Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • dün akşam köye geldim hava fena sıcak biraz odun keseyim dedim güneş sıcak baydı beni bıraktım birde köyler sanırım gündüzleri şehirden daha sıcak

• Gfs hiç yoktan iyi bişey ler göstermeye başladı ancak şu stratosfik ısınma canımı sıkıyor sibirya mibirya deniliyor ve sibirya genelde ülkemizi es geçer hatta bölgemize çok nadir piyangosu vardır, yine 2018 kabusu olmasın ve aktığı yeri bırakmaz döner durur vurur, şahsen Bi ullcik kopup başımıza düşse ya da polar atak alsak daha iyi, en azından hareket geliyor bir hafta daha diş sıkalım heyecanlı çıktılar için

• öncelikle hepimize hayirli seneler bölgedaşlar.Son yıllarda 2016 aralıktan beri aralik ayı sonbahar ayi gibi geciyor.zaten gecmistede bu boyleydi (istisnalar hariç) bizim buralarda kar kış ocak şubatta olur. Gecen sene 90 cm ile unutamayacağım efsane yasadim.gordugum en ekstrem sistemler arasinda yerini aldi. Bu kışta görmek nasip olur inşallah.15 ocak sonrası bizede birşeyler düşer mi bakacagiz

• Beyler ben kışlıkları kaldırdım. Tişörtle iş yapıyoruz köyde. Bugün bayağı rüzgar vardi aman bir yerlere çakmak vurmayın. Köyde komşu denedi sonra itfaiye geliyor ayıp oluyor. İnsan biraz utanıyo yani :)

• öncelikle hepimize hayirli seneler bölgedaşlar.Son yıllarda 2016 aralıktan beri aralik ayı sonbahar ayi gibi geciyor.zaten gecmistede bu boyleydi (istisnalar hariç) bizim buralarda kar kış ocak şubatta olur. Gecen sene 90 cm ile unutamayacağım efsane yasadim.gordugum en ekstrem sistemler arasinda yerini aldi. Bu kışta görmek nasip olur inşallah.15 ocak sonrası bizede birşeyler düşer mi bakacagiz

Bizim buralarda kış 15 Ocak'tan sonra başlar lafına ayar oluyorum. Hangi bölge konusuna girerseniz aynı mesajı görürsünüz. İlkokul çocuğu da bilir bunu yazın temmuz-ağustos kışın ocak-şubat tarih aralığı da 15'inden 15'ine en can alıcı dönemdir.

• Beyler ben kışlıkları kaldırdım. Tişörtle iş yapıyoruz köyde. Bugün bayağı rüzgar vardi aman bir yerlere çakmak vurmayın. Köyde komşu denedi sonra itfaiye geliyor ayıp oluyor. İnsan biraz utanıyo yani :)

Yangınların nedeni rüzgar mı? Kaç gündür köylerde yangın çıkıyor

• Gréy yazdıklarımı farklı anladın sanırım Tarih olarak ocak 15 e kadar bisey gözükmüyor o tarihten sonrasına odaklanalım manasında ifade ettim

Kış anlamında ise Ocak ve Şubat'imiz var daha karalar bağlamanın bi anlamı yok bunu kastettim

• En azından 14 ocağa kadar - 5 altında hareket yok 14 ten sonra görünüyor bir şeyler, adım adım.. 10 undan sonra gitgelli sistemlerin takibi başlar, mantık olarak ocak iki üç derece sıcak geçicek dendi e zaten ilk 15 günü bunu karşıladı kalan 15 çok hareketli olması lazım

• Yangınların nedeni rüzgar mı? Kaç gündür köylerde yangın çıkıyor

Aslında herkes işinin başında bu sene. 4-5 gün tatil olanlar var haftada düşün işte. Kaç gündür gündoğrusu rüzgarı da esiyor havlar sıcak çayır çimen kuru tabi. Ateş yakılıyor, başında durmayınca da dip yangını olarak devam ediyor rüzgarla beraber orman yangınına dönüyor.

• 10 _14 ararası sağlam sıcak var bölgemizde ardından balkan kırması soğuk geliyor, ancak bu soğuma 22 aralık 2020 soğuma etkisi civarında belki daha hafif olur, şimdilik ahım şahım bodoslamalı kuzey kuzeydoğu yönünden bir hareket yok ancak olmayacak anlamında değil avrupaya oturacak azor her zaman lehimizedir heyecanlı günlere adım adım az kaldı

• Balkan sistemlerinde kar sınırı genelde samsun'dur bize kırıntısı kalır yani bu bölgede yaşayan bi karsever balkanlardan gelen soğuk hava dalgasına sevinemez ama batı bölgeler adına sevinirim oralarda kuraklık var ve 4 senedir kara hasretler

• Vade yaklaştıkça görüntünün düzeleceğine inanıyorum. Endeksleri negatifden +1 e fırlatırsak kırım üzerinden inen soğuğun zemini tamam olur gerisi ufak nüanslar. Ayrıca beğenmediniz ama öğlen çıktısı da kötü değil, hem ilk başta vuran dalga ufak oynamalarla harika olur hem de devamı için de Azorun konumu izlanda vs gayet iyi. Bunlar zaten şuan için taslak görüntüler. Defalarca değişecek önemli olan modellerde bir soğuk akışı görebilmek.

Şahsen ocak ilk hafta bittikten sonra en azından modellere heyecanla bakacağımızı düşünüyorum. Berbat geçen Aralık ve Ocak ilk haftadan sonra.

• Bizim bölgeyi anca Kafkaslardan veya Kırım üzerinden gelen soğuk paklar Balkanlar daha çok batıya yarar ama yinede bu görüntüleri görmek iyi ülkemizde yağış sıkıntısı var bir nebze olsun barajların su seviyesi artar Great Khan ında dediği gibi takibe devam daha çok değişim olacaktır.

• Bu sistemler ile yine bol bol soğuk ve yağmur yiyeceğiz.Kıyılar olarak tabi.Ama daha vade uzun daha dün sistemi tam vermiyordu model.Belki değişkenlerle beraber direk güzel bir ülke gündemi olur.Şöyle 3 gün kar yağar da bayram olur buralar.

• Canlı yayınla kar yağışlarını takip ettiğimiz Gölyayla'ya yolculuğu kameraya almışlar. Bu eşsiz kar manzarası eşliğinde yolculuğu vakti olanların izlemesini tavsiye ederim, şu sıkıcı durgun geçen günlerde iyi gelecektir :)--