Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Son verilere göre yarınki yağışlarda batı ilçeler çok daha şanslı olacak gibi.Öğlen saatlerinde gelen asıl kütleler merkezi sıyıracak ve akşam saatlerinde yağışların etkisiz kısmını yakalayabileceğiz gibi görünüyor son verilerde.Ama ben yine de bir sürpriz bekliyorum bu tarz bir sıyırma olmayacaktır diye umut ediyorum..

• Son verilere göre yarınki yağışlarda batı ilçeler çok daha şanslı olacak gibi.Öğlen saatlerinde gelen asıl kütleler merkezi sıyıracak ve akşam saatlerinde yağışların etkisiz kısmını yakalayabileceğiz gibi görünüyor son verilerde.Ama ben yine de bir sürpriz bekliyorum bu tarz bir sıyırma olmayacaktır diye umut ediyorum..

28 Mayıs ve 29 Mayıs için beklentiniz nedir sanki daha iyi o tarih ?

• 28 Mayıs ve 29 Mayıs için beklentiniz nedir sanki daha iyi o tarih ?

Evet,biraz uzun vade olduğu için açıklama yapmak istemedim bir de bu virüs döneminde modellerin birçoğunda gerileme olduğu için tarihin biraz daha yaklaşmasını bekliyorum.Ancak şimdiki verilere bakarsak özellikle Arpege ve Gfs'de ciddi sel riskine sahip hatta afet derecesinde yağışlar görünüyor.Sistem Arpege'deki haliyle gerçekleşirse Ankara için 21 Ağustos'ta olduğu gibi bir uyarı gelme ihtimali var.Ankara genelde bu tarz yağışlardan oraj alıyor.

• Kütleler nerdeyse iki saattir batımızı sıyırıp geçiyor. Merkez ve doğu ilçeler adam gibi bir kütleye denk gelemedi, batımızda Ankara Bolu arası ise nerdeyse 4 saattir aralıksız kütle akışına maruz kalmış vaziyette hala da akıyor kütleler...

Dediğiniz birebir tuttu şu ana kadar, umarım o sürpriz kısmı da gerçekleşir.

• Dediğiniz birebir tuttu şu ana kadar, umarım o sürpriz kısmı da gerçekleşir.

Teşekkürler.Aslında o süpriz kısmını umut ediyorum diye sonlandırmamın nedeni de buydu :) ama 2 saat önce konumum adina turuncu kütleyle kısa da olsa bir şimşek aktivitesi ve kısa bir oraj yakalayabildim hiç yoktan iyidir.Asıl olay Cuma günü olacak gibi..

• Çarşamba günü için yağış beklentim yok.Salı günkü senaryonun hemen hemen aynısı olacak.Hatta Salı gününden bile şanssız olabiliriz..Cuma'yı bekleyelim bakalım.

• Ecmwf fena değil,Gfs gayet iyi,Icon iyi değil,Euro4 kötü son durum bu şekilde Cuma günü için.Yarınki akşam çıktılarını buradan paylaşıp biraz bir seyler yazarım belki.Sıradan bir sağanağa doğru dönüş başladı maalesef ana çıktı da diyagramda çok sırıtmış yine.

• Icon güzel.Sabah erken saatlerde sağlam yağış alacağımızı tahmin ediyor

Gfs asıl yağışı daha çok kuzeye vermiş.

8833549d683d.png

Bu arada Çamlıdere ve Kızılcahamam'ın yüksekleri yoğun kar yağışı alabilir Gfs'ye göre.

Bu da Euro4

9a765ecd.png

Yarınkı yağış her zamanki gibi azalmış durumda yine de fena sayılmayan bir yağış alacağız.Birçok modele göre kuzeye gidildikçe yağiş mıktarında artış olacak.Toplam 15-20mm civarı bir yağış ihtimali var.Ecmwf'nin yakın vadesini hiç beğenmediğim için atmadım.