse ülke geneli adına ortalamaların altında olacağı belliydi. Ve tahminlere aykırı bir durum yok diyebiliriz en azından yağış miktarı adına.

2004 te Ocak 22 ve Şubat efsane sistemi var ondan önce şimdiki kadar olmasada havalar gayet ılıktı kış bitiyor dediğimiz anda başladı

• Bugün şehrimizde ölçülen en yüksek sıcaklıklar. Şortları terlikleri hazırlayın denize giriyoruz😂😂

İstanbul, Şile, ŞİLE/İSAKÖY 20,9
    İstanbul, Şile, ŞİLE 20,7
    İstanbul, Tuzla, TUZLA 20,2
    İstanbul, Pendik, PENDİK/ÖMERLİ BARAJI 19,9
    İstanbul, Kartal, İSTANBUL BÖLGE 19,4