­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Bence olmasi gereken oldu hatta fazlasi bile yapildi. Ekonomiyi bu kadar kapaticak gucumuz yoktu. Devletinde belli bir dayanma gucu var. Bicak kemige dayandi ki heryer acildi. Calistigim yere surekli i┼č aramaya gelenler oluyor. Insanlar zor durumda. Ben haftanin 6 gunu calismaya devam ettim kolonya ve maske ikilisiyle. Cok sukur kapmadim. Belkide kaptim ayakta gecirdim bilmiyorum.

Benim icin hala vaka sayisinin onemi yok. Hastane kapasitesi asilmasin yeter. 20 milyonluk istanbulda vaka 0 olsa bile kocaeliden gelecek biri binlerce kisiye yayabilir. Yayilmasin diye full kapali tutamazsin. Bilim kurulu muhtemelen erken demistir ama ekonomi kurulu ne derse o. Bundan sonra hayirlisi olsun. Buyuk ihtimal vaka sayisi artacaktir. Olduk bittik demeyin. Panikte yapmayin. Tedbir bizden takdir Allahtan.

• T├╝rkiye ekonomisi 4.5 oranda b├╝y├╝m├╝┼č. Tamam inanal─▒m buna ba┼čka veri yok elimizde. k─▒s─▒tlamalar niye kalk─▒yor o zaman ? Zaten b├╝y├╝m├╝┼č├╝z bunu en iyi ┼čekilde kullan─▒p vir├╝s├╝ bitirmemek i├žin bir sebep yok.

• Pazartesi d├╝kkan─▒ a├žabilirsiniz dendi ama halen genelgenin g'si yok insanlar 2 g├╝nde mi haz─▒rlayacak d├╝kkanlar─▒n─▒.Acele i┼če devam.Acele i┼če ┼čeytan kar─▒┼č─▒r diye dememi┼čler bo┼č yere...

• T├╝rkiye ekonomisi 4.5 oranda b├╝y├╝m├╝┼č. Tamam inanal─▒m buna ba┼čka veri yok elimizde. k─▒s─▒tlamalar niye kalk─▒yor o zaman ? Zaten b├╝y├╝m├╝┼č├╝z bunu en iyi ┼čekilde kullan─▒p vir├╝s├╝ bitirmemek i├žin bir sebep yok.

B├╝y├╝me verileri ilk 3 ay─▒n verileri ┼čuan.Yani ├žo─čunlukla coronasiz g├╝nler verileri. Ayr─▒ca inan─▒lmayacak bir durum yok ├ž├╝nk├╝ zaten beklenti 6 idi. D├╝┼č├╝k ├ž─▒kt─▒ b├╝y├╝me orani. Buyume oran─▒ ile alim g├╝c├╝ farkl─▒dir ayr─▒ca. Do─čru orant─▒l─▒ olmak zorunda degil.

• K─▒br─▒s'ta haziranda a├ž─▒lmas─▒ planlanan turizm sekt├Âr├╝ne y├Ânelik, 'Tatile gel, vir├╝s kaparsan tedavi bedava' kampanyas─▒ ba┼člat─▒ld─▒.

Zaytung de─čil bu arada.

• Hacettepe ├ťniversitesi T─▒p Fak├╝ltesi ├çocuk Enfeksiyon Hastal─▒klar─▒ Bilim Dal─▒ Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bizde birka├ž g├╝nd├╝r vaka say─▒s─▒ 900, bin civar─▒nda. Bu bence son derece olumlu azalma ┼čekli. Ben 10'lu rakamlar─▒n alt─▒na 4-6 haftada inece─čimizi, maskeyi ve mesafeyi b─▒rakman─▒n 4-6 aydan daha sonraki d├Ânemde olaca─č─▒n─▒ tahmin ediyorum" dedi.

• Bizim burda ki camiye 18 ya┼č alt─▒ ve 65 ya┼č ├╝st├╝ ├žok ki┼či yasak oldu─ču halde gitti─čini s├Âyleyebilirim.

Maalesef burada da ├Âyle. Evimin kar┼č─▒s─▒nda cami. ├ço─ču i├žeride k─▒ld─▒ ve kalabal─▒kt─▒. Nerdeyse her on ki┼čiden ├╝├ž├╝ 65 ya┼č ├╝st├╝ hatta 75 ya┼č ├╝st├╝yd├╝. Ayr─▒ca ya┼čl─▒ insanlarla yanyana namaz k─▒lan 18 ya┼č alt─▒ ki┼čiler vard─▒. Namaz bitiminde ayakkab─▒ almak i├žin ├╝st ├╝ste ├ž─▒kt─▒lar neredeyse. D─▒┼čar─▒da zab─▒ta arac─▒ bekledi namaz boyunca ama sadece bekledi.

• Koronavir├╝s Bilim Kurulu ├ťyesi Prof. Dr. Ate┼č Kara, Eldeki veriler g├Âz ├Ân├╝nde bulunduruldu─čunda bitti diyebilece─čimiz tarih en iyi ihtimalle A─čustos, Eyl├╝l gibi g├Âr├╝n├╝yor dedi.

• Kurallara uyulmayaca─č─▒n─▒ hepimiz biliyoruz, art─▒k bundan yak─▒nmay─▒n bence yoksa kafas─▒ yersiniz.Kurallar─▒n uzunca bir s├╝re olaca─č─▒ ancak ├žo─čunluk taraf─▒ndan uyulmayaca─č─▒, hatta bir s├╝re sonra kurallara uyanlara "sen abart─▒yorsun" denileyece─či yeni normal d├Ânemine al─▒┼čmaya ├žal─▒┼č─▒n.