🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vaka sayıları bu kadar fazla olmayabilir. Bence önceden az söylendi şimdi önceki farkı bugünlerde ekleniyor.

Hergün günlük tablolar birbirine çok yakın...

Öyle bir şey yapılacağını sanmıyorum ben

• Okulların açılması çok tehlikeli değil mi sizce de

Bana mı öyle geliyor ?

Sizce şu an sosyal mesafe kurallarına uyuluyor mu? herkes tatilde kafeler de orada burada ortam eskiye dönmüş durumda bence okulların açılmasın da pek sakınca yok.

• Bu konuda eskisi gibi aktif değilim.Sayılar falan da aklımda kalmıyor zaten.Ama okul konusunda işim gereği önemli bir müşteri portföyü olsa da özellikle Bursa gibi artışın fazla olduğu aktif şehirlerde açılmaması gerekir.Teorideki önlemleri algılayacak bir millet değiliz.Belki bekara karı boşamak kolay gibi görünse de çocuğum olsa göndermezdim bu dönemde.Hayatından gidecek 1 yılın hayatından ya da geri kalan hayatına bırakacak izlerin önemi yok...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Sizce şu an sosyal mesafe kurallarına uyuluyor mu? herkes tatilde kafeler de orada burada ortam eskiye dönmüş durumda bence okulların açılmasın da pek sakınca yok.

Okullardan bahsediyoruz bazilarinda 1000 öğrenci hatta daha fazla okuyor kapalı alanda en az 5 saat aynı ortamda olacak çocuklardan bahsediyoruz dışarda en fazla kaç kişi aynı ortamda kalabiliyor veya kaç saat kalabiliyor bir kişi hasta olsa okulun yarısına yakın bir kısma bulastirdi diyelim 400-500 kişi eder sonra ailerine de hastalık bulaşır eder mi sana 2000-3000 vaka tek okuldan şimdi daha riskli geldi mi sana?

• Bu konuda eskisi gibi aktif değilim.Sayılar falan da aklımda kalmıyor zaten.Ama okul konusunda işim gereği önemli bir müşteri portföyü olsa da özellikle Bursa gibi artışın fazla olduğu aktif şehirlerde açılmaması gerekir.Teorideki önlemleri algılayacak bir millet değiliz.Belki bekara karı boşamak kolay gibi görünse de çocuğum olsa göndermezdim bu dönemde.Hayatından gidecek 1 yılın hayatından ya da geri kalan hayatına bırakacak izlerin önemi yok...

Hocam öyle olursa sınava girecek öğrenciler arasında Bi haksızlık olur yani Bi yüzyüze görmek var Bi uzaktan

• Hocam öyle olursa sınava girecek öğrenciler arasında Bi haksızlık olur yani Bi yüzyüze görmek var Bi uzaktan

