🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu ara gelen veriler de 11 Mayıs da açılan avm ve berberlerinin etkisini de göreceğiz.Bu yüzden bu ara gelecek verilerde artma görmek benim açımdan sürpriz olmaz.Önemli nokta uzun zaman sonra bugün olduğu gibi aktif vaka tekrar yükselişe geçmez umarım.Günlük zıplama olarak kalması daha iyi olur bizim için.

• 4 günlük yasakların ilk etkilerini yarın-yarından sonra görmeye başlarız. Bu yasaklardan dolayı umutluyum hala. Günlük dalgalanma her ülkede oluyor.

• bugün bir halk sağlığı uzmanını dinlemiştim cnntürkde biz günlük bakmıyoruz haftalık bakıyoruz demişti bazı günler 150/200 vaka artışını normal karşılıyoruz yeterki sürekli devam etmesin demişti ayrıca eğer geçenki gibi 1100den 1700lere çıkarsa sıkıntılı sayıyoruz dedi inşallah dediği gibi günlük olan birşeydir ayrıca kendi düşüncemde 3/4 gün aşağı 1 gün kabul edilebilir yukarı şeklinde bir gidişatı bekliyorum zaten. Son olarak tvdeki o uzman bayan belki hiç 0 vaka göremeyeceğiz ama haziran ortasından itibaren 500 temmuz gibi 100 temmuz ortasından itibaren 50 altı vaka görmeyi bekliyoruz hatta bazı günler 5/10 vaka görmeyi bekliyoruz dedi

Einmal editiert, zuletzt von Orasa ()

• Venezuela'nın verileri çok ilginç. 771 bin test yapmışlar toplamda ama vaka sayısı sadece 1010. Ölüm sayısı da 10. Geçen sene ülkede ekonomik kriz nedeniyle sağlık sistemi de çökmüştü.

• Arkadaşlara katılıyorum, geçende bende bir bilim kurulu üyesi hocamızı dinledim, günlük vaka grafiği kendi içerisinde dalgalanabilir biz haftalık bakıyoruz demişti. Konuşması çok mantıklı geldiği için burda da paylaşmıştım. Haftalık olarak bakacak olursak bugün gelen 1141 hastayı ülkemizin bulaş oranı olarak söylenen 0,70 ile çarpıp haftaya bu günler de 700-800 gibi rakamları görebilirsek günlük artışların önemi kalmıyor. Bilim kurulu da böyle bir bakış açısında anladığım kadarıyla. Geçende de söylediğim gibi haziran sonu gibi 100 ve aşağısında vaka sayılarına ulaşabiliriz tedbiri elden bırakmazsak. Bu bulaşma oranını daha da düşürürsek mükemmel olur.

• Benim bildiğim tek şey , yaz aylarını çok iyi değerlendirmemiz lazım. Filyasyon , antikor testleri , meydan avm ve fabrika testleri , sosyal mesafe , maske , hijyen , temassızlık , kişisel tedbirler , özel sektör tedbirleri , kamu tedbirleri

Ne varsa yapmalıyız. Tabiki bir yandan da iş hayatı da , sivil hayatta devam edecek. Yaz sonunda tabiki sıfırlanmayacak. İlaç veya aşı bulunana kadar sıfırlanmayacak. Ama en azında okulların açıldığı , havaların serinlediği sürece hem bilinçli hem hazırlıklı girmiş oluruz.

• Zonguldak’ta sürecin başından bu yana Corona Virüs testi pozitif çıkanların sayısı, düne oranla 11 kişi artarak 775’e ulaştı.

Yeni vakaların Alaplı, Ereğli ve Kozlu’dan çıktığı öğrenildi.

Alaplı Akal İplik Fabrikası’nda çalışanların filyasyon çalışması sürüyor
    .

• Zonguldak’ta sürecin başından bu yana Corona Virüs testi pozitif çıkanların sayısı, düne oranla 11 kişi artarak 775’e ulaştı.

Yeni vakaların Alaplı, Ereğli ve Kozlu’dan çıktığı öğrenildi.

Alaplı Akal İplik Fabrikası’nda çalışanların filyasyon çalışması sürüyor
    .

Alaplı'da faaliyet gösteren iplik fabrikasında 21 Mayıs günü, 3 işçinin testinin pozitif çıkmasının ardından bugün 8 işçinin daha testi pozitif çıktı.

• Alaplı'da faaliyet gösteren iplik fabrikasında 21 Mayıs günü, 3 işçinin testinin pozitif çıkmasının ardından bugün 8 işçinin daha testi pozitif çıktı.

