HF Ekonomi Hattı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nacizhane 6 altını görmek pek kolay değil, şuanda dünya piyasaları da iyi durumda değil, ancak buralara gelmemizdeki sebep üretimsizlik değil Türkiye eski yıllara göre çok daha fazla şey üretiyor, bizi buralara getiren özellikle son yıllarda maliye ve ekonomi bakanlığının ileriye dönük istenilen çalışmaları yapamaması ve özellikle tecrübe eksikliğinin fazlasıyla hissedilmesidir. Ekonomi ciddi anlamda tecrübe gerektiren bir konu ve bu konuda bakan seçeceğiniz kişinin ciddi tecrübelerinin olması gerekir. Kendisinin tecrübesi olmasa bile altında kuracağı ekibin çok iyi olması lazım. Bizde 2 side yok öyle olunca günü kurtarmaya çalışıyoruz.

Kötü günlerdeyiz 2015 öncesini inşallah aramayız, bu konuda kısa orta ve uzun vade planlarının sağlam ve uygulanabilir olması gerekli, hakkımızda hayırlısı olsun..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• “birden fazla swap anlaşmamız olabilir” diyor.

swap anlaşması için gitti zaten londraya,büyük ihtimalde anlaşamadılar. anlaşamadıkları içinde dolar bugün fırladı.piyasa her şeyi önceden fiyatlar.

swap anlaşması yaratabilseydi,daha o açıklamadan önce haber uçar dolar düşmeye başlardı zaten.

birde “döviz rezervimiz dış borç için yeterli” minvalinde bir laf kullandı 2-3 gün önce, bu çok tehlikeli bir cümle. yani bu cümleyi kullanmaya gerek duyması gelinen noktanın en basit özeti ama anlayana işte...

ALINTIDIR

• İşi ehline bırakmayan üretmeyen ülkenin hali bu bunlar tesadüf değil.Hakettiğimizi yaşıyoruz.Piyasada reel faiz oranı %8 civarı iken enflasyon %11 kimse de elinde para tutmaz mal gayrimenkul vs.yatırır.MB nina acil toplanıp enflasyon oranının belli bir miktar üstünde faiz oranı belirlemelidir swap la mwap la bir yere kadar.Corona geçtikten sonra hemen bir Kalkınma Planı hazırlanmalı.Atatürk döneminde neyimiz vardı ama dolusuyla fabrikalar açıldı.Aynı şekilde yapılanmaya gidilmeli döviz getirici ve katma değerli sektörlere destek verilmeli ve artık tarım ülkesi olarak tarıma gereken önemi verip kendi kendine yetmeli hatta ihracatta rekorlar kırmalıyız konumumuz ve beşeri gücümüz bunun için elverişli.Yeterki destek verilsin.

• İşi ehline bırakmayan üretmeyen ülkenin hali bu bunlar tesadüf değil.Hakettiğimizi yaşıyoruz.Piyasada reel faiz oranı %8 civarı iken enflasyon %11 kimse de elinde para tutmaz mal gayrimenkul vs.yatırır.MB nina acil toplanıp enflasyon oranının belli bir miktar üstünde faiz oranı belirlemelidir swap la mwap la bir yere kadar.Corona geçtikten sonra hemen bir Kalkınma Planı hazırlanmalı.Atatürk döneminde neyimiz vardı ama dolusuyla fabrikalar açıldı.Aynı şekilde yapılanmaya gidilmeli döviz getirici ve katma değerli sektörlere destek verilmeli ve artık tarım ülkesi olarak tarıma gereken önemi verip kendi kendine yetmeli hatta ihracatta rekorlar kırmalıyız konumumuz ve beşeri gücümüz bunun için elverişli.Yeterki destek verilsin.

Şu anda bu dediklerinizi yapsalar bile bu ateş sönmez, yabancı yatırımcının ilk baktığı şey şeffaflık ayrıca öngürülebilirlik. Yani yatırım yapan kişiye damat olan zatı muhteremi anlatamazsınız daha ilk baştan kaybedersiniz.

Bunun da sebebi şudur, yabancı yatırımcı dolarını getirip bizim ülkemizde yatırım yaparken herkes gibi hesap yapar. Şu kadar yaptırıyorum şu sene de şu kadar kazanacağım gibi. Ee sonra bir bakıyorlar hazine ve maliye bir adamın elinde kim bu adam cumhurbaşkanının damadı. Adamın yaptığı o planlar çöp, niye çöp her an herşey değişebilir görünüyor. Bu tabloya kusura bakmayın ama kimse yatırım yapmaz.

Kendimizi kandırmaktan vazgeçelim, yok swap anlaşması olacak dolar 6 liraya inecek filan. Bu tür söylemler hayalcilikten öteye gitmiyor.

Realist yaklaşmadan bu sıkıntılardan kurtulamayız.

Faizi bir araç olarak kullanmayı öğrenemedik hala senelerdir amaç olarak görüyoruz. Ülkenin sağlık sistemi nasıl ki dimdik ayakta ve dünya ortalamasının üstünde ise ekonomi ve eğitim sistemi tamamen R E Z A L E T.

