­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• M├╝kemmel bir ├Âneri. Alk─▒┼čl─▒yorum. Hatta ilave yapal─▒m. Bu d├Ânem de saray 1 ay kapal─▒ kals─▒n. Oraya ├Âdenen elektrik su gibi giderler halka da─č─▒t─▒ls─▒n. Mutfak masraflar─▒ v.s t├╝m giderleri k─▒s─▒ls─▒n. ├ľnemli ki┼čilerin korumalar─▒ yar─▒ya indirilsin. Maa┼člarda yar─▒ya insin. Bu d├Ânemde hala i┼č├ži ├žal─▒┼čt─▒rmaya devam eden firmalar─▒n vergisi iki kat─▒na ├ž─▒kar─▒ls─▒n. Ne dersin?

Valla ne diyeyim karde┼čim. Bir misal: Tan─▒d─▒─č─▒m bir baba-k─▒z var. Babas─▒ 83 ya┼č─▒nda ve ├žift emekli maa┼č─▒ al─▒yor, 6.000 TL. civar─▒, (42 ya┼č─▒nda emekli olmu┼č) k─▒z─▒ vergi dairesinden emekli 60 ya┼č─▒nda (38 ya┼č─▒nda emekli olmu┼č) ve 3.400 tl al─▒yor, toplam 9.400 TL. Daha niceleri var. Mesela kocas─▒ndan yalandan bo┼čanan ve babas─▒ndan emekli maa┼č─▒ ba─člatan m─▒ dersin, sahtekarl─▒kla ├Âzr├╝l├╝ maa┼č─▒ ba─člatan m─▒ dersin. Halbuki, devlet, bir b├╝t├╝nd├╝r ve bireylerden olu┼čur. Onlar─▒n devlet dedikleri biziz, sensin benim, bizim ├Âdedi─čimiz vergilerdir. Bu yazd─▒klar─▒m, hi├žbir katma de─čer ├╝retmeden al─▒yorlar, sadece al─▒yorlar. Ve ┼ču anda meslek sahibi gen├žler 2500 TL i├žin birbirlerini eziyor i┼č i├žin. Bir ba┼čka tan─▒d─▒─č─▒m ise g├╝vencesiz g├╝n├╝birlik ├žanta vs. al─▒p sat─▒yordu. Ve biliyorum ki yukar─▒daki baba-k─▒zdan daha fazla vergi ├Âd├╝yordu. Kirada idi ve ┼čimdi ne yer ne i├žer d├╝┼č├╝n├╝yorum. Ve herkes sadece kendi derdine d├╝┼čm├╝┼č. Tuzu kurular, "aman─▒n iyi de erzak ald─▒k, aman benim ├žolu─čuma ├žocu─čuma bir ┼čey olmas─▒n" derdinde. Bu vir├╝s, ├╝lkeyi tam da bu halde yakalad─▒. Sadece ┼čunu hayk─▒r─▒yorum: Adaletin bats─▒n be ! Adaletin bats─▒n!!!

"Hayatta en ger├žek ├Â─čretici pozitif bilimdir" Gazi Mustafa Kemal Atat├╝rk

Edited once, last by almunecar ().

• Ben T├╝rkiyenin test seviyesinde a┼č┼ča─č─▒larda oldu─čunu duymu┼čtum.

┼×├Âyle genel anlamda d├╝┼č├╝k olabiliriz onu anlatmad─▒ zaten italya ile k─▒yaslama yapamay─▒z ayn─▒ g├╝n say─▒lar─▒nda italyan─▒n test oran─▒ d├╝┼č├╝kt├╝ dedi yani az test yapt─▒lar az vaka a├ž─▒klad─▒lar dedi

• Vakan─▒n ├ž─▒kt─▒─č─▒ g├╝n tatil eden bir s├╝r├╝ ├╝lke olmu┼čtu.16 Mart'ta vaka say─▒m─▒z 47 idi.Bizim milletimiz sosyal medyada herg├╝n herg├╝n tepki g├Âstermeseydi tatil biraz daha ge├ž gelecekti.

Vaka olarak k─▒yasland─▒─č─▒m─▒z ve n├╝fusu b├╝y├╝k olan ├╝lkelere bakal─▒m; Fransada ilk vaka ├ž─▒km─▒┼č 24 ocakta okullar 16 martta tatil edilmi┼č, ─░talyay─▒ yukar─▒da yazd─▒m, ispanyada ilk vaka 31 ocakta g├Âr├╝lm├╝┼č okullar 9 martta tatil edilmi┼č. K─▒sacas─▒ 50 milyon ├╝st├╝ n├╝fuslu ├╝lkelerde bu konuda erken karar alan ├╝lkelerdeniz. Millet bask─▒s─▒na gelince bu benim yazd─▒klar─▒m ┼čuanda s├╝reci k├Ât├╝ y├Ânetti─čimizi elbette g├Âlgelemiyor ama, madem s─▒n─▒r kap─▒lar─▒n─▒ ve okullar─▒ bask─▒yla kapatt─▒rd─▒k g├╝nlerdir ohal dyoruz (hakl─▒ olarak) neden ohal gelmedi?? yanl─▒┼č ve ya do─čru ele┼čtiririz o ayr─▒ ama devlet bir yol ├žizmi┼č bu yolda hareket etmektedir. Bu konuya yazmama karar─▒m─▒ devam ettiriyorum o y├╝zden cevab─▒n─▒z tabiki yazabilirsiniz ├Âzelden de yazabilirsiniz.

