HF Ekonomi Hattı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İngiltere Merkez bankası politika faizi % 0.1 sabit tutacağını açıklarken,Norveç merkez bankası %0.0 diye açıkladı.Merkez bankamızın puan düşürmesini olumlu bulduğumu söylemiştim.Bizde bu oran maalesef %9.75 keşke aynı bile olmasa da %5 oranına inse...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• İngiltere Merkez bankası politika faizi % 0.1 sabit tutacağını açıklarken,Norveç merkez bankası %0.0 diye açıkladı.Merkez bankamızın puan düşürmesini olumlu bulduğumu söylemiştim.Bizde bu oran maalesef %9.75 keşke aynı bile olmasa da %5 oranına inse...

8.75 degilmi

• Doların 20 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında sürekli test ettiği ve dirençle karşılaştığı 7 civarı noktayı kırdıktan sonra artık 7 ve civarının direnç değil de desteğe dönüşme ihtimalini dün söylemiştim. Bugün iki kere denemeye çalışmış ama 7 civarı olan destekten hep yukarı yönlü hareket yapmış. 10 gün boyunca direnci kırmak için uğraşan dolar kırdıktan sonra tekrar 7 altına düşmesi öyle kolay birşey değil. Çünkü 7 civarında direncin kırıldığını gören insanlar dolara yatırım yapmış olma ihtimali çok yüksek.

Yani piyasada dolar endeksinin 7 civarı noktaya geldiğinde piyasa bunu alım yapılacak nokta olarak fiyatlandırmış olabilir ve bu sebeple talep çok olduğu için bu noktadan tekrar yukarı yönlü harekete geçebilir.

Ümidim en kısa sürede bu noktayı kırıp aşağı yönlü harekete yönelmesi, fakat ekonomi öyle ümit ederek kısmet diyerek bakılacak bir durum değil. Dolar yatırımcılarına birşey göstermeniz lazım ki artacağını düşünen insanlar düşeceğini düşünmeye başlasın ve satışlar olsun.

Haftalık, aylık trendlere bakarsak fiyatın yukarı yönlü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Somut birşeyler olmalı ki satışlar olsun. Bakalım inşallah yakın zamanda böyle birşey olur.

• Ali Babacan özelleştirmeden gelen paranın kaymağını yedi!

Dediğin gibi hocam paralar betona gömüldü, keşke tarıma, hayvancılığa, üretime o zamanlar daha çok önem verilseydi.

Şimdi herkesin yatırım yapmak için sırada olduğu bir ülke olurduk.

Ali Babacan'ın özelleştirmeden gelen paranın kaymağını yedi demek çok acımasız. Şöyle düşünelim ;

1990ların sonlarında Türkiye demokrasi ve ekonomi olarak kötü bir yönetime sahipti. 2002 seçimleri sonrası uygulanan demokrasi atılımları, ekonomik hamleler dünya üzerinde dolaşan paranın ülkemize gelmesine sebep oldu.

Şu anda diyebilirsiniz ki o kadar para dolaşımda değil o yüzden bu sebepler oluyor diye ama oda yanlış bir tespit olur o dönemlerden çok daha fazla para dolaşımda fakat ülkemize gelmiyor. Gelmemesinin sebebini işte 2002 sonrası atılan demokratikleşme ve ekonomi adımlarının atılmadığını düşünebiliriz.

Öyle özelleşme ile gelen para Türkiye'nin 10 yıl boyunca rahatlığını açıklayacak bir para değil.

He şöyle de birşey var, o zamanlar gelen para betona gömülmeyip eğitim, Teknoloji, katma değerli ürün üretmeye yatırılsaydı şu anda durumumuz çok farklı olurdu bu konuda haklısınız.

• İrfan Donat'ın yazısından alıntı...

Türkiye’nin tarımsal ihracat performansına baktığımızda son 6-7 yıldır aslında gözle görünür bir değişim ya da sıçrama söz konusu değil.

Yıllardır 16-17 milyar dolar arasında gidip geliyor.

4 saatlik uçuş mesafesinde dünya nüfusunun yüzde 40’ına kaç ülke ulaşabilir?

Ülke olarak 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir bölgenin ortasında konumlanıyoruz.

Peki Türkiye, altın tepsi ile önüne sunulan böyle bir coğrafi fırsatın ihracat ayağından ne kadar istifade ediyor?...

