İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • -5 ortalamadan assagi gecemedik zaten. Sisteme Allahdan 9-10gün var. Şuanlık bu ortalama okey ama 2 gün sonraki ortalamada gene aynısını verirse sıkıntı. Senaryolarin 2 güne -8 -9da birikmesi gerekiyor.

• 72h e kadar isterse -12 -15 olsun, yinede içimde bir tedirginlik olacak gibi. Geçen senelerde çok gördük. O yüzden fazla "Umutlanmadan" takibe devam. İnşallah bu sefer güçlenerek gelir. Hayrlısı olsun.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şuan bazi kişiler sistemi kirim sistemi gibi adlandirmaya falan basladi kar haritalarina falan bakarak da bunu destekliyorlar.Ama ben gecmis yillarda da cokca sahit oldum ki suanki kar haritalari hic ama hicbisey ifade etmiyor.Ayrica sistem gelene kadar daha cok ama cok taklalar atar.Hic hesapta tutmadigimiz olumlu olumsuz bir suru sey olabilir.Nacizane sistemin acilisinin balkanlar yollu olmasini da tercih ederim cunku trakya kirim sisteminden hicbise alamaz.Diger turlu de dogukaradeniz bise alamaz demeyin bosuna.Cunku ben dogu karadenizin ne yapip ne edip her yil en az 20 cm yi devirdigini cok iyi biliyorum.balkan ve karayel gibisi yoktur.

• Çantanın kar yüzdesinin az olması sistemin Kırım üzerinden gelme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı zira bu sistem yükse ihtimal Kırımdan geleceği için oraya daha az kar yağacak Anadolu yakasından itibaren doğuya doğru kar miktarı artacak olay budur. Yoksa kuru soğuk olacak orası ayrı konu. Yağış ihtimali az olacak sadece.

• Çantanın kar yüzdesinin az olması sistemin Kırım üzerinden gelme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı zira bu sistem yükse ihtimal Kırımdan geleceği için oraya daha az kar yağacak Anadolu yakasından itibaren doğuya doğru kar miktarı artacak olay budur. Yoksa kuru soğuk olacak orası ayrı konu. Yağış ihtimali az olacak sadece.

Batı taraf her zaman sürpriz yağışlarla birlikte çok enteresan örtüler almıştır. Ki bu sistemin gelmesine daha çok var Kırımdan geleceği tam olarak belli değil. Kar haritaları 0 gösterirken buralara 30 cm yağdığı zamanları da gördüm. Buraya nerden sistem gelirse gelsin nedense modeller yağışı az gösteriyor

Ben size katilmiyorum pek catalca neredeyse tum sistemlerde ister balkan olsun ister kirim olsun birsekilde dekiyle filan istanbulda galip olmustur.Ayrica gecmis yillarda da cok gorduk sistemin kirim balkan arasinda mekik dokudugunu.Kırım sistemleri genelde trakyada vize ile marmara ereglisi cizgisinin batisinda kalan hatti bos gecerken tezat bisekilde hemen dogusunda kalan alan gani gani gecmistir.Gecmis yillarda bu hep bole oldu.

• Bu sistemde istikrar var zira kar ihtimali % 5 lerden başladı şu an 10 gün sonrası için 40 lara dayandı ve kademeli yükseliş devam ediyor. Cumaya kadar artık diyagramlar hamağı netleştirir inşallah yamulup da hörgüce benzemez diye dua edelim. Böyle sistemler epeydir modellerde gözükmezdi bu demektir ki sistem büyük balık olacak ancak balığın etini kim yer kime kılçıkları kalır orası net değil ama Marmaranın doğusu ve Karadeniz çok şanslı duruyor şu an için.