İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Olumlu kardeşim... yazını zevkle okuyanlardanım😊

• Gormemistim. Ayrica,genelde yagissizlik cektigimizden ben havadaki dereceyle karsilastiriyordum. E daha ilginc bir soruyla geleyim, Vintersaga 850de en iyi dek sicakligi nedir ve neden bazen soguk gelse bile yagis sikinti oluyor istanbulda? Sonucta denizden yagmasi gerekmez mi? Yuksek basinc mi her seyi mahvediyor

850'de en iyi DEK sıcaklığı sorusunun maalesef net bir cevabı yok. Fakat T850-T2m=Delta t olarak düşünürseniz, fark ne kadar çoksa o kadar iyidir. Ha keza bu farkın yani delta t'nin 700 ve 500 hPa boyunca da korunması ve fazla olması gerekir. Ama ortalama olarak 850 seviyesinde -15 dereceden sonra hava sıcaklığının neme olumsuz etkisi olduğu hep konuşulur. Ben bu konuyu araştırsamda net bir dokümana ulaşamadım.

Bu işin sıcaklık kısmıyken ortalama deniz seviyesinde basınç, hakim rüzgar, hakim izobar düzeni, katmanlardaki nem oranı gibi gibi pek çok veriyle DEK'in desteklemesi gerekir. Hepsinin iyi koşullarda olması durumunda kütleyi tutturanı metrelik yapacaktır.

Sorunun özünde YB hem nemi, hem rüzgarı, hemde izobar düzenini öldürür.

Bara döda fiskar följer strömmen...

Einmal editiert, zuletzt von Vintersaga ()

• Cuma akşamından ve Cumartesiden umudunuzu kesmeyin.... Sıcaklıklar tatmin edici derece düşüyor, ve süpriz DEK'ler alabiliriz bu 2 günde...

Ben şahsen Perşembe günü çok büyük bir kar yağışı beklemiyorum, belki seyirlik kar... Ama Cuma akşamından itibaren 36 saatliğine :gun_bandana:

Pazar günü hava açıyor olabilir, tam kar topu oynamalık, kardandam yapmalık bir tatil havası işte...

Kardanadam yapacak kadar kar olacak mı? Cumartesi günü EVET!!!

• Vintersaga hocam son bir soru,oldurmek istiyorsunuzdur beni ama :hfyeni (18):

17 subat 2015 sisteminde yuksek basinc vardi ama sonuc ortada. Ona ragmen neler oldu yani her sey yuksek basinc degil galiba

Yok estağfurullah. :D YB derken 1013 mbar üzeri gibi düsünmeyin, çekirdek merkezi oturursa üstünüze yandınız. Dikkatli bakarsanız o sistemde izobarlar DEK'in yıldızı poyraz için çok çok uygun.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Ecm ara calistirmasi -35 lik 500 sicakligi veriyor. Aksama batilama olabilir. Kar haritasida bayagi degismis hani :)

Şimdi bende ona baktım hocam :)

Snow Depht / Beylidüzü

Kara Aşık Olmak Delilik Değil bir Sevdadır...

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• @4 Şubat hocam -2 var,deniz sicakligi yuksekse karayelle olur cunku balkanlarda -8 var hatta belki de sibiryadir. Yer sicakligiyla ilgili yani :D yanlis mi anlamisim dersi

Einmal editiert, zuletzt von surrealsnow ()

• Sistem ve kar takibinden isteğinden şu an ki inanılmaz havayı konuşamıyoruz .

Boğucu bir sıcak var mayıs ayı haziran başı gibi ofiste cam pencere açık gram esinti yok .

Böyle havaların ardı özellikle kış aylarında efsanedir bence . Yada ben öyle olmasını çok istiyorum :)

hava-yagmusrs23333323333hava-yagmusrs23333323333

• @4 Şubat hocam -2 var,deniz sicakligi yuksekse karayelle olur cunku balkanlarda -8 var hatta belki de sibiryadir. Yer sicakligiyla ilgili yani :D yanlis mi anlamisim dersi

Bundan tam da 15 yıl öncesinde belki bu snoptiğe bakıp kar beklenmeyen İstanbulda hayatı felce uğratan dek olmuş...Araştırın bakalım...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...