Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • sistem felan yok bahar geldi gibi yapılan yorumlara kesinlikle itibar etmeyin öyle birşey yok yakında yeni sistem takibimize başlayacağız tünelin ucundaki ışık göründü 8-9 şubat sisteminde de demiştim rahat olun sistem ışığı yaktı geliyor diye aynısı bu seferde geçerli sadece sabırla takip edelim beklediğimiz sistem potansiyeli yüksek bir sistemdir cılız mılız diyenler anca kendini kandırır 😊

• Ustalar bazı kaynaklar aonun azıcık pozitif yani +2 +3 seyretmesi türkiye'nin doğu bölgeleri ve kafkasyaya yarayabileceğini söylüyor 7-10 Şubat sistemininde ao verisine baktığımda ben bunu kanıt olarak gördüm.... ve ao nun Şubat son hafta verilerininde aynı şekil +1 +2 +3 şeklinde nötr'e inmeden gösterdiğini söylesem son veriler olarak bu karadeniz sistemi diyebilirmiyiz?

• Ustalar bazı kaynaklar aonun azıcık pozitif yani +2 +3 seyretmesi türkiye'nin doğu bölgeleri ve kafkasyaya yarayabileceğini söylüyor 7-10 Şubat sistemininde ao verisine baktığımda ben bunu kanıt olarak gördüm.... ve ao nun Şubat son hafta verilerininde aynı şekil +1 +2 +3 şeklinde nötr'e inmeden gösterdiğini söylesem son veriler olarak bu karadeniz sistemi diyebilirmiyiz?

zaten sistemin karadeniz sistemi olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledik doğulu gelen sistemlerin çoğu genelde karadeniz sistemi olur kışın başında kıştahminleride genelde bu kış enşanslı bölgelerden birinin karadeniz bölgesi olacağını öngörmüşlerdi özelliklede kışın ikinci yarısının😊

• zaten sistemin karadeniz sistemi olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledik doğulu gelen sistemlerin çoğu genelde karadeniz sistemi olur kışın başında kıştahminleride genelde bu kış enşanslı bölgelerden birinin karadeniz bölgesi olacağını öngörmüşlerdi özelliklede kışın ikinci yarısının😊

15 Ocak - 15 Şubat değinmişlerdi evet 2 sistem aldık şimdi sizlerde bölge sorumlusu v. S olarak Şubat son hafta ve Mart ilk hafta değiniyorsunuz 😎😎 size güvenimiz tam👍

• Gelme ihtimali şuan %50 den az bunu herkes biliyor çok umut vadetmeden takip edelim ao nun +1 +2 +3 seyretmesi bizim bölgemizin lehinedir orta avrupadan romanya aracılığıyla karadeniz sistemi olacak bu😎 ENS falan ne durumda ustalar.

• Gfs son güncellemesinde mart başında sistemi balkanlara atmış

O vadede bir ısrar görmek yeterlidir. Yani salınım olacak ısrarı. Bir güncelleme Batı Avrupa, bir güncelleme Balkan-italya hattı, bir güncelleme Türkiye, bir güncelleme Kafkaslar-orta Asya hattını deneyebilir model. Önemli olan bir salınım olacak ihtimalidir. Tam rota için o tarihin 200 lü saatlere inmesi gerekiyor.

Ben o tarihten önce de bir kıpırdanma bekliyorum. Tarih hala 25-26 Şubat. Özellikle belirteyim bu tarihte sahiller için en fazla sulu kar bekleyebilirim fakat 500 rakımdan üstü için 12-16 saatlik orta kuvvet kar yağışları bekliyorum. Diyagram da ana çıktı bu tarih için yüksek ama senaryo çoğunluğu destekliyor. Bu arada yine yüksek rakımlarımızda bu cumartesi pazar kar yağışları görülecek. 700 rakım üstünde örtü hala durduğu için çığ riskine dikkat. Bölgemiz yüksek rakımlı geçitleri kullanacak vatandaşlar dikkatli olmalı.