Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen hafta satın aldığım Coğrafyaya giriş kitabı bugün elime geçti. Modellere bakarken öküzün trene baktığı gibi boş boş bakıyordum iyi oldu he. Bak bak bilgiye bak, Yüksek basınç alanlarında hava alçalır hareketlidir yani aşağı yönlü hareket yapar...

• arkadaslar malesef kar icin 850 de yeterli soguma yok arti yagis akdeniz karakterli.yagis devam ederken en dusuk 5 dereceler var merkezde.yuksekler surpriz yaparmi zor gorunuyor.

Belirli bir rakımın üzerinde illa kar yağacak. Elmadağ Zirve 1 derece civarında şu an çünkü. Tabi kar yağma sınırı kaç metre olacak bilemeyiz. 1200-1100'ün altına inmesi zor gözüküyor.

• Belirli bir rakımın üzerinde illa kar yağacak. Elmadağ Zirve 1 derece civarında şu an çünkü. Tabi kar yağma sınırı kaç metre olacak bilemeyiz. 1200-1100'ün altına inmesi zor gözüküyor.

gardasim elmadag zirveye kadar etkili yagis biraz zor gider gibi ama gidecek olan yagis illaki kar olur rakimdan dolayi.

• Şuan yağışın olduğu yerler de aynı zaman da lodos da etkili oluyor . Kütlelerin girmesiyle birlikte yağışa lodosun eşlik etme ihtimali yüksek . DP , 850 dinlemez siler süpürür biliyorsunuz . Zaten Elmadağ kayak merkezi için kış ayında düşen her yağışta kar ihtimali var .

Einmal editiert, zuletzt von ANGARALI ()

• Şuan yağışın olduğu yerler de aynı zaman da lodos da etkili oluyor . Kütlelerin girmesiyle birlikte yağışa lodosun eşlik etme ihtimali yüksek . DP , 850 dinlemez siler süpürür biliyorsunuz . Zaten Elmadağ kayak merkezi için kış ayında düşen her yağışta kar ihtimali var .

Tabi lodos varsa her şey değişir. Yine de şu an yağışın olduğu Isparta civarlarında yağış sıcaklığı düşürebildi mesela.

• Gfs yine şaşırtmadı, son verdiği çıktıları inkar edercesine çöp çıktılar verdi. Zerre güvenmiyorum şu gfs'ye. 9-12 arası yağış istikrarı var hala ama soğuma yok son çıktılarda:(3232

Ecmwf bekleyim birde.

• Geçen hafta satın aldığım Coğrafyaya giriş kitabı bugün elime geçti. Modellere bakarken öküzün trene baktığı gibi boş boş bakıyordum iyi oldu he. Bak bak bilgiye bak, Yüksek basınç alanlarında hava alçalır hareketlidir yani aşağı yönlü hareket yapar...

Maşallah hocam ayneeen devam 😊

• Yağışın girmesine en az 1 saat daha var gibi . Kaç gündür bu yağışı bekliyorum ama uykuma yenik düştüm uyuyacağım . Bu arada sararmalar mevcut radarda . Yüksek rakımlı bir bölgemiz sarilardan yakalarsa dediğiniz olay gerçekleşebilir AlkimFokBaligi . Beklenildiği gibi yağış kuzey ve batı bölgelerimiz de daha etkili oluyor . Herkese hayırlı akşamlar . Tadını çıkarın yağışın çünkü bir süre güneşli ve yüksekli günler bizi bekliyor 👍

• Bu arada sıcaklık takibi yapan arkadaşlara şu istasyonu kaydetmelerini öneririm: http://meteo.ankara.edu.tr/

Ankara'nın çatısı Ahlatlıbel'de Ankara Üniversitesi kampüsünde bulunan istasyon özellikle MGM istasyonun bulunmadığı İncek-Ahlatlıbel bölgesinde ve 1250 metre rakımda hava durumu hakkında bilgi veriyor. Üstüne üstlük bu istasyonu uzun süredir takip ediyorum ve bir MGM istasyonu kadar tutarlı ölçüm yaptığını söyleyebilirim.

• Bu arada sıcaklık takibi yapan arkadaşlara şu istasyonu kaydetmelerini öneririm: http://meteo.ankara.edu.tr/

Ankara'nın çatısı Ahlatlıbel'de Ankara Üniversitesi kampüsünde bulunan istasyon özellikle MGM istasyonun bulunmadığı İncek-Ahlatlıbel bölgesinde ve 1250 metre rakımda hava durumu hakkında bilgi veriyor. Üstüne üstlük bu istasyonu uzun süredir takip ediyorum ve bir MGM istasyonu kadar tutarlı ölçüm yaptığını söyleyebilirim.

Benim konumuma oldukça yakın bir istasyon. Teşekkür ediyorum. Malesef Mgmde bana yakın bir istasyon yok.

Einmal editiert, zuletzt von Atiince ()