İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar biraz sakin olalım durumlar iyi değil evet kuraklık var yağış yok yağmur yok soğuk yok kar yok modelden modele değişen insanlar var bırakın atmosferi havayı kendi akışına rahat olun sakin olun yok ural yükseği yok hazar yükseği Türkiye yükseği falan filan bunlar hikaye yağışlarda gelir soğuklarda gelir afrika ataklarıda gelir havalar sakinde olur hareketlide olur herşey olur verende Allah alanda Allah bırakın atmosferi yöneten Yüce Rabbimize bir kendinize gelin.:thumbup:

• Arkadaşlar biraz sakin olalım durumlar iyi değil evet kuraklık var yağış yok yağmur yok soğuk yok kar yok modelden modele değişen insanlar var bırakın atmosferi havayı kendi akışına rahat olun sakin olun yok ural yükseği yok hazar yükseği Türkiye yükseği falan filan bunlar hikaye yağışlarda gelir soğuklarda gelir afrika ataklarıda gelir havalar sakinde olur hareketlide olur herşey olur verende Allah alanda Allah bırakın atmosferi yöneten Yüce Rabbimize bir kendinize gelin.:thumbup:

Hocam o zaman kapatıp gidelim yani bunları bırakıp üzerine konuşmayacaksak amacım gerginlik değil yanlış anlamayın da normal bi kış değil bu insanların uğraşıp takip ettiği zamana yazık eden bi kış oldu şu ana kadar

• İç anadolunun soğuk ve kar yağışlı olması gereken ayları kurak ve ılık geçiyor hocam karamsarlık değil de isyankarlık diyebiliriz

İlk değil ki bu , Son da olmayacak . Kar ilk kez bu kadar geç kalmadı . Ocak ilk haftadan sonra yağışlar mevsim normallerine hatta bir nebze de olsun mevsim normalleri üzerine çıkıyor . Akdeniz de olası bir a.b ve 850hpa da 0 izotermi ile bütün bunları unuturuz . Rakım avantajımızı unutmayalım lütfen .

• Bence çok ekstrem bir durum yok geçen yıl bundan farklı mıydık. Çoğu il ocak ortasında açabildi sezonu. Yağışa baktığımızda konumum ortalamanın 6-7 mm altında kaldı bunun da çok ekstrem tarihi bir olay olduğunu düşünmüyorum

• Bence çok ekstrem bir durum yok geçen yıl bundan farklı mıydık. Çoğu il ocak ortasında açabildi sezonu. Yağışa baktığımızda konumum ortalamanın 6-7 mm altında kaldı bunun da çok ekstrem tarihi bir olay olduğunu düşünmüyorum

Kuraklık bir gerçek . Ve şu ana kadar kurak geldik . Bir çok şehir Kasım ve aralığı yağış açısından mevsim normalleri altında kapatıyor . Ama kesinlikle extrem bir durum . Bunu anlamanın en kolay yolu internette kurak geçen yıllara bakıp ncep arşivinden incelemek . kilanli hocam da bana hak verecektir .

• Kuraklık bir gerçek . Ve şu ana kadar kurak geldik . Bir çok şehir Kasım ve aralığı yağış açısından mevsim normalleri altında kapatıyor . Ama kesinlikle extrem bir durum . Bunu anlamanın en kolay yolu internette kurak geçen yıllara bakıp ncep arşivinden incelemek . kilanli hocam da bana hak verecektir .

Kendi konumuma göre yorumladım. Bölge genelinde hatta ülke genelinde kuraklık var evet. Ama Aralık ayı için baktığımızda çoğu zaman soğuk dalga yakalayamadığımız bir ay zaten. Yağış bakımından eksikiliği Ocak ayında biraz olsun kapatabiliriz umarım

• KarSever68 son 5 senedir Aralık ayı bölgemiz adına güzel geçiyor . Bölgemizin güneyini etkileyen konya karaman efsanesi , 28 Aralık 2016 , 24 Aralık 2017 gibi bölgemizi etkileyen güzel sistemler aldık . Bir kaç tane daha Aralık ayı sistemi saymak mümkün . Aralık 20 - ocak 15 bölgemiz adına en bereketli tarihlerdir . Bundan şüphemiz yok . Aralık ayı soğuk dalga yakalayamadığımız bir ay demek kesinlikle yanlış olur .

• Geçen sene de aralık konumum adına boş geçmişti ama ocak ve şubatta çok güzel kar almıştık üstelik ocak ayında yağan kar 30mm yağmurun üstüne tutmuştu yerde 20 cm kar vardı ve o örtü 5 saatte oluşmuştu bence bu senedende umudu kesmeyelim özellikle bölgemiz adına şubatta 30 cm üstünü görmüştük

Einmal editiert, zuletzt von Kar time ()