Burada şöyle bir durum var 1 hafta önceye kadar alaplıda vaka sayıları tek tük çıkıyordu. Ne olduysa 1 haftada oldu. Bu iplik fabrikasına 1 hafta önce istanbuldan gelen birisi işbaşı yapmış. O kişinin testi pozitif. Orada çalışan bir arkadaşım ile irtibattayım. Onun dediği 18 kişi.

• bugün bir halk sağlığı uzmanını dinlemiştim cnntürkde biz günlük bakmıyoruz haftalık bakıyoruz demişti bazı günler 150/200 vaka artışını normal karşılıyoruz yeterki sürekli devam etmesin demişti ayrıca eğer geçenki gibi 1100den 1700lere çıkarsa sıkıntılı sayıyoruz dedi inşallah dediği gibi günlük olan birşeydir ayrıca kendi düşüncemde 3/4 gün aşağı 1 gün kabul edilebilir yukarı şeklinde bir gidişatı bekliyorum zaten. Son olarak tvdeki o uzman bayan belki hiç 0 vaka göremeyeceğiz ama haziran ortasından itibaren 500 temmuz gibi 100 temmuz ortasından itibaren 50 altı vaka görmeyi bekliyoruz hatta bazı günler 5/10 vaka görmeyi bekliyoruz dedi

Temmuz ortasından itibaren nasıl 50 altı vakayı göreceğiz anlamışım değilim neye dayanarak söylüyorlar bir fikrim yok ama Haziranda 3 tane önemli sınav olacak bunun yansıması Temmuz ortası gibi olur. İnşallah yansımaz tabiki ama yansımaması imkansız.

• Temmuz ortasından itibaren nasıl 50 altı vakayı göreceğiz anlamışım değilim neye dayanarak söylüyorlar bir fikrim yok ama Haziranda 3 tane önemli sınav olacak bunun yansıması Temmuz ortası gibi olur. İnşallah yansımaz tabiki ama yansımaması imkansız.

Şimdi beni yanlış anlamayın o konuşan uzman bayanıda sizide eleştirmiyorum kendi fikrimi söylüyorum onun söylediğide sizin söylediğiniz de birer tahmin o elindeki verilere göre tahminini yapıyor sizde aynı şekilde tahmininizi yapıyorsunuz ben yinede o uzmanın tahmininin tutmasını diliyorum bu virüsle ilgili konuşanların yüzde doksanı felaket tellalı gibi onlara kalsa tamamen bittik böyle iyi yönde tahminlere de ihtiyacımız yok değil

• Temmuz ayının 2. haftasına daha 6 hafta var, bulaşma oranını bu seviyede ve daha altında tutarsak 50 ve altı sayısını görmek niye bu kadar uzak geliyor sizlere bende bunu anlamıyorum. Önümüzde 3 tane önemli sınav var evet, devletimiz de o sınavların önlemlerini alır diye tahmin ediyoruz.

• Temmuz ayının 2. haftasına daha 6 hafta var, bulaşma oranını bu seviyede ve daha altında tutarsak 50 ve altı sayısını görmek niye bu kadar uzak geliyor sizlere bende bunu anlamıyorum. Önümüzde 3 tane önemli sınav var evet, devletimiz de o sınavların önlemlerini alır diye tahmin ediyoruz.

Ben bayanın ismini bulamadım bulsam yazacaktım konuştuklarını cok mantıklı buldum şöylede demişti ayrıca virüs değişime uğramaz ise yaz sonunda ekim ayından başlayarak vaka sayıları tekrar yükselişe geçebilir buda olabilecekler arasında dedi yani kadın o herşey kötü olacak diye konuşanlar gibi değil olabilecekleri söylemeye çalıştı

Dikkatinizi çekerim bulaşma oranı bir haftada ne kadar değişti iyi yönde,demekki bunun hizlica yukselmeyeceginin de garantisi yok ve yaptığınız tahmine sonsuz saygı duyuyorum ama fazla iyimser gibime geliyor rakam veremeyiz ama önlemlerin gevşetilmesi ve rehavet sonucu yaz aylarında da ufak bile olsa vaka sayılarında dalgalanmalar olacak yani o rakamlar bana uzak geliyor.Son olarak da havaların şu aralar mevsim normalleri altında seyretmesi virusun elini guclendiriyor olabilir yani ilerleyen günlerde vaka sayılarında artış gorebiliriz..