🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • "Aşı olmayan giremez"

Fişleme çalışmaları başlıyor yavaş yavaş Dünya genelinde.

Hocam ,aşı konusunda kararsız da olsam, devletlerin aldıkları çeşitli tedbirlere ilave olarak sundukları aşılama eylemine katılım göstermek istemeyenleri ,( fişleme demeyelim) sosyal yaşamdan ayırmasına faşizm denmemeli.

devletler isabetli veya isabetsiz uygulamalarla bir koruma kalkanı oluşturmaya çalışıyorlar.

Kişiler özgürlükleri neticesinde bu koruma kalkanına girmek istemiyorlar.

Ve kamusal yaşam gereği ortak alan paylaşıyorlar.

Siz olsanız oluşturmaya çalıştığınız alana , tehlikeye açık kişileri alır mısınız?

Kişinin aşıyı reddi nasıl bir tercih ise , idarenin de bu ayıklaması bir tercihtir.

Ne tarafta olacağımıza hür irademizle biz karar vereceğiz, tabiki sonuçlarını değerlendirerek.

Aşılılar ,aşısızlar uygulamasının dünyada da yayılacağını düşünüyorum.

• karasah Her sene düzenli aşı olmaya doğru gidiyor.

Ayrıca aşı olmuş kişiler zaten aşısızların yayacağı virusten etkilenmeyecekler değil mi mantıken, o zaman bu aşı zorlamanın amacı ne?

İsteyen vucuduna 5-10 doz vuralabilir ama kimse aşıyı olmamış kişiyi zorlama yapamaz.

• Bu konu ile yukarda yorumlarda sizinle aynı fikirdeyim. Ben de bu ticaretin ve aşı manyağı yapılmamızın karşısındayım.

Bence buradaki ayıklamanın yapılmasında , aşının toplu uygulamaya geçildiğinde kısa ve uzun vade de etkilerinin tam olarak bilinmemesinin yattığını düşünüyorum.

• Faz 3 çalısması tamamlanmamıs bır asının uygulanması bana gore mantıksızdır..sonuc alınıp alınamadıgı asıyı vurduktan sonra mı anlayacagız yani.sonuc basarılı olamzsa bosu bosuna mı vurulacagız yanı? ayrıca arkadaslar,bu ası madem bu kadar iyi,pekı neden o zaman super guc ulkeler bu asıyı kullanmıyor...neden bız?yanı neden mecburı olsunkı..olmayan ısteyen olsun..40 bılınmeyenlı bır denklem.

• Bu konu ile yukarda yorumlarda sizinle aynı fikirdeyim. Ben de bu ticaretin ve aşı manyağı yapılmamızın karşısındayım.

Bence buradaki ayıklamanın yapılmasında , aşının toplu uygulamaya geçildiğinde kısa ve uzun vade de etkilerinin tam olarak bilinmemesinin yattığını düşünüyorum.

Aynen hocam ayrıca bir kaç sayfa arkada haber vardı 59 ve üstüne aşı yapılmayacak deniyor.O zaman aşının ne mantığı var virusten en çok etkilenen yaş aralığını aşılamayacaksak?

• Aşı muhabbeti sıktı ama son bir yazı olsun

"Avrupa İlaç Ajansı, Pfizer'in aşısına 29 Aralık'a kadar, Moderna'nın ise 12 Ocak'a kadar karar verecek Pfizer ve Moderna aşı adayları için onay taleplerini Avrupa ilaç düzenleyici kurumuna ilettiklerini açıklamışlardı" ―Reuters

Daha Pfizer ve Moderna aşıları bile onaylanmadı, Çin(CoranaVac) aşısının durumu nedir bilen?

• Aynen hocam ayrıca bir kaç sayfa arkada haber vardı 59 ve üstüne aşı yapılmayacak deniyor.O zaman aşının ne mantığı var virusten en çok etkilenen yaş aralığını aşılamayacaksak?

Benim sizinle yaptığım istişare de konu olan aşı sinovac değil zaten hocam . Ben biontech,moderna ve oxfort aşılarını konuşuyorum. Zaten iki sayfa önce ben de 59 yaş üstü denemeleri yapılmayan aşının topluma ne faydası olacağını sorgulamıştım. Aynı fikirdeyiz .

• Benim sizinle yaptığım istişare de konu olan aşı sinovac değil zaten hocam . Ben biontech,moderna ve oxfort aşılarını konuşuyorum. Zaten iki sayfa önce ben de 59 yaş üstü denemeleri yapılmayan aşının topluma ne faydası olacağını sorgulamıştım. Aynı fikirdeyiz .

Aynen hocam bende belki yanlış anlaşılmış olabilirim, eğer illaki bir aşı yaptıralacaksa Çin(CoronaVac) ve Rus(Sputnik V) hariç olan aşılar olmalı.Bu 2 ülkede içine kapalı ülkeler.Bu 2 aşı için bir zorlama yapılmamalı.