Evde eğitim (Homeschooling) uygulaması, zorunlu örgün eğitim çağın-daki çocukların eğitimlerinin bir bölümünün ya da tamamının ailesi ya da aile-sinin tayin ettiği kişiler tarafından yürütülmesi olarak tanımlanabilir. Evde eği-tim uygulaması günümüzde başta ABD, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde örgün eğitime alternatif olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ülkeler-de aileler tarafından evde eğitimin tercih edilme nedenlerinin başında okul çev-resi ve okulda verilen eğitimle ilgili kaygılar; öğrenciyi belirli bir dini, felsefi ya da ahlaki yaklaşım doğrultusunda eğitme isteği; çocuğun bireysel ihtiyaçları; finansal gerekçeler; ve gelişen uzaktan eğitim teknolojileri gelmektedir. Evde eğitim alan öğrencilerin akademik başarı durumlarının akranlarından daha iyi olduğu bildirilmektedir. Evde eğitilen çocukların sosyalleşmeleri konusunda ise farklı görüşler vardır. Bu uygulamaların en önemli sınırlılığı ise uygun eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanmasındaki zorluklardır. Ülkemizde, evde eğitime ilişkin yasal düzenlemeler yoktur. Ülkemiz koşulları açısından evde eğitim uygulamasının, öğretimin birliği ilkesiyle bağdaşmadığı düşünül-mektedir. Ancak, gerekli düzenlemeler yapıldığında açık öğretim, uzaktan eği-tim uygulamaları gibi örgün eğitimin yükünü hafifleten alternatif ve tamamla-yıcı bir uygulama olarak kullanılması düşünülebilir. Anahtar Sözcükler: Evde eğitim, uzaktan eğitim, anne ve baba, veli Gi riş Evde eğitim kavramı Türkiye'de yaygın olarak bilinen ve uygulanan bir eği-tim yöntemi olmamakla birlikte başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa, Danimarka gibi ülkelerde oldukça köklü geçmişe sahip ve giderek artan bir uygulamadır (Basham,; Ray, 2006). Evde eğitimin farklı modelleri ve farklı uygulamaları olduğu için literatürde çeşitli tanım-larına rastlanmaktadır: Waggoner (2005, 31), evde eğitim kavramını, " özellikle anne babalar tarafın-dan geleneksel değerlerin ve aile kurumunu ayakta tutan özelliklerin gelecek nesille-re aktarılması için çocukların evde eğitilmesine yönelik yüz yıllardır kullanılan bir eğitim yöntemi " olarak tanımlar.

https://www.researchgate.net/p…Evde_Egitim_Homeschooling

hocam bu durum benim icin bekara esine bosama olayi degil. Hayatin bir gercegi. Lise ve orta okulda okuyan iki cocugum var.kucuk olan 6 ya gecti .okulda zaten sabahci /oglenci uygulamasi var.yani bu cozum de olmuyor. Ben bir sene kayibi goze aldim. Okullarin acilacagini bir sure sonra kapanacagini dusunuyorum.

Ama bence de en akilci durum hic acmadan , eba yi gelistirerek devam etmek. Bence % 80-90 oranla 31 agustos da veliler cocuklarini okula gondermeyecek

• Daha okulların açılmasına 2 ay kadar zaman var, MEB in taktiği bekle gör olacaktır, ozaman ki eğitim öğretim takvimini yayınlamak zorunda, buna telafi eğitimide dahil ( bu gün takvim elime geçti), vaka sayılarına göre stratejiler belirlenmiştir, örneğin vaka sayılarının şimdiki seyirde olması halinde benim tahminim sadece ilkokul 1.siniflar okula gider ,onlarda sabahçı öğlenci olmak üzere en fazla her sınıfta 10 kişi olacak şeklinde düzenlenebilir,

