Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Konyadaki arkadaşıma yazdım müsaitsen ziyaretine gelicem diye. Finalleri varmış gene hüsran...😂😂

• kipcak elinize sağlık hocam..

Beklentim yüksek değildi ama yine de düşük sıcaklıkta 3-5 mm kar ile beyazlayabileceğimizi umut etmiştim. Şu saatden sonra oda Zor görünüyor açıkçası.

İşin diğer bir üzücü tarafı da doğru düzgün yağmur dahi alamayak gibiyiz.

Hayırlısı olsun.. önümüzde ki sistemlere bakacağız..

• kipcak bu arada Konya şanslı derken galiba güney ilçelerinden bahsettiniz değil mi hocam? Merkez, kuzey ve batı ilçeleri şanslı görünmüyor. Hatta bizden de pek farkı yok.

Konvektivite şu anki tablodaki gibi yüksek olursa, kuzeyine de tırmanır.

Konya'da olabilecekleri incelemek için müthiş fırsat. Takibe devam.

• Konvektivite şu anki tablodaki gibi yüksek olursa, kuzeyine de tırmanır.

Konya'da olabilecekleri incelemek için müthiş fırsat. Takibe devam.

Hocam modellerde şu anlık sadece beyşehir ermenek toroslar boyunca sağlam kar gözüküyor ama siz değişim bekliyorsunuz o zaman

• Hocam modellerde şu anlık sadece beyşehir ermenek toroslar boyunca sağlam kar gözüküyor ama siz değişim bekliyorsunuz o zaman

Hayır o kadar derin bir alçak basınç merkezi karaya çıktıği anda yaşanacak konvektivite baz etkisi yapar.

İzobarlar çok sıkışmadığı müddetçe Konya'yı merkeze alan doğu ve batı yönlü iki sırt uzanacak. O sırtların ortasında kalan vadi boyunca baz etkisi ile Cihanbeyli'ye kadar çılgın kar yağışları görülme ihtimalini anlatmaya çalıştım.

Tabii bunlar ihtimaller. Sabah ve öğlen güncellemesi her şeye gebe. (Ankara hariç. Ankara şu an itibariyle ocak dışı)

• kipcak hırlam sıkı takip edilir hocam o zaman.

Geçen sene 16 Şubat sisteminde ki konvektif oluşumları neredeyse hiç bir model çözemezken hırlam cözmüştü.

Ben sizin tavsiyenizden önce hiç dikkate almazdım 🙂

Hırlam'a bakmak için henüz erken ama çözünürlüğü ve algoritması itibariyoe çok iyi bir nowcast modelidir.

Projeksiyonlarına bakınca Ankara için fal açmaya gerek yok diyor.

Yukarıda herkes. GFS'yi gömmüş ama bu sistemin (AB alanların aşırı dinamizmi sebebiyle) yaplalamasına rağmen galibi GFS.

• Hayır o kadar derin bir alçak basınç merkezi karaya çıktıği anda yaşanacak konvektivite baz etkisi yapar.

İzobarlar çok sıkışmadığı müddetçe Konya'yı merkeze alan doğu ve batı yönlü iki sırt uzanacak. O sırtların ortasında kalan vadi boyunca baz etkisi ile Cihanbeyli'ye kadar çılgın kar yağışları görülme ihtimalini anlatmaya çalıştım.

Tabii bunlar ihtimaller. Sabah ve öğlen güncellemesi her şeye gebe. (Ankara hariç. Ankara şu an itibariyle ocak dışı)

Anladım hocam teşekkürler yanıtınız için,inşallah kış bitmeden 17 şubat 2008 gibi bir sistem alırız bu patern bana 2008 kışını anımsattı

• Son bir yorum bırakıp gideyim.

Kış henüz bitmedi pireye kızıp yorgan yakmak manasız.

Bu sene tahminim lodos yağmur, soğuma ve (çakışırsa) kar şeklinde bir döngü olacak.

Ama sağlam bir kar gelecek olursa öyle uzun vadede (7-10 gün) sinyal çakmadan bindirecek.

Bu da genel tahminim olsun. Bakalım ne ölçüde yanıltacak.

• Bu kışın kazananı kim bilmem ama kaybedeni benim🙂

Çok değişik ve umut dolu beklentilerim vardı, bu kış efsaneler arasına bir kış sokarız diyordum ama çenemin bağını seveyim🤦‍♂️

• bu seneden herhangi bir beklentim kalmadı. ocak ayında şu saatte 7 8 derece sıcaklık var. teknik bilgi sahibi değilim bu konuda ama bulunduğum konumda neredeyse 2 senedir adamakıllı kar yağışı görmedim. ya yağış varken soğuk girmedi, ya soğuk girdi yağış kesildi. son anda değişen sistemler, ankara'nın boşlukta kalması vs derken bir kış daha geçip gidecek gibi görünüyor...