🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bizim burda ki camiye 18 yaş altı ve 65 yaş üstü çok kişi yasak olduğu halde gittiğini söyleyebilirim.

Maalesef burada da öyle. Evimin karşısında cami. Çoğu içeride kıldı ve kalabalıktı. Nerdeyse her on kişiden üçü 65 yaş üstü hatta 75 yaş üstüydü. Ayrıca yaşlı insanlarla yanyana namaz kılan 18 yaş altı kişiler vardı. Namaz bitiminde ayakkabı almak için üst üste çıktılar neredeyse. Dışarıda zabıta aracı bekledi namaz boyunca ama sadece bekledi.

• Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Eldeki veriler göz önünde bulundurulduğunda bitti diyebileceğimiz tarih en iyi ihtimalle Ağustos, Eylül gibi görünüyor dedi.

• Kurallara uyulmayacağını hepimiz biliyoruz, artık bundan yakınmayın bence yoksa kafası yersiniz.Kuralların uzunca bir süre olacağı ancak çoğunluk tarafından uyulmayacağı, hatta bir süre sonra kurallara uyanlara "sen abartıyorsun" denileyeceği yeni normal dönemine alışmaya çalışın.

• 65 yaş üstü zaten günlük namaz için dışarı çıkıyor genelde camiler açılınca engellemek zor.Keşke istanbul gibi büyükşehirlerde cemaatle namaz diğer illerden sonra açılsaydı.Zaten camiler sadece cuma günü dolduruyoruz maalesef.Diğer vakitte de çogunluk yaslilar bizim burdaki camide bir iki saf oluyodu onlarda yaşlılardan oluşuyor.Bunca zaman yasliları koruduk salgın tam bitmeden yaşlıları tekrar riske atıyoruz gibi geliyor maalesef.

• Kurallara uyulmayacağını hepimiz biliyoruz, artık bundan yakınmayın bence yoksa kafası yersiniz.Kuralların uzunca bir süre olacağı ancak çoğunluk tarafından uyulmayacağı, hatta bir süre sonra kurallara uyanlara "sen abartıyorsun" denileyeceği yeni normal dönemine alışmaya çalışın.

Ben ilk zamanlardan beri maske takıyordum.Mesafemi koruyordum.Beni korkak ilan ettiler arkadaşlarım.Salgın en yayıldığı zamanda ise sen haklıymışsın dediler.Şimdi yine abartıyosun diyolar komedi :D

• Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) günlerinde Van’dan çok sayıda karantina haberi geldi. Konuya ilişkin konuşan Vali Bilmez, “Van’da ‘bulaş’ sokakta değil, evde oluyor. Çekirdek ailelerde en az 15-20 kardeş var. Bir de çoluk çocuk bir araya gelince insan sayısı 3-4 katına çıkıyor. Biri pozitifse, tüm aileye yayılıyor” ifadelerini kullandı.

• Sosyal izolasyonun ve sokak kısıtlamalarının başlangıçta hedefi ; sağlık sisteminin olumsuz etkilenmemesi ve hastane kapasitelerinin çökmemesiydi , bu süreç başarıyla yönetildi bence , bundan sonraki süreç muhtemelen ekonomik olarak değerlendirildi ve bu yönde adımlar atıldı ,sosyal mesafe ve maske hassasiyeti ile yaşayarak inşallah bu sürecide hem sağlık sistemi hemde ekonomik olarak başarılı ile yürütürüz

• İkinci dalga yakında ulkemizde,bunu bilmek bunu söylemek bilgi istemez uzmanlık istemez ama önemli olan vaka sayısı değilde vefat eden kisi sayısı olacak bundan sonra.Camilerin açılması yanlış evde kılınması gerekiyordu,kreslerin açılması yanlış 18 yaş altı sokağa çıkma yasagi olan yerde,hafta sonu 15 ilde sokaga çıkma kısıtlaması gereksiz bu kadar normallesmeden sonra abes kaciyor onun haricinde tatil yerleri ne gerek var tatil yapmayın ölür müsunuz 5 yildir yaz tatili yapmadım hala yaşıyorum sonuç olarak eski hayata geri donduk!:whistling:

• Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Eldeki veriler göz önünde bulundurulduğunda bitti diyebileceğimiz tarih en iyi ihtimalle Ağustos, Eylül gibi görünüyor dedi.

ekimden-kasım gibi de 2. Dalga beklentisi var. Yani özetle tahminler doğru çıkarsa 1. Dalga bitimin hemen sonrası 2. Dalga var. Umarım Eylül gibi tamamen biter

• Virüs ülkemizde bitiyor gidiyor denmeye başlanıyor ama bu zamana kadar günlük verilerde tekrar rekor tazeleniyor dünya genelinde halen ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz virüsün hava trafiğini dışarı açtığımız zaman 2.dalga sonbahar ayları tahmini çokta hafife alınacak bir tahmin değil bence henüz genel olarak bir azalış yok ülkeler değişiyor artışlarda sadece