🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Beşiktaş, testi pozitif çıkan herkesin test sonucunun negatife döndüğünü açıkladı.

• İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine 22 Mayıs saat 00.00 ile 26 Mayıs 00.00 arasında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili genelge gönderdi.

Yeni genelgedeki başlıklar şöyle;

- Genelgeye göre, 4 günlük kısıtlama öncesi 21 ve 22 Mayıs'ta market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 23.00'e kadar faaliyetlerine devam edecek.

- Bayramın birinci günü, şehit yakınları ve refakatçileri kabir ziyareti yapabilecek. Talep halinde ulaşımları valilik ve kaymakamlıklarca sağlanacak.

- Gül, çay, meyve, hububat, kesme çiçek gibi bitkisel ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasadı, pazarlama nakliyesinde çalışanlar kısıtlamadan muaf tutulacak.

- Kısıtlamanın olduğu günler, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile ekmek satan bayiler ve tatlıcılar açık olacak.

- Kısıtlamanın olduğu pazar, pazartesi ve salı günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ile online satış yapan yerler kapalı olacak.

• 1milyar 378 milyon nüfuslu 2 milyon küsür test yapmış 100 küsür bin vaka açıklamış hindistana kontrolü kaybettiğini söylemek doğru olmayabilir adamlarda zaten üst üste bir yaşam şekli var ve hâlâ 100bin civarı bir vaka varsa bence bırakın kontrolü kaybetmeyi başarılı bile olmuşlar desem yadırganmaz. ülkelerin durumları hakkında kafamızda birşey oluştururken sadece vaka sayılarına bakmak bizi doğruya götürmez ülke ülke farklı bir çok bileşeni inceleyip ona göre kafamızda bir yargıya varmak kesin olmasada en azından doğruya daha yakın bir yargıya varmamız için daha doğru olabilir

Einmal editiert, zuletzt von Orasa ()

• Orasa hocam testlerine göre vakaları fena değil ama ben testlerin daha çok orta-yüksek gelirli insanlara yapıldığını düşünüyorum. Çin ve Hindistan halklarının her kesimine ulaşamıyor. Çin'de hala mağaralarda yaşayan insanlar var öyle düşünün. Ondan dolayı fakir ve şehir hayatından uzak kesimde belki de çok yayıldı ama ulaşamadıkları için vakalar az geliyor.

• Orasa hocam testlerine göre vakaları fena değil ama ben testlerin daha çok orta-yüksek gelirli insanlara yapıldığını düşünüyorum. Çin ve Hindistan halklarının her kesimine ulaşamıyor. Çin'de hala mağaralarda yaşayan insanlar var öyle düşünün. Ondan dolayı fakir ve şehir hayatından uzak kesimde belki de çok yayıldı ama ulaşamadıkları için vakalar az geliyor.

Hocam ben zaten iyi durumdalar diye iddaa etmedim edememde benim anlatmak istediğim sadece vaka sayısına bakıp bittiler kontrolü kaybettiler demek bana çok doğru gelmiyor ülke ülke o kadar çok farklılıklar varken tek bir seçenekle birşey söylemeyi doğru bulmuyorum

• Hindistan'dan görüntüler gördüm video bulabilirsem atarım, siyah cenaze poşetlerinin içinde insanlar bir köşede bir köşede test olmaya çalışan insanlar bir yanda sedyelerde yatanlar.Bence durum gül pembe değil Hindistan'da.

• Hindistan'dan görüntüler gördüm video bulabilirsem atarım, siyah cenaze poşetlerinin içinde insanlar bir köşede bir köşede test olmaya çalışan insanlar bir yanda sedyelerde yatanlar.Bence durum gül pembe değil Hindistan'da.

Hocam ben hindistan üzerinden bir genelleme yaptım yanlış anlaşılmak istemiyorum yine söylüyorum iyi yada kötü oldukları konusunda bir iddiam yok her ülkede farklı farklı etkenler var açıklanan açıklanmayan veriler var ben bunları ima ederek kesin öyledir demenin doğru olmadığını anlatmak istedim

• Hocam ben hindistan üzerinden bir genelleme yaptım yanlış anlaşılmak istemiyorum yine söylüyorum iyi yada kötü oldukları konusunda bir iddiam yok her ülkede farklı farklı etkenler var açıklanan açıklanmayan veriler var ben bunları ima ederek kesin öyledir demenin doğru olmadığını anlatmak istedim

Evet genelleme yapmamak lazım dediğiniz gibi.