─░yi forumlar

• Vaka olarak k─▒yasland─▒─č─▒m─▒z ve n├╝fusu b├╝y├╝k olan ├╝lkelere bakal─▒m; Fransada ilk vaka ├ž─▒km─▒┼č 24 ocakta okullar 16 martta tatil edilmi┼č, ─░talyay─▒ yukar─▒da yazd─▒m, ispanyada ilk vaka 31 ocakta g├Âr├╝lm├╝┼č okullar 9 martta tatil edilmi┼č. K─▒sacas─▒ 50 milyon ├╝st├╝ n├╝fuslu ├╝lkelerde bu konuda erken karar alan ├╝lkelerdeniz. Millet bask─▒s─▒na gelince bu benim yazd─▒klar─▒m ┼čuanda s├╝reci k├Ât├╝ y├Ânetti─čimizi elbette g├Âlgelemiyor ama, madem s─▒n─▒r kap─▒lar─▒n─▒ ve okullar─▒ bask─▒yla kapatt─▒rd─▒k g├╝nlerdir ohal dyoruz (hakl─▒ olarak) neden ohal gelmedi?? yanl─▒┼č ve ya do─čru ele┼čtiririz o ayr─▒ ama devlet bir yol ├žizmi┼č bu yolda hareket etmektedir. Bu konuya yazmama karar─▒m─▒ devam ettiriyorum o y├╝zden cevab─▒n─▒z tabiki yazabilirsiniz ├Âzelden de yazabilirsiniz.

─░yi forumlar

Harbiden okul tatiliyle ohali k─▒yasl─▒yorsan─▒z bir ┼čey demiyorum.Ayr─▒ca k─▒yaslad─▒─č─▒n─▒z ─░spanya ve Fransa'da ilk vaka ├ž─▒kt─▒ktan sonra vakalar h─▒zl─▒ artmad─▒ bizimki gibi ─░spanyada 2.vaka bile 10 g├╝n sonra ├ž─▒kt─▒ vakalar ┼čubat─▒n sonuna do─čru h─▒zla artmaya ba┼člad─▒.Bizde birden bire vaka say─▒lar─▒ 6 oldu 18 oldu 47 oldu. Neyse konuyu uzatmaya gerek yok konu d─▒┼č─▒na ├ž─▒kt─▒k y├Âneticiler kusura bakmas─▒n silebilirler..

• CNN T├╝rk programda 60 yak─▒n doktorumuz yo─čun bak─▒mda dedi kat─▒l─▒mc─▒lardan bir profes├Âr ve hasta ve yak─▒nlar─▒ biz onlar─▒ tedavi ederken bizlere t├╝k├╝r├╝yorlar dedi ├žok ac─▒ bir durum?(

• HaberT├╝rkte Ersan ┼×en konu┼čuyor "Anayasanin 15. Maddesi Ohalde dahi kisinin yasama hakkina dokunulamaz diyor. 1 kisinin dahi eksik tedbirlerden ├Âlmesinden devlet sorumludur bu salgini hemen durdurmanin baska yolu yoksa derhal sokaga cikma yasagi ilan edilmeli" diyor. Resmen cildirdi adam bagiriyor canli yayinda.

• ├çok moral bozucu biz daha hastal─▒─č─▒n ba┼č─▒nday─▒z pik g├Ârmemiz belki bir belki iki ay diyorlar ├žok ├╝z├╝c├╝ belirsizlik var ne yaz─▒k ki l├╝tfen tedbiri elden b─▒rakmay─▒n...

• Haziran'a kadar normalle┼čemeyece─čimizi bug├╝nden bakt─▒─č─▒m─▒zda s├Âylemek zor de─čil. Pek ├žok alan,bran┼č zarar g├Ârd├╝ bu durumdan.Sadece bu y─▒l─▒n kalan─▒ de─čil gelecek y─▒l─▒n da planlar─▒n─▒ mahvetti.

Bir g├Ân├╝ll├╝n├╝n y├╝re─činden daha g├╝├žl├╝ bir y├╝rek yoktur.

• Daha ─░talya'n─▒n pik yapmas─▒n─▒ 10 Nisan'da bekliyorlar. Bizim daha ├žok yolumuz var hele ki soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ gelmedi─či s├╝re boyunca daha da ├žok uzayacak. ─░n┼čallah ├žok ├Âl├╝m olmaz.. tek temennim bu.

• Arkada┼č─▒m─▒n annesi grip ┼čikayetlerinden mahallemizde ki hastaneye gitti ve muayene etmemi┼čler direk hasekiye g├Ândermi┼čler corona testi yap─▒l─▒cak ┼čimdi bekliyoruz.

• Zonguldakta 29 vaka var sadece 1 tanesi yo─čun bak─▒mda geri kalan 28 ki┼či gayet iyi. Normal illerde vaka say─▒s─▒n─▒n ├žok olmad─▒─č─▒n─▒ d├╝┼č├╝n├╝yorum. Hi├ž olmazsa 2 g├╝nl├╝k hafta sonu tatilinde komple d─▒┼čar─▒ ├ž─▒kma yasa─č─▒ uygulanabilirdi

• "Hollanda, ├çin'den sat─▒n ald─▒─č─▒, 600.000 maskeyi yeterli kriterleri sa─člayamad─▒─č─▒ i├žin geri toplatma karar─▒ ald─▒."

Virusu ├ž─▒kartt─▒klar─▒ yetmedi, saklad─▒klar─▒ yetmedi, D├╝nya'ya yay─▒lmas─▒na sebep olduklar─▒ yetmedi ┼čimdi bide D├╝nya'y─▒ doland─▒r─▒yor ┼čerefsizler.