İç Anadolu Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kırkikindi yağışlarında kaymalar yaşandığı aşikar. Eskiden Mayıs ilk haftası başlardı artık Mayıs ayının 3. Haftası başlıyor ve Haziran ortalarına kadar devam ediyor. Eski yıllarda Haziran ayı bu kadar yağışlı geçmezdi yağışlarda kayış var.

Ve şu bir gerçek eski Nisan yağışları ne yazıkki olmuyor.

• Kırkikindi yağışlarında kaymalar yaşandığı aşikar. Eskiden Mayıs ilk haftası başlardı artık Mayıs ayının 3. Haftası başlıyor ve Haziran ortalarına kadar devam ediyor. Eski yıllarda Haziran ayı bu kadar yağışlı geçmezdi yağışlarda kayış var.

Ve şu bir gerçek eski Nisan yağışları ne yazıkki olmuyor.

Evet nisan da bir sikinti oliyor genelde.

Benim hatirladigim kadariyla da gecen sene mayis ayi gibi baska ay hatırlamıyorum.bu kadar kurak mayis hic olmazdi

• Son 5 seneyi baz alırsak; en kurak mayıs, 2019 da olmuş. En yağışlı mayıs ise 2016 mayısı olmuş.

Nisana baktığımızda; en kurak nisan 2016 da olmuş. En yağışlı nisan ise, 2017 de olmuş.

Bu sene hem nisan, hem mayıs güzel görünüyor.

Önümüzdeki 3 ayın yağış anomalisi

• Bi yanlislik var hemserim.2018nisani cok cok kurakti.bi nogde biraz yagislydi.2015 i ise uagis konusjnda kimse gecemez.asiri yagis olmusti.

2016nin geneli kurakti ama mayisi nasildi tam hatirlamoyorim ama genelde iyi bir sene degildi 2016 ne kışı ne bahari.

Onumuzdeki aylara gelince evet suanda dogu akdeniz kaynkli gda uzeinden gelen bir yagis trendi var ve bir surr devam edecek bida daha cok doguya yarayack haritadaki gibu.

Ama.haziran beni heyecanlandirdi

• Bi yanlislik var hemserim.2018nisani cok cok kurakti.bi nogde biraz yagislydi.2015 i ise uagis konusjnda kimse gecemez.asiri yagis olmusti.

2016nin geneli kurakti ama mayisi nasildi tam hatirlamoyorim ama genelde iyi bir sene degildi 2016 ne kışı ne bahari.

Onumuzdeki aylara gelince evet suanda dogu akdeniz kaynkli gda uzeinden gelen bir yagis trendi var ve bir surr devam edecek bida daha cok doguya yarayack haritadaki gibu.

Ama.haziran beni heyecanlandirdi

2018 yazmadım abi, 2017 yazdım. Evet karamandan orduya bir hat çektiğimizde bunun doğusundaki iller şanslıydı ama artık patern değişecek gibi ve inşallah yağışların ülke geneline yayılacağı görünüyor. Bu bahardan umutluyuz hayırlısı bakalım.

Aşağıda attığım linkten tarih ve ay seçerek inceleyebilirsin geçmiş seneleri. Ben niğdeyi baz alarak konuştum, tüm illeri incelemedim abi.

https://www.infoclimat.fr/clim…7250/mars/2020/nigde.html

• 2018 yazmadım abi, 2017 yazdım. Evet karamandan orduya bir hat çektiğimizde bunun doğusundaki iller şanslıydı ama artık patern değişecek gibi ve inşallah yağışların ülke geneline yayılacağı görünüyor. Bu bahardan umutluyuz hayırlısı bakalım.

Aşağıda attığım linkten tarih ve ay seçerek inceleyebilirsin geçmiş seneleri. Ben niğdeyi baz alarak konuştum, tüm illeri incelemedim abi.

nigdeye is değişir ilginçtir bütün anadolu 2018 de kurak geçerken Nigdede iyi yagis olmuştu.

Bahar kuraklığı bu sene gorulmeyeck insallah.

Bati da bu hafta ihya olur

• salı günü ecm sadece batıda hava hafif yagis gösterirken iç andolu genelinde pek yagis beklemiyor.

Grs ise toroslar boyunca konya ankara güney hatta ksyeriyr kadar yagis bekliyor

Bencede salı günü bu bölgede 5 10 mm arasında yagis gözükecek

• 2018 yazmadım abi, 2017 yazdım. Evet karamandan orduya bir hat çektiğimizde bunun doğusundaki iller şanslıydı ama artık patern değişecek gibi ve inşallah yağışların ülke geneline yayılacağı görünüyor. Bu bahardan umutluyuz hayırlısı bakalım.

Bu Siteye baktığımda konumum adına genel yağış oranı iyi özellikle ocak sonu ve şubat martta çok hareketlilik olmasada güzel ama bu son yılların en iyi şubatıydı Aksaray adına

• 2010’lu yılların en yağışlı Nisan ayı kesinlikle 2011 Nisan ayıdır.

