İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bakıyorum da konuda peşpeşe olumsuz düşünce mesajlar geliyor , sanki kasıtlı yapar gibi , neyse ..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Adamın biri gelecek kar ve soğuk havayı geçmişte yok gelip geçecek derken efsane olmuş sistem ler aldık yağış ve kar tahmin lerinde uzun vadede cesaret göstermeyen kişiler kuraklık olacak sibirya sıcak kar yağmıyacak demek çok kolay yeter kuruttun bizi ağzın bide hayır olsun meteoroloji de uzun tahmin zor zanaat tir bende müthiş bir sibirya tren i 10 gün sonra bize geliyor müthiş kar geliyor diyorum

• Hatirladigim kadariyla 96-99 arasinda buna benzer bir süreç yasanmisti. Gencler bilmez. Biz gördük ve yaşadik. Bu yüzden enseyi karartmaya gerek yok. Evet kuresel isinmanin buyuk etkileri var ancak bu dengeyi eninde sonunda dünyamiz bulacaktir.

Einmal editiert, zuletzt von Chronic53 ()

• Hatirladigim kadariyla 96-99 arasinda buna benzer bir süreç yasanmisti. Gencler bilmez. Biz gördük ve yaşadik. Bu yüzden enseyi karartmaya gerek yok. Evet kuresel isinmanin buyuk etkileri var ancak bu dengeyi eninde sonunda dünyamiz bulacaktir.

Kardesim haklısın ama ortada bir anomali olduğu gerçeği var. Ben 54 yaşındayım doğma büyüme istanbul luyum ve kendimi bildim bileli kar hastası ve sevdalısıyım. son 2-3 yıl dir olanlar tamamen iklimin de bir şeylerin değiştiği yönünde. Cocuk ken şiddetli lodos olur bilirdik arkasından kesin kar gelecek ve o kar yağardı. Yerden 10 -15 gün kar kalkmadığı zaman ları da gördük allaha şükür. 1987 kişida o meşhur lodos sonrası gelmişti kardan önce hava 18 dereceleri bulmuştu. Hatıralarla avunuyoruz. o yüzden sitemimiz ve üzüntümüz . Eski istanbulumuzu geri istiyoruz. Bu arada istanbulda tabiki su sorunu eskidende olmuştu ama kısın çok az di hatırladığım ve bu kadar proje ve barajda yoktu yanlış hatirlamiyorsam.

Umudumuz tabi ki var ama gerçeklerde meydanda inş bu pandemi iklimin düzelmesine yardımcı olur. Iyi forumlar.

• Kardesim haklısın ama ortada bir anomali olduğu gerçeği var. Ben 54 yaşındayım doğma büyüme istanbul luyum ve kendimi bildim bileli kar hastası ve sevdalısıyım. son 2-3 yıl dir olanlar tamamen iklimin de bir şeylerin değiştiği yönünde. Cocuk ken şiddetli lodos olur bilirdik arkasından kesin kar gelecek ve o kar yağardı. Yerden 10 -15 gün kar kalkmadığı zaman ları da gördük allaha şükür. 1987 kişida o meşhur lodos sonrası gelmişti kardan önce hava 18 dereceleri bulmuştu. Hatıralarla avunuyoruz. o yüzden sitemimiz ve üzüntümüz . Eski istanbulumuzu geri istiyoruz. Bu arada istanbulda tabiki su sorunu eskidende olmuştu ama kısın çok az di hatırladığım ve bu kadar proje ve barajda yoktu yanlış hatirlamiyorsam.

Umudumuz tabi ki var ama gerçeklerde meydanda inş bu pandemi iklimin düzelmesine yardımcı olur. Iyi forumlar.

Saygideger abim size katiliyorum elbette. Fakat bu hep boyle sürmeyecek birseyler yeniden sekillenecek. Diyelim ki devam etti o halde dünyanin sonunun geldigine hep birlikte inanalim.

• 87 büyük kışın dan sonra da İstanbul da 1988 den 1991 e kadar yine yağış sız ve az karla geçirdik biliyorsunuz İstanbul daki büyük su kıtlıklarını yaşı küçük ler bilmez bu yeni birşey değil 10 senede 3 4 yıl bunlar yaşanıyor annem 80 yaşında İstanbul doğumlu 87 de yağan kar gibi görmediğini söyledi tabii 1954 kışı da var ama o soğuk ve boğaz a kar kütlesi nin geldiğini de yağış olarak 87mart rekor İstanbul burası kuzey Karadeniz güney Akdeniz ege denizi yeteri soğuk gelsin bakın bugün 2 3 saat tir İstanbul yağmur yağıyor normal de yağmur göster miyordu meteoroloji RABBİM herşeyi bilen ve verendir SABIR

