­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• Brezilya normalde ┼čimdiye kadar vaka ve ├Âl├╝mlerini ├žoktan bildirirlerdi. Ama daha bildirilmedi ilgin├ž.

Edit : 13,533 vaka 672 ├Âl├╝m bildirildi.

• valla ded─▒g─▒m g─▒b─▒ ben ntv alt yaz─▒s─▒nda okudum.onun ─▒c─▒n yazd─▒m..aman zaten k─▒m ne ded─▒g─▒ bell─▒de deg─▒l.:)b─▒ld─▒g─▒m tek sey abd n─▒n durumu k├Ât├╝

• D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• Brezilya art─▒k s├╝r├╝ ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ modeline ge├žmi┼čtir bir de havalar da tam 20-25 derece civar─▒nda muhtemelen tam say─▒lamasa bile 500.000 ile 1.000.000 aras─▒ brezilyal─▒n─▒n hayat─▒ son bulabilir Brezilya d─▒┼č─▒nda G├╝ney Amerika hindistan bandlade┼č Afganistan Meksika ve Pakistan ve Afrika k─▒tas─▒nda yay─▒l─▒m h─▒z kazan─▒rken Amerika Rusya do─ču asya ve Avrupa k─▒tas─▒n─▒n tamam─▒ pik noktas─▒n─▒ a┼čt─▒lar diyebiliriz durum zengin ├╝lkelerden fakir ├╝lkelere kayd─▒ art─▒k neler olaca─č─▒n─▒ g├Ârece─čiz

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• Brezilya art─▒k s├╝r├╝ ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ modeline ge├žmi┼čtir bir de havalar da tam 20-25 derece civar─▒nda muhtemelen tam say─▒lamasa bile 500.000 ile 1.000.000 aras─▒ brezilyal─▒n─▒n hayat─▒ son bulabilir Brezilya d─▒┼č─▒nda G├╝ney Amerika hindistan bandlade┼č Afganistan Meksika ve Pakistan ve Afrika k─▒tas─▒nda yay─▒l─▒m h─▒z kazan─▒rken Amerika Rusya do─ču asya ve Avrupa k─▒tas─▒n─▒n tamam─▒ pik noktas─▒n─▒ a┼čt─▒lar diyebiliriz durum zengin ├╝lkelerden fakir ├╝lkelere kayd─▒ art─▒k neler olaca─č─▒n─▒ g├Ârece─čiz

felaket tellals─▒n─▒z vallah─▒.gecen gunde h─▒nd─▒standa gunde 1 m─▒lyon ├Âl├╝m bkl─▒yordunuz..

• Vir├╝s├╝n direncini k─▒rd─▒k, ama h├ól├ó hayatta, bunun bilinciyle tedbiri elden b─▒rakmayal─▒m. Maske+ 1.5 Metre Sosyal Mesafe Kural─▒

• felaket tellals─▒n─▒z vallah─▒.gecen gunde h─▒nd─▒standa gunde 1 m─▒lyon ├Âl├╝m bkl─▒yordunuz..

G├╝nde? Ben toplamda dedim ki son derece iyimser bir tahmin Hindistan'da a├ž─▒klanan verileri en az 10 la ├žarp─▒n

D├╝┼čen bir ├ž─▒─čda hi├žbir kar tanesi kendisini olup bitenden sorumlu tutmaz

• Worlodometerste ayn─▒ veriyi girdi ┼čimdi. Brezilya kontrol├╝n├╝ tamamen kaybetti. Her g├╝n art─▒yor vakalar, b├Âyle artarak giderlerse yak─▒nda g├╝nl├╝k vakada ABD yi ge├žecekler

• Brezilya H├╝k├╝meti, halk─▒n─▒ hi├ž ├Ânemsemiyor, anla┼č─▒lan o ki.

Zaten ├Âyle, sadece 1 kentte soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edilmi┼čti, ├Ânlem olarak sadece onu biliyorum ben

• ├çinÔÇÖin ├Ânde gelen acil t─▒p uzmanlar─▒ndan Qui Haibo, Corona vir├╝s├╝n├╝n ├╝lkenin kuzeydo─čusunda ortaya ├ž─▒kan yeni vakalarda, daha ├Âncekilere k─▒yasla farkl─▒ bir seyir izledi─čini ve bunun, vir├╝s├╝n yay─▒ld─▒k├ža de─či┼čime u─črad─▒─č─▒na i┼čaret etti─čini s├Âyledi.

Corona vir├╝s├╝ salg─▒n─▒n─▒ b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de kontrol alt─▒na alan ├çinÔÇÖin kuzeydo─čusundaki Jilin ve Heilongjang b├Âlgelerinde ge├žti─čimiz haftalarda yeni vakalara rastlanmas─▒, salg─▒n─▒n ikinci dalgas─▒yla ilgili kayg─▒lar─▒ artt─▒rm─▒┼čt─▒.

├çin Ulusal Sa─čl─▒k KomitesiÔÇÖnin Corona vir├╝s├╝yle ilgili olu┼čturdu─ču uzman ekipte yer alan Doktor Qui, kuzeydo─čudaki yeni enfeksiyonlarda, vir├╝s├╝n kulu├žka s├╝resinin uzad─▒─č─▒n─▒ g├Âzlemlediklerini s├Âyledi.

DW T├╝rk├žeÔÇÖnin aktard─▒─č─▒ habere g├Âre ├çin devlet televizyonu CCTVÔÇÖye konu┼čan Doktor Qui, ÔÇťUzun s├╝re belirti g├Âstermemeleri sorun yarat─▒yor. Aileler bu durumu umursamadan bir araya geliyor ve sonu├žta yeni vaka ├Âbekleri ortaya ├ž─▒k─▒yorÔÇŁ dedi.

Kuzeydo─čudaki hastalar─▒n WuhanÔÇÖdaki ilk vakalara g├Âre vir├╝s├╝ daha uzun s├╝re ta┼č─▒d─▒klar─▒n─▒ ve iyile┼čmelerinin daha uzun s├╝rd├╝─č├╝n├╝ s├Âyleyen Qui, bu hastalar─▒n nadiren ate┼člendi─čini ve farkl─▒ organlar yerine genellikle akci─čerlerinin hasar g├Ârd├╝─č├╝n├╝ belirtti.

├çinli acil t─▒p uzman─▒, vir├╝steki bu de─či┼čimin, kuzeydo─čudaki yeni vakalar─▒n ├╝lke d─▒┼č─▒ndan gelmi┼č olma ihtimaline ba─čl─▒ olabilece─čini s├Âyledi.

• ─░ngiltere'nin vaka say─▒s─▒ girilmemi┼č, ─░ngiltere'nin vaka say─▒s─▒yla toplam 99 bin civar─▒ vaka oluyor bug├╝n.