• Koronavirüsü yenen Nimetullah Göktepe : "Belirti göstermediği için kız kardeşime test yapmadılar, halbuki evde 5 pozitif vaka vardı."

• Koronavirüsü yenen Nimetullah Göktepe : "Belirti göstermediği için kız kardeşime test yapmadılar, halbuki evde 5 pozitif vaka vardı."

yahu anlatmaya calistigimiz bu iste . Basarimizin sirri filyasyon deniyordu.nerede filyasyon ? Rastgele sekilde acilen test yapmaya baslamaliyiz. Ustelik kapasitemiz ne ise tamamini kullanarak test yapmaliyiz. Eylul ayini isaret etmistim ama ikinci dalga deyimini kullanmadim. Eylul ayi dememim sebebi okullari acilmasi.

Benim iki tane kiz cocugum var , insaallah bir kaza bela olmazsa eylulde okula gidecekler , her okul cocugu gibi. Biz su anda belirti gostermeyen Vakalari yakalayamazsak , yaz aylarini degerlendiremezsek , okul sezonunda bu sabiler kendini koruyamayacak ve yayilim artacak. He ne kada artar tartisiriz ama su ana kadar korudugumuz sakladigimiz 20 yas alti ve 65 yas ustu tehlikeye acik hale gelecek. Tek korkum bu.

• yahu anlatmaya calistigimiz bu iste . Basarimizin sirri filyasyon deniyordu.nerede filyasyon ? Rastgele sekilde acilen test yapmaya baslamaliyiz. Ustelik kapasitemiz ne ise tamamini kullanarak test yapmaliyiz. Eylul ayini isaret etmistim ama ikinci dalga deyimini kullanmadim. Eylul ayi dememim sebebi okullari acilmasi.

Benim iki tane kiz cocugum var , insaallah bir kaza bela olmazsa eylulde okula gidecekler , her okul cocugu gibi. Biz su anda belirti gostermeyen Vakalari yakalayamazsak , yaz aylarini degerlendiremezsek , okul sezonunda bu sabiler kendini koruyamayacak ve yayilim artacak. He ne kada artar tartisiriz ama su ana kadar korudugumuz sakladigimiz 20 yas alti ve 65 yas ustu tehlikeye acik hale gelecek. Tek korkum bu.

50 bine bile ulaşamadık günlük teste, az test yaparak az vaka buluyoruz ve kendimizi vakalar azalmış diye tatmin ediyoruz maalesef.

• 50 bine bile ulaşamadık günlük teste, az test yaparak az vaka buluyoruz ve kendimizi vakalar azalmış diye tatmin ediyoruz maalesef.

Kesinlikle, Sonra bunu söyleyince de laf yapanlar oluyor. 2 ay geçti ilk vakanın üstünden hala 50 bin barajını aşamadık testte, Sayın Bakan Fahrettin Koca, antikor testlerine bu hafta başlayacağımızı söylüyordu acaba ne zaman başlanacak

• ne kadar çok test o kadar kontrol altına almak demektır fıkrımce..test sayısı artınca,vaka sayısıda artıyorsa,demekkı vırus cok yayılmıs..çok zor işler.ekonomı cok daha agır basıyor tum dunyada.acı ama gercek.

• Van'ın Edemit ilçesinde kalp krizi sonucu yaşamını yitiren kardeşinin evine il dışından taziyeye gelen bir kişi, cenaze evinde yakın temas kurduğu 232 kişiye yapılan test sonucu pozitif vaka 12 den 14'e çıktı.

• ne kadar çok test o kadar kontrol altına almak demektır fıkrımce..test sayısı artınca,vaka sayısıda artıyorsa,demekkı vırus cok yayılmıs..çok zor işler.ekonomı cok daha agır basıyor tum dunyada.acı ama gercek.

Çok test yapıp normalleşelim, az test yapıp normalleşmek çok kötü, dışarda canlı bombalar olduğunu düşün ve müdahale edilmeyi bırak aranmıyorlar bile.Aynı mantık.

• Çok güzel bir örnek olarak, Meksika bugün 4.800 civarı testte 2.414 vaka bildirdi oranları yüzde 49 bugün. Test sayıları çok düşük altından kalkamayacaklar bu gidişle