• Evde eğitim (Homeschooling) uygulaması, zorunlu örgün eğitim çağın-daki çocukların eğitimlerinin bir bölümünün ya da tamamının ailesi ya da aile-sinin tayin ettiği kişiler tarafından yürütülmesi olarak tanımlanabilir. Evde eği-tim uygulaması günümüzde başta ABD, Kanada ve birçok Avrupa ülkesinde örgün eğitime alternatif olarak yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu ülkeler-de aileler tarafından evde eğitimin tercih edilme nedenlerinin başında okul çev-resi ve okulda verilen eğitimle ilgili kaygılar; öğrenciyi belirli bir dini, felsefi ya da ahlaki yaklaşım doğrultusunda eğitme isteği; çocuğun bireysel ihtiyaçları; finansal gerekçeler; ve gelişen uzaktan eğitim teknolojileri gelmektedir. Evde eğitim alan öğrencilerin akademik başarı durumlarının akranlarından daha iyi olduğu bildirilmektedir. Evde eğitilen çocukların sosyalleşmeleri konusunda ise farklı görüşler vardır. Bu uygulamaların en önemli sınırlılığı ise uygun eğitim programlarının hazırlanması ve uygulanmasındaki zorluklardır. Ülkemizde, evde eğitime ilişkin yasal düzenlemeler yoktur. Ülkemiz koşulları açısından evde eğitim uygulamasının, öğretimin birliği ilkesiyle bağdaşmadığı düşünül-mektedir. Ancak, gerekli düzenlemeler yapıldığında açık öğretim, uzaktan eği-tim uygulamaları gibi örgün eğitimin yükünü hafifleten alternatif ve tamamla-yıcı bir uygulama olarak kullanılması düşünülebilir. Anahtar Sözcükler: Evde eğitim, uzaktan eğitim, anne ve baba, veli Gi riş Evde eğitim kavramı Türkiye'de yaygın olarak bilinen ve uygulanan bir eği-tim yöntemi olmamakla birlikte başta ABD olmak üzere Kanada, İngiltere, Almanya, Belçika, Fransa, Danimarka gibi ülkelerde oldukça köklü geçmişe sahip ve giderek artan bir uygulamadır (Basham,; Ray, 2006). Evde eğitimin farklı modelleri ve farklı uygulamaları olduğu için literatürde çeşitli tanım-larına rastlanmaktadır: Waggoner (2005, 31), evde eğitim kavramını, " özellikle anne babalar tarafın-dan geleneksel değerlerin ve aile kurumunu ayakta tutan özelliklerin gelecek nesille-re aktarılması için çocukların evde eğitilmesine yönelik yüz yıllardır kullanılan bir eğitim yöntemi " olarak tanımlar.

https://www.researchgate.net/p…Evde_Egitim_Homeschooling

Uzaktan eğitimin ne olduğunu biliyorum ve yazdığım şeyde uzaktan eğitim nedir diye bir şey sormadım. Demek istediğim şey acilacaksa (ki açılması taraftari değilim) hepsi açılsın veya hepsi uzaktan devam etsin. Bi son sınıf öğrencisine LTİ yi uzaktan ne kadar ogretebilirsin veya bi tıp öğrencisine uzaktan kadavrayi nasıl incelettirebilirsin? Biz uzaktan egitimi de gördük hoca aciyo 3 kişi ya var ya yok bunun da önlemi alınmalı

• üniversitedeki öğrenci artık hayatta kendi tercihlerini verecek kapasitededir.Okuluna gider gitmez dondurur vs..Sınıflar azaltılsa ne olacak 60 kişilik sınıfı 30 değil 15 yapılsa bile çok olacak.Neyse deneyip görmeden karar alamıyoruz zaten...

• Mahkeme ‘Polislerin kestiği salgın cezaları geçersiz’ dedi

Asuman ARANCA, Gündem
    Güncellenme06:38, 05/07/2020
    11maske_16_9_1593909816-390x216.jpg

Adana’da salgın yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği vatandaş, mahkemeye gitti. Sulh mahkemesi, “Polis sadece tutanak tutabilir” diyerek cezanın geçersiz olduğuna karar verdi.

Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, salgın dolayısıyla maske, sosyal mesafe ve 65 yaş sokağa çıkma yasaklarının ihlali üzerine polis tarafından yazılan cezaların ‘'Geçersiz'' olduğuna karar verdi.

Mahkeme, ‘'İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir. Polis tarafından sadece ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabilir'' hükmüne vardı. Adana'da bir vatandaşa verilen 789 liralık ceza da bu gerekçe ile iptal edildi. Bugüne kadar polisin verdiği corona virüsü tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.

Davayı açan avukat Mahmut Akgül, “Karar emsal niteliğinde olacaktır. Sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve buna benzer idari para cezalarında kolluğun keyfi uygulama yapamayacağına ilişkindir. Mahkeme salgın süresince polis tarafından kesilen cezaların hukuki olmadığını ortaya koymuştur“ dedi.

Yayınlanma Tarihi: 06:00, 5 Temmuz 2020