• Konuyu mümkün olduğunca ne ağlama duvarına ne de umut tacirliğine çevirmeyelim.Bilgisi olan önerisi olan yazsın.Ama her konuda olduğu gibi twitter vs buraya taşımayalım lütfen.Merkez bankası döviz rezervleri mart sonu 92 milyar usd dir.5 milyar usd si faiz olan 22 milyar kredi borcu yaklaşık 30 milyar usd piyasa işlemlerinden oluşan açıkla birlikte toplam 55 milyar usd düşülürse hala nereden bakılsa 37 milyar usd elinde para kalırdı.Ki bu kredi ve borçlar yıla yayılmıştır.Nisan verileri eklenince durumu paylaşırım...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Ben artık söyleyecek kelime veya sözcük bulamıyorum hocam.

Al benden de o kadar. Tarım işi yapıyorum 15 günde üç fiyat listesi değiştirdim imalatçılar topa tuttu bizleri. Mart-Mayıs iş dönemi ancak liste değiştirmekten işlerin güncelini yakalayamaz olduk.. 2018 Ağustos'undan beter oldu bu durum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Şu anda bu dediklerinizi yapsalar bile bu ateş sönmez, yabancı yatırımcının ilk baktığı şey şeffaflık ayrıca öngürülebilirlik. Yani yatırım yapan kişiye damat olan zatı muhteremi anlatamazsınız daha ilk baştan kaybedersiniz.

Bunun da sebebi şudur, yabancı yatırımcı dolarını getirip bizim ülkemizde yatırım yaparken herkes gibi hesap yapar. Şu kadar yaptırıyorum şu sene de şu kadar kazanacağım gibi. Ee sonra bir bakıyorlar hazine ve maliye bir adamın elinde kim bu adam cumhurbaşkanının damadı. Adamın yaptığı o planlar çöp, niye çöp her an herşey değişebilir görünüyor. Bu tabloya kusura bakmayın ama kimse yatırım yapmaz.

Kendimizi kandırmaktan vazgeçelim, yok swap anlaşması olacak dolar 6 liraya inecek filan. Bu tür söylemler hayalcilikten öteye gitmiyor.

Realist yaklaşmadan bu sıkıntılardan kurtulamayız.

Faizi bir araç olarak kullanmayı öğrenemedik hala senelerdir amaç olarak görüyoruz. Ülkenin sağlık sistemi nasıl ki dimdik ayakta ve dünya ortalamasının üstünde ise ekonomi ve eğitim sistemi tamamen R E Z A L E T.

Sormayın hocam maalesef MB faizi indir de indirdi ama bunun sınırı enflasyon oranıdır.MB bağımsızlığını maalesef yitirmiştir.Ekonomi zaten biliyorsunuz kime emanet piyasada güven 0 yatırımcı kaçıyor ve düşük faiz oranı sebebiyle sıcak para da kaçıyor.Yatırımcı Dolar ya da TL'ye yatırım yaparken şuna bakar

1-TL'nin faiz getirisi

2-Doların yıl sonu beklenen değeri+faiz getirisi

İkisi arasında bir karşılaştırma yapıp hangisi daha kârlıysa ona yöneliyor.Düşük faiz oranları ile TL cazibesini kaybetmiştir.Yatırımcı daha kârlı olan Dolar a hatta %11 getirisi olan mallara yatırım yapıyor.Çok yanlış politakalar dönüyor.Yetkililer gereğini yapmalı artık.

Ekonomi alanında işin ehli olan kişilere bırakılmalı.

• Bütün günümü petrol fiyatlarını analiz etmeye ayırdığım için dolar / TL endeksine hiç bakamıyorum. Bu yükseliş o hedeflenen dolar miktarı bulunmadığı sürece devam edecek.

ABD'nin Covid-19 kaosu başlarında piyasaya sürdüğü korkunç paranın ABD sınırları dışına fazla çıkmamasını iyi analiz etmek gerek.

Ben bu süreci yanlış tahmin eden tarafta oldum, gelişmekte olan ülkelere yüksek faiz oranları sebebiyle döviz girdisinin çok fazla olacağını düşünmüştüm fakat bu dövizi getiren oluşumların şeffaflık ve öngürülebilirlik aradığını göz ardı etmişim. Bakalım swap anlaşmaları hangi ülkeler ile yapılacak veya yapılabilecek mi.

Bir ülkenin döviz konusunda çıkış yolunun sadece bir taneye endekslenmesi, kendi kurşunlarını har vurup harman savurması işte böyle şeylere sebep oluyor.

• İstanbul

AA muhabirinin bankacılık kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Türk lirasının değer kaybetmesine oynayan Londra merkezli bazı finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan TL ile hızlı bir şekilde ve yüksek miktarda döviz almaya kalktılar.

Ancak satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bu finansal kuruluşlar, Merkez Bankasının EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düştüler

• Anlamı şu mu yani ? Çıktığı gibi geri düşecek. Yaman67

Benim görüşüm bu haftayı 7.25 lerde kapatır pazartesi itibari ile 6.95 seviyelerine geriler. Yani biz bu zamanlarda gevşeme uygulamazsak piyasada hareketlilik olmaz ise çok zor zamanlara gireriz.