Evet iç anadolu ve iç ege için Nisan-Haziran dönemini baz aldığımızda yağışlı bir seneydi.2015 ve 2018 i de dahil edebiliriz buna.Afyon adına 2011 nisan yağışını hatırlamıyorum ama mayıs:124 kg Haziran:92 kg yağış düşmüştü.

• grs den 7 nisan civarı için ürkütücü bir güncelleme geldi halihazorda bulunan sbirya aktivitesi ve orta-doğu dan çıkan a.b depresyonları ülkemizde karşılaşabilir.ve şiddetli kar olabilir.

Ama bu şekilde gelmesi hayli zor.

Önümüzdeki günlerde ise bol bol yagis alacağız kirkindi vari.ozellikle güney toroslar ve doğumuz.

• kıs ayları biterken 2011 vari bir sene demsitim ve martta sürpriz bisey beklediğini söylemiştim ama açıkça söyleyeyim martin 7 sinden sonra merkezlerde umidum pek yoktu yani olsa bilr hafif kar olir diyordum.oda mart 9 u soguklarinda.

Ama Polar atak gercekten ümidini kesmeden gelecek dedi bir kez daha tebriği hak etti.

Kışı genel olarak kötü geçirsem de toroslar mevkii hemen hemen normal bazı yerlr normal üstü geçirdi.

Merkezler ise bu son sistemde ihya oldu.oldikca ilginc bir kis yasadik ve artık alışmalıyız bunlara anormal yagis ve kar lara

• kıs ayları biterken 2011 vari bir sene demsitim ve martta sürpriz bisey beklediğini söylemiştim ama açıkça söyleyeyim martin 7 sinden sonra merkezlerde umidum pek yoktu yani olsa bilr hafif kar olir diyordum.oda mart 9 u soguklarinda.

Ama Polar atak gercekten ümidini kesmeden gelecek dedi bir kez daha tebriği hak etti.

Kışı genel olarak kötü geçirsem de toroslar mevkii hemen hemen normal bazı yerlr normal üstü geçirdi.

Merkezler ise bu son sistemde ihya oldu.oldikca ilginc bir kis yasadik ve artık alışmalıyız bunlara anormal yagis ve kar lara

aslında hocam bölgenin doğusuda kışı son anda kurtardı gibi 31 ocak ve sonrası süreç olmasaydı belki bizlerde havluyu atardık yere özellikle 7-13 şubat arası tam bi verimli oldu

• grs den 7 nisan civarı için ürkütücü bir güncelleme geldi halihazorda bulunan sbirya aktivitesi ve orta-doğu dan çıkan a.b depresyonları ülkemizde karşılaşabilir.ve şiddetli kar olabilir.

Önümüzdeki günlerde ise bol bol yagis alacağız kirkindi vari.ozellikle güney toroslar ve doğumuz.

Hocam 😮 Bende Gördüm Onu Eğer O Gelirse Yiyecek meyve bulamayız şiddetli kar yağışları ve dondurucu soğuklar olur 😮😮

İnşallah gelmez o diyeceğim ama ciddi ciddi olasılık var endekslere göre. Umarım batı avrupaya kaçar. Bahçeli kemerhisar taraflarını soğuk almış, gitmiş kayısılar filan.

• İnşallah gelmez o diyeceğim ama ciddi ciddi olasılık var endekslere göre. Umarım batı avrupaya kaçar. Bahçeli kemerhisar taraflarını soğuk almış, gitmiş kayısılar filan.

Alacagi belliydi.1997 de bile bu sidette gelmemsisti.mayis da bilr kar gordum ama yine boyle soguk yokti.yani bu sekildr gelmesi cok cok zor bilac gun icinde baya yok edecektir o goruntiyi.tam tersi bile çıkabilir

• Alacagi belliydi.1997 de bile bu sidette gelmemsisti.mayis da bilr kar gordum ama yine boyle soguk yokti.yani bu sekildr gelmesi cok cok zor bilac gun icinde baya yok edecektir o goruntiyi.tam tersi bile çıkabilir

Hocam O Kadar Guçlü Gelmez ama bana göre o tarihte bir salınım olur ancak gucunu simdiden kestiremeyiz

• Alacagi belliydi.1997 de bile bu sidette gelmemsisti.mayis da bilr kar gordum ama yine boyle soguk yokti.yani bu sekildr gelmesi cok cok zor bilac gun icinde baya yok edecektir o goruntiyi.tam tersi bile çıkabilir

Hocam 7 Nisan çok garip gözüküyor İç Egeden-Doğu Karadenize bir hat çekmiş yoğun kar vermiş bu şekilde gelme ihtimalini çok düşük buluyorum bu sistem glse bile daha cok dogu kesimi etkiler tahminen kayseri sivas tan dogusu diğer taraftan genel yağışa baktigimizda ülke adına bol yağışlı bir bahar geliyor gibi konumumda neredeyse 3 gunde 1 yagmur var hemde bunlar hafif degil gayet iyj yagislar