İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • acemiliğime verin, yani bu şehir merkezi için mi demek oluyor yoksa Eskişehir merkezinden itibaren 940 m yükseklikte olan bir dağ için mi

Eskişehir şehir merkezi rakımı 790m orada ifade edilen yer merkezden 150m yüksekte bi radar sahasıdır muhtemelen

• Offizieller Beitrag

Akdeniz ve İç Anadolu'da Fırtına Bekleniyor.

Beklenen Hadise

Kuvvetli Rüzgar

Beklendiği Yer

18.11.2023 Cumartesi Akdeniz bölge geneli ve İç Anadolu'nun güney ve doğusunda rüzgarların güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına (50-80 km/saat), Toroslar ve İç Anadolu'nun doğusunda yer yer tam fırtına (90-110 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Başlama-Bitiş Zamanı

18.11.2023 11.00-19.11.2023 03.00

• İç Anadolu Bölgesi’ndeki Kuvvetli Sağanak Yağışlara Dikkat!

Beklenen Hadise

Gökgürültülü Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

İç Anadolu Bölgesi’nde beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinde Eskişehir ile akşam saatlerinden itibaren genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin edilmektedir. Kuvvetli yağışların, Pazar günü (19.11.2023) sabah saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir. Kuvvetli yağışların sebep olacağı ani sel, su baskını, yıldırım, ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer..!

• genel olarak toparlaycak olursak ic anadolu geneli yarin öğleden sonra kuvvetli rüzgar sonra yağmur baslayacak. Yagis gece saatlerine doğru kayseri sivas hattına kadar ulasacak. Yağış en cok konya bati guney bati aksaray nevsehir hattı yozgat civari. Yine kayserı nigde nin toroslar mevki iyi yağış alacak. Yağış lar pazartesi günü sivas yozgat gibi sehirlerde kar olarak gorulebilir fakat cok etkisi olmayacak. Hava pazartesi sali cok soguk olacak. Sonrasinda toparlanma var ayin son haftasi yine yağış gelebilir.

Rüzgârlı bir sistem oldugu icin kazığı bol olur bunada hazirlikli olunmali

• Uzun süredir yağış yoktu yağan her damla bizim için kıymetli ancak gün yaklaştıkça yağışlar eridi ne yazıkki.

Nevsehir de cok sıkıntı olmaz uzun vadede genelde uçarlar. Siklonik sistmler özelllikle ic anadolunun dogusuna yaramaz bosluk yapar.

• Eskişehir için diyagram %97'ye çıkmış neden umutsuz bir konuşma oldu kar ihtimali için pek fazla modelleri yeni yeni incelemeye başlıyorum örtü ihtimali nedir ?

• Eskişehir için diyagram %97'ye çıkmış neden umutsuz bir konuşma oldu kar ihtimali için pek fazla modelleri yeni yeni incelemeye başlıyorum örtü ihtimali nedir ?

Diyagram geçen konuştuğumuz gibi merkezden 150 metre yükseği baz alıyo ve bu hava olaylarında biraz da tecrübe işin içine giriyo bölgemiz için yağışın muhtemel rotası yağış anında sıcaklık değerleri rüzgar türü çiğ noktası vb. faktörler işin içine girdiği için sadece diyagramdaki ihtimaller yeterli olmuyo bunları da işin içine katmak okuyabilmek gerekiyor o yüzden genelde burada bu işten daha iyi anlayan insanlara veya birbirimize danışıyoruz. Demek istediğim modelleri diyagramları okumaya başlayalı 2-3 yıl oldu benim için ama hâlâ buraya gelip sorumlumuza soruyorum her seferinde ve sağolsun neredeyse her zaman haklı çıkıyor usanmadan cevap veriyo kilanli hocam ^^

• Diyagram geçen konuştuğumuz gibi merkezden 150 metre yükseği baz alıyo ve bu hava olaylarında biraz da tecrübe işin içine giriyo bölgemiz için yağışın muhtemel rotası yağış anında sıcaklık değerleri rüzgar türü çiğ noktası vb. faktörler işin içine girdiği için sadece diyagramdaki ihtimaller yeterli olmuyo bunları da işin içine katmak okuyabilmek gerekiyor o yüzden genelde burada bu işten daha iyi anlayan insanlara veya birbirimize danışıyoruz. Demek istediğim modelleri diyagramları okumaya başlayalı 2-3 yıl oldu benim için ama hâlâ buraya gelip sorumlumuza soruyorum her seferinde ve sağolsun neredeyse her zaman haklı çıkıyor usanmadan cevap veriyo kilanli hocam ^^

Teşekkür ederim uzun süre İzmir'de yaşadıktan sonra bu ihtimal bile heyecan veriyor

• Teşekkür ederim uzun süre İzmir'de yaşadıktan sonra bu ihtimal bile heyecan veriyor

Izmirde yagis tahmini kolaydir bitlis mus hakkari gibi sehirlerde de kolaydir fakat ic bolgelerde cok zordur. Helede merkezlerde. Ilk sistemler sancili olur kar yagmak istemez. Helede eskisehir gibi rakimi 800 lerde olan sehirlere

• Izmirde yagis tahmini kolaydir bitlis mus hakkari gibi sehirlerde de kolaydir fakat ic bolgelerde cok zordur. Helede merkezlerde. Ilk sistemler sancili olur kar yagmak istemez. Helede eskisehir gibi rakimi 800 lerde olan sehirlere

haklısınız fakat öyle güzel sistemlerde bile gerçekten soğuk ve yağışın çakışması için ne dualar ettiğimizi ve sonucunda sadece kuru soğukta kaldığımızı biliyorum tabii İzmir için bu çok doğal ama insan yine de kabul etmiyor çok teşekkür ederim ve bölgemiz adına yarınki kar ihtimali için gün içerisinde bir yorumunuz olursa okumayı çok isterim iyi günler