Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf’nin sahibi Andre Ecmelton ile telefonda kısa bir görüşmemiz oldu, forumda dolaşan bilgiyi sordum. Uçuş kısıtlamalarının doğru olduğunu bir hafta boyunca verilerin sağlıklı olmadığını söyledi, bu bilgi sizin elinize nasıl geçti diye sordu biraz şaşkındı. Haftaya tekrar görüşeceğim şimdilik konuşmamız bu kadar.iyi forumlar

• Tünaydın Ankara . Hepinize keyifli haftasonu dilerim . Ayın 10undan itibaren sıcak dalga ihtimali var . Şu tabloya göre gündüz 15 - 16 dereceler ölçülebilir .

Ben bu dalganın bu kadar kuvvetli olmayacağını düşünüyorum . İşin olumlu tarafından bakalım . Kombiler çok yanmayacak :) yukarımızda soğuklar var ve bu sıcak dalganın hemen arkası bir soğuk atak . o tarihler için 2-3 güne kadar daha sağlıklı veriler çıkacaktır . Çoğu gitti azı kaldı . Sabır ..

• Sonrasında sistem olacaksa o sıcak atak gelecek. Siklon varsa illaki önüne katacak o sıcağı. Arkasına iyi bir soğuk alırsa aradaki büyük farkla derinleşip coşar. Bol yağış,oraj, aksiyon olur...

• Sonrasında sistem olacaksa o sıcak atak gelecek. Siklon varsa illaki önüne katacak o sıcağı. Arkasına iyi bir soğuk alırsa aradaki büyük farkla derinleşip coşar. Bol yağış,oraj, aksiyon olur...

Önce uçan sıcaklıklar ardından soğuk dalganın girişiyle ani sıcaklık düşüşü ile kar yağışı . Bu bana her zaman sağlam bir Marmara sistemini hatırlatır . Bizim de yağışımız güzel olur ama soğuk genelde Marmara da tıkanır .

• Gfs öğlen güncellemesi bize pek yaramayacak türden maalesef.Çok geniş izobarlar var,sistemin ucu Akdeniz'e fazla yaklaşamıyor ve bu yüzden Girit civarında etkili bir ab göremiyoruz.Daha çok Marmara sistemi görüntüsü çizdi.Bana göre gfs daha çok senaryo dener ve değiştirir..Ancak sistemi Ecmwf ve Eps'nin de görmesi şart.

• Gfs öğlen güncellemesi bize pek yaramayacak türden maalesef.Çok geniş izobarlar var,sistemin ucu Akdeniz'e fazla yaklaşamıyor ve bu yüzden Girit civarında etkili bir ab göremiyoruz.Daha çok Marmara sistemi görüntüsü çizdi.Bana göre gfs daha çok senaryo dener ve değiştirir..Ancak sistemi Ecmwf ve Eps'nin de görmesi şart.

Tipik Marmara ve Batı Karadeniz sistemi . Sevmediğimiz türden bir sistem . önce lodosla etkili bir yağmur ve ardına çok az miktarda kar . Dediğiniz gibi daha çok senaryo deneyecek .

• Eskiden Marmara'dan iç Ege'ye, iç Anadolu'dan doğuya tüm ülkeyi beyaza bürüyen sistemler bu şekilde 2 hatta 3 siklon oluşumu ile gelirdi. Zaten ülke coğrafyası büyük olduğundan tek sistemle zor. Önce Girit Muğla, sonra Antalya Kıbrıs arası 2 siklon herkesi memnun eder. Hatta üstüne kuzey kıyılarına dek de cila olur...

• Modeller ne durumda kış bitti demek için erken ama bahar yaşıyoruz resmen

Bir süre daha bahar tadında devam . Aksam ki Gfs güncellemesi Ankara ocak ayı en yüksek sıcaklık rekorunu kırar dedi . Değişecektir o sıcak atağın o kadar güçlü olacağını sanmıyorum . Ama ihtimal yok değil .