İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bir süre aranızda olamıyacağım İstanbul ahalisi. Ümraniye'den bildiriler size gelmeyecek.^^ Bir kaç aylığına Yalova/Esenköye gidiyorum. Kalın sağlıcakla:) En kısa zamanda aranıza tekrar gelmek dileği ile...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Bir süre aranızda olamıyacağım İstanbul ahalisi. Ümraniye'den bildiriler size gelmeyecek.^^ Bir kaç aylığına Yalova/Esenköye gidiyorum. Kalın sağlıcakla:) En kısa zamanda aranıza tekrar gelmek dileği ile...

Hocam şimdiden iyi tatiller. Kendinize dikkat edin. Sağlıklı mutlu huzurlu günler diliyorum.

• 06z güncellemesine ve Marmara Denizi'nde Büyükçekmece açıklarına dair olan bu diyagram kuvvetli bir gökgürültülü fırtına ihtimalini yineliyor. Düşük nem ve PW benim için dolu ihtimalini de arttırıyor. Radarlar ve forum açık modda olsun. :boat:

2000+ CAPE ve -7 LI kararsızlığın çok fazla olduğunu ifade ederken, katmanlar arası rüzgar farkı yani bunun oluşturduğu rüzgar parametreleri supercell ihtimali var diyor.

ec5fed94e114b1f7e5fd308d.png

Bara döda fiskar följer strömmen...

• 06z güncellemesine ve Marmara Denizi'nde Büyükçekmece açıklarına dair olan bu diyagram kuvvetli bir gökgürültülü fırtına ihtimalini yineliyor. Düşük nem ve PW benim için dolu ihtimalini de arttırıyor. Radarlar ve forum açık modda olsun. :boat:

2000+ CAPE ve -7 LI kararsızlığın çok fazla olduğunu ifade ederken, katmanlar arası rüzgar farkı yani bunun oluşturduğu rüzgar parametreleri supercell ihtimali var diyor.

75cff.jpg

PivotalWeather sitesinin gösterdiği skew-t beni düşündürüyor çünkü GFS surface bazlı model haritasında bile 2000 cape vermezken o sitede skew-tte her cape üstüne 500 veya daha fazla ekleyerek o cape değerini çoğaltıyor fakat diğer skew-t sitelerinde gfs de surface bazlı cape değerleri 700-1200 arasında yani demek istediğim pivotalweather sitesinde bir hata olabilir bu sebeple o siteden skew-t e bakmak çok sağlıklı olmayabilir, yanıltıcı olabilir.

• PivotalWeather sitesinin gösterdiği skew-t beni düşündürüyor çünkü GFS surface bazlı model haritasında bile 2000 cape vermezken o sitede skew-tte her cape üstüne 500 veya daha fazla ekleyerek o cape değerini çoğaltıyor fakat diğer skew-t sitelerinde gfs de surface bazlı cape değerleri 700-1200 arasında yani demek istediğim pivotalweather sitesinde bir hata olabilir bu sebeple o siteden skew-t e bakmak çok sağlıklı olmayabilir, yanıltıcı olabilir.

Dün gece ifade etmiştim, CAPE değerleri benim içinde çelişkili fakat aynı koordinatlarda farklı sitelerde değişim yok sanki hocam, koordinatların doğruluğundan emin olmak lazım. Rüzgar parametreleri de sağlam.

fafbe2f2.png

Koordinat aynı olmadığı halde:

• Evet koordinat farklılığı da var benim seçtiklerim de ama örneğin weather.us , wxcharts gibi skew-tler havaturkiye nin sitesinde de senin seçtiğin koordinat için 1200-1400 arası veriyor fakat pivotal bunu 2000 e çıkartıyor bir şekilde bir defada 2400 2700 e çıkarttığını görmüştüm geçen sene 1400 cape varken ve ilk resimde de Tropicaltidbits de aynısını yapmış ilginç. Bu arada CAPE değerleri 1000 de olsa 2000 de olsa güzel değerler gönlümüz tabi tropicaltidbits ve pivotal gibi olmasından :D ama rüzgar sanki biraz veering yapmış üst seviye rüzgarları da fena değil güzel bir oluşum olabilir bugün Marmara denizinde.

• Evet koordinat farklılığı da var benim seçtiklerim de ama örneğin weather.us , wxcharts gibi skew-tler havaturkiye nin sitesinde de senin seçtiğin koordinat için 1200-1400 arası veriyor fakat pivotal bunu 2000 e çıkartıyor bir şekilde bir defada 2400 2700 e çıkarttığını görmüştüm geçen sene 1400 cape varken ve ilk resimde de Tropicaltidbits de aynısını yapmış ilginç. Bu arada CAPE değerleri 1000 de olsa 2000 de olsa güzel değerler gönlümüz tabi tropicaltidbits ve pivotal gibi olmasından :D ama rüzgar sanki biraz veering yapmış üst seviye rüzgarları da fena değil güzel bir oluşum olabilir bugün Marmara denizinde.

Bende birazda bu sebeple çok merak ediyorum ne olacak diye hocam. Balıkesir civarı kütleler görünmeye başladı bakalım. :)