İşte bence "hadi gel köyümüze geri dönelim" sloganıyla büyük şehirlerin keşmekeşliğinden kurtulup hükümet destekli politikalarla tarımı yeniden ekonominin yıldızı haline getirebiliriz.

• Paylaştığınız yazı %100 doğru. Devlet üretmek isteyene teşvik veriyor. Ama vatandaş olarak hazır yemeye alışmışık. Kimse rahatını bozmak istemiyor. Kimse bağ ile bahçe ile uğraşmak istemiyor. Hadi şehirde yaşamaya alışmış insanlar için zor olabilir. Artık köylük kesimlerdede bu işlerle uğraşan kişi sayısı az malesef

• Bist haftayı % 0.56 düşüşle 97.845 puandan kapatırken Dolar 7.12 Euro 7.74 seviyelerinde devam etti.Altın gr 391 Tl ve b.petrol 30 dolar olarak yatay bir seyirde devam ediyor...

• Bitcoinde halving yaklaşıyor 12 mayısta. En son halving(yarılanma) 2016 temmuzda gerçekleşmiş, 1,5 sene içinde 650 dolardan 20000 dolara çıkmıştı değeri. Bu sefer bu kadarlık bir artış beklenmesede 10x artış olacak diyenler var. YTD

• Bist güne % 0.59 yükselişle 98.419 puandan açıldı.Bilançolar gelmeye devam ederken yabancı yatırımcılar ufak ufak tüyüyorlar aman dikkat medyada parlatılan hisseler adamların elden çıkaracağı hisseler olabilir.Döviz ise dolar 7.09 euro 7.69 seviyesinde devam ediyor.Altın gr 389 tl ve b.petrol 30 dolardan yatay seviyede işlem görüyor...

• Doğalgaz faturası görünce delirdim 500 Tl kışın bile bu kadar gelmedi artı yanmadı kombi birde bu kadar insanın Hakkını yıyorlar Helal etmiyorum

Kesilen faturaya mı yanalım yapılan açıklamalarımı bilemiyorum.İnsanın bütün motivasyonunu bozuyor bu ahlaksızlar.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile bazı ürünlere 30 Eylül 2020'ye kadar geçici yüzde 30'a kadar, bu tarihten sonra ise yüzde 25'e kadar değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında bugün "İthalat Rejimi Kararına ilişkin Ek Karar"a göre ek gümrük vergisi uygulanacak bazı mallar şöyle:

"Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb ile bazı muhtelif ürünler."

• Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek karar ile bazı ürünlere 30 Eylül 2020'ye kadar geçici yüzde 30'a kadar, bu tarihten sonra ise yüzde 25'e kadar değişen oranlarda ek gümrük vergisi uygulanacak.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında bugün "İthalat Rejimi Kararına ilişkin Ek Karar"a göre ek gümrük vergisi uygulanacak bazı mallar şöyle:

"Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb ile bazı muhtelif ürünler."

Yani hocam bu ürünlerde ciddi zam olacak ve enflasyon nasıl seyredecek acaba? Sizin görüşünüz nasil dengeleme yaparlar?

• Yani hocam bu ürünlerde ciddi zam olacak ve enflasyon nasıl seyredecek acaba? Sizin görüşünüz nasil dengeleme yaparlar?

Cari açık dengesi için yapılan aynı zamanda yerli üretimleri destekleyen kararlar.İçindeki lüks tüketim ürünlerinin enflasyon etkisi olmaz.

• 200 dolar altı ithal ediilen Cep telefonlarınada vergiyi geçirmişler. 2100 liralık telefonlar, olmuş 3000 TL. Vergi vergi vergi ,

Malesef dediğiniz gibi olmuş 1200-1300 liralık telefonlar 1600, 2600 liralık telefonlarda 3000 lirayı geçmiş. halkın bir cebine koyup öbür cebinden alma işi :(

• Kaç kere yazıp siliyorum bazı şeyleri anlatamam.

Cari açığı dengede tutmak için vatandaşın cebinde ki parayı hesap etmek buna göre plan yapmak pek doğru gelmiyor bana.

Yerli üretimi desteklemek amacı adı altında yurt dışından ürün getirip yerli üretim etiketi vurup çöp ürünler üreten montaj sanayi devlerimiz bizim dış ticaretimizi nasıl belirleyebiliyor aklım almıyor.