Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Gfs son güncellemesinde mart başında sistemi balkanlara atmış

O vadede bir ısrar görmek yeterlidir. Yani salınım olacak ısrarı. Bir güncelleme Batı Avrupa, bir güncelleme Balkan-italya hattı, bir güncelleme Türkiye, bir güncelleme Kafkaslar-orta Asya hattını deneyebilir model. Önemli olan bir salınım olacak ihtimalidir. Tam rota için o tarihin 200 lü saatlere inmesi gerekiyor.

Ben o tarihten önce de bir kıpırdanma bekliyorum. Tarih hala 25-26 Şubat. Özellikle belirteyim bu tarihte sahiller için en fazla sulu kar bekleyebilirim fakat 500 rakımdan üstü için 12-16 saatlik orta kuvvet kar yağışları bekliyorum. Diyagram da ana çıktı bu tarih için yüksek ama senaryo çoğunluğu destekliyor. Bu arada yine yüksek rakımlarımızda bu cumartesi pazar kar yağışları görülecek. 700 rakım üstünde örtü hala durduğu için çığ riskine dikkat. Bölgemiz yüksek rakımlı geçitleri kullanacak vatandaşlar dikkatli olmalı.

• Aaaaa😮 Kimse bisey yazmamış... Yoksa bitirdiniz mi kışı?

Martın ilk haftasında bir kıpırdanma var, fakat henüz uzak vade. Bölgemizin sahilleri için ümit vadedebilecek tek dönem -bana göre- bu dönem olacaktır. Bu dönemden sonrası artık mevsim gereği uygun sinoptikler oluşsa bile sahiller adına yetersiz kalmaya başlayacaktır. Benim bulunduğum rakım gibi 700 rakım üstü içinse Nisan ilk haftaya kadar kış aksiyonları devam edebilir.

• Birkaç gündür defaatle belirttiğim tarih, 25-26 Şubat nihayet bu akşam Gfs modelinde gözüktü. Bu akşama kadar diyagramda ana çıktı sıcak, senaryo çoğunluğu hayli soğuk çıkıyordu. Nihayet ana çıktı soğuk senaryolara meyletti. Hala daha soğuk senaryolar var. Bundan önceki tecrübeme göre en soğuk senaryoya yakın bir sistem gelebilir diyorum. Fakat tek sorunumuz var, süre kısa, biraz daha uzarsa güzel bir sistem olabilir. Sahil için çok sınırda ama 300 rakım için kış koşullarını geri getirecek bu sistem.

Son olarak, sanki bu sistem 3-4 Mart ın öncüsü. 24 Ocak+8-9 Şubat'ın bir benzerini yaşayabiliriz.

Önemli not: Bunlar şahsi tahmin ve yorumlarımdır, Hava Forumu bağlamaz😉😉😎

• Nedense bir bıkmışlık oldu bende, sanki sistem gelse de bitse her şey gibi olmuşum ben haberim yok. Takip etmek hep aklımda ama elim gitmiyor nedense. Hep beraber son bir gayretle güzel bir sistem daha yakalayacağız hayırlısıyla sadece biraz silkelenmemiz gerek başlık olarak. Bu cansızlık bize yakışmıyor.:)