• Kardesim haklısın ama ortada bir anomali olduğu gerçeği var. Ben 54 yaşındayım doğma büyüme istanbul luyum ve kendimi bildim bileli kar hastası ve sevdalısıyım. son 2-3 yıl dir olanlar tamamen iklimin de bir şeylerin değiştiği yönünde. Cocuk ken şiddetli lodos olur bilirdik arkasından kesin kar gelecek ve o kar yağardı. Yerden 10 -15 gün kar kalkmadığı zaman ları da gördük allaha şükür. 1987 kişida o meşhur lodos sonrası gelmişti kardan önce hava 18 dereceleri bulmuştu. Hatıralarla avunuyoruz. o yüzden sitemimiz ve üzüntümüz . Eski istanbulumuzu geri istiyoruz. Bu arada istanbulda tabiki su sorunu eskidende olmuştu ama kısın çok az di hatırladığım ve bu kadar proje ve barajda yoktu yanlış hatirlamiyorsam.

Umudumuz tabi ki var ama gerçeklerde meydanda inş bu pandemi iklimin düzelmesine yardımcı olur. Iyi forumlar

Haklı olabilirsiniz fakat bence burada "hafızada seçicilik" diye bir şey var insanın hafızasına iyi olan şeyler daha çok kazınıyor, İstanbul geçmişte de böyle dönemler yaşadı 90'larda adam akıllı kar yağmamış 1984,1988,1989 keza öyle hatta çok kurak 1974 1975 ve 1977 kışları kar anlamında çok zayıf, bunların hepsi arşivlerde var ama eski kışlar deyince insanların aklına 87 85 gibi kışlar geliyor.

• Gelin hep birlikte Orman il Müdurlügune gidelim. Talepte bulunalim bize yer belirlesin. Ağaç dikelim fidanlarla yesillendirelim İstanbulu. Çorak çöle dönmeden elinden tutalim doğanın. Hf nin doğa sever sevdalilari bir ilki baslatalim. Yeşil yoksa suda yok. Yağmur bol ormanlara daha çok uğrar yesili sever.kurak çolleri degil. Bakiniz balkanlar yemyesildir. Özellikle bati balkanlar. 2 sene kaldim bosnada ilk görev yerimdi. Öylesine yesil ki yagis hiç eksik olmuyor. Tipki karadeniz bolgemiz gibi. Rengimizi degistirelim ki dogayla insanlik barismis olsun...

• Bu sene içinde bulunduğumuz durumun "İstanbul'un orman durumu" ile alakası olmadığı görüşündeyim. Zira memlekette heryer kurak neredeyse. Çok farklı argümanların neticesi olarak böyle kurak ve berbat bir dönem geçiriyoruz bence. Sadece küresel ısınmaya bağlamakta mantıklı gelmiyor. Sadece bize mi var bu durum.

• Bu sene içinde bulunduğumuz durumun "İstanbul'un orman durumu" ile alakası olmadığı görüşündeyim. Zira memlekette heryer kurak neredeyse. Çok farklı argümanların neticesi olarak böyle kurak ve berbat bir dönem geçiriyoruz bence. Sadece küresel ısınmaya bağlamakta mantıklı gelmiyor. Sadece bize mi var bu durum.

Süreci günümüzle degil gelecekle yorumla... Böylesi daha iyi olacak

• Süreci günümüzle degil gelecekle yorumla... Böylesi daha iyi olacak

Üstadım elbette geleceği düşünmek lazım. Yarın kıyamet kopacağını bilsek elimizdeki fidanı dikme görevi verilmiş bizlere. Ancak doğma büyüme İstanbulluyum. Memleketim kartepe. Kartepe zirvede daha yeni beş cm lik bir örtücük var. Kartepenin orman varlığı ise bundan 30 sene öncesinden çok daha iyi durumda mesela. Zira herkes doğalgaz kullanıyor, odun kesmek zaten yasak. Buda Kartepenin yemyeşil olmasını sağladı. Ancak bu sene acayip kurak.

• Üstadım elbette geleceği düşünmek lazım. Yarın kıyamet kopacağını bilsek elimizdeki fidanı dikme görevi verilmiş bizlere. Ancak doğma büyüme İstanbulluyum. Memleketim kartepe. Kartepe zirvede daha yeni beş cm lik bir örtücük var. Kartepenin orman varlığı ise bundan 30 sene öncesinden çok daha iyi durumda mesela. Zira herkes doğalgaz kullanıyor, odun kesmek zaten yasak. Buda Kartepenin yemyeşil olmasını sağladı. Ancak bu sene acayip kurak.

Olsun biz yine de yesillenmeye devam edelim. Doğa bizim.icin veli nimettir. Kurakliga gelince evet kurak donemdeyiz bu dogru ama döngü elbet degisecek eger insanoglu üstüne düşen gorevleri yerine getirirse.