• Hatırlarsınız belki annmiin öksürük şikayeti vardı ve aile hekimi grip diyip yollamıştı. İçimiz rahat etmedi ablam dün medical parka götürdü göğüs doktoruna. Tomografide lezyon görülünce test sonucu beklemeden ilaca başladı favicovir e. Bu akşam test sonucu negatif geldi. Ne yapacağımıza neye inanacağımıza şaşırdık. Süreçte hep ablam yanında oldu aynı evde. Ben ise ihtiyaçları gidermek için uğramadım yanlarına ve şimdi sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

• Hatırlarsınız belki annmiin öksürük şikayeti vardı ve aile hekimi grip diyip yollamıştı. İçimiz rahat etmedi ablam dün medical parka götürdü göğüs doktoruna. Tomografide lezyon görülünce test sonucu beklemeden ilaca başladı favicovir e. Bu akşam test sonucu negatif geldi. Ne yapacağımıza neye inanacağımıza şaşırdık. Süreçte hep ablam yanında oldu aynı evde. Ben ise ihtiyaçları gidermek için uğramadım yanlarına ve şimdi sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

Hocam ben o gün de size yazacaktım ama içinizi karartmamak için yazmadım. Alın doktora götürün mutlaka tektik ettirin diyecektim ,dilim varmadı.

Benim eşimde de öksürük vardı bir şey olmaz ,geçer dediler doktorlar. Karantina bitince doktora götürdüm zatürre çıktı.

Buna şükür hocam. Geçmiş olsun.

Hocam covıd-19 tanısı konurken;

Alınan sürüntünün sonucu ve Akciğer tomografisinin görüntüsü hatta gerekli görülürse kan tahlili birlikte değerlendiriliyor.

Diyelim hasta yapılan testte negatif çıktı fakat semptomları gösteriyorsa çoğunlukla Akciğer BT isteniyor.

Çekilen tomografide "buzlu cam görüntüsü"gözlemleniyorsa covıde bağlı zatürre sonucuna varılıyor ve öyle muamele ediliyor.

Tabi kan tahlilindeki değerler de önemli..

Bu tanı koyma noktasında Sağlık Bakanlığı'nın ortaya koyduğu bir algoritma var ve buna göre hareket ediliyor.

• Hocam ben o gün de size yazacaktım ama içinizi karartmamak için yazmadım. Alın doktora götürün mutlaka tektik ettirin diyecektim ,dilim varmadı.

Benim eşimde de öksürük vardı bir şey olmaz ,geçer dediler doktorlar. Karantina bitince doktora götürdüm zatürre çıktı.

Buna şükür hocam. Geçmiş olsun.

Çok sağol hocam. Aynı evde babam da var. O da bugün test yaptırdı taksiyle gidip. Onun da sonucu bir çıksın da bakalım. Yarın doktoru arayacağız. İlaca devam edelim mi diye.Anlamla konuştum ilaca başladıktan sonra siyahla beyaz kadar fark etti dedi annemin durumu için. Ne yapacağız bilmiyoruz.

• Doktor durumun gayet iyi teyze demiş. Hatta bu lezyonları görmesem test dahi istemeyecektim demiş. Doçent unvanlı bir doktor. Sevinsek mi üzülsek mi bilemedik. Şükür durumu iyi şu an için. Evde ara sıra tek tük öksürüyormuş.

• Çok sağol hocam. Aynı evde babam da var. O da bugün test yaptırdı taksiyle gidip. Onun da sonucu bir çıksın da bakalım. Yarın doktoru arayacağız. İlaca devam edelim mi diye.Anlamla konuştum ilaca başladıktan sonra siyahla beyaz kadar fark etti dedi annemin durumu için. Ne yapacağız bilmiyoruz.

siyahla beyaz derken ? Şimdi iyidir umarım!!!

• Hocam eşime cuma günü test yaptırdım negatif çıktı. Pazar akşamıöksürük ateş , kırgınlık ve ağrılar başladı. Pazartesi sabah test oldu akşamı pozitif çıktı.

Sağlık bakanlığı sabah bir ,akşam bir kullanılmak üzere plequneil ilacını verdi. Öksürük devam etti. 184 ü aradım normal dedi.

İlaç bitti. Karantina da bitti. Bende eşimi gögüs hastalıklarına götürdüm. Rontgen çekildi. Akciğerlerinde kabarcık var dedi doktor ve cortizon ilacı başladı. İki hafta kullandı şimdi öksürüğü tek tük. Ona da normal dedi doktor son kontrolde .

Yani sağlık bakanılığının bence bir algoritması yok. Sadece sürüntü testine göre ilaç veriyor.

• Çin Devlet Başkanının da bu yönde bir açıklaması vardı geçtiğimiz günlerde..

Aşı olmayan uçağa binemesin, ülke değiştiremesin mealinde..

Belki aşıyı zorunlu yapamayacaklar ama olmak zorunda bırakacaklar.

Aşı olmayan şuraya giremez , yolculuk yapamaz vs..