Deniz Etkisi Yağışları


 • Forumda her ne kadar popüler bir durum olsada forumda bu konu hakkında net bir konu yok. Anasayfada bilgilendirme mevcut, özet bilgi isteyenler, inceleyebilir : TIK 


  Biz biraz daha detaylı ve örnekli inceleyeceğiz bu konuyu.


  - DENİZ ETKİSİ YAĞIŞLARI -


  Deniz Etkisi Yağışları hemen hemen her mevsim görebileceğimiz türden bir yağış türüdür. Kuzeyden gelen soğuk hava ile üzerinden geçeceği sıcak deniz arasında en az 13 derece fark varsa bu deniz üzerinde kütleler oluşmasına neden olur. 13 derecelik fark arttıkça kütlelerin kuvveti ve etkisi artar. Bu durum sadece denizlerde değil göllerde de görülür. Ona ise Lake Effect, yani Göl Etkisi denir. Bu kütlelerin kuvveti deniz-soğuk hava kütlesi (850hPa Temp.) arasında ki farkla bağlantılır. Fark arttıkça kütlelerin kuvvetleri de artar. Ülkemizde Karadeniz üzerinde sıklıkça görülen bir durumdur. Bu durumdan Marmara Bölgesi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgeleri etkilenir. Bu bölgeler etkilensede en çok Karadeniz'e sahile olan ilçeler etkilenir. Karadeniz'e sahili olmayan iller ve ilçeler kütlelerin kuvvetine göre etkilenme şansı artar veya azalır.

  3. fotoğrafta görüldüğü üzere oluşan (yeşil) kütleler (açık mavi) kuzey yönlü rüzgarların etkisiyle İstanbul semalarına iniş yapıp, yerel yağışlar oluşturuyor. Deniz Etkisi Yağışları sadece yağmur değil, kar yağışına da neden olabiliyor. Buna ise DEK (deniz etkisiyle kar) yağışı ismi veriliyor.


  - Radar ve Uydu Görüntüleri -


  Deniz Etkisi Yağışları kısa vadede 6-8 Ocak 2013 Sistemi'nde İstanbul'da oluşturduğu etkiyle akıllarda kaldı. Ayrıca 17 Şubat 2015 Sistemi'nde de yer yer 20, yer yer 30-40cm kar örtüsüyle kuvvetinden söz ettirmişti. Siz de eklemek istediklerinizi ekleyebilir, bu yağış türü hakkında bildikleriniz bu konudan aktarabilirsiniz. İyi forumlar.  Radar ve Uydu Görüntüsü Havadelisi ve Skew-T Master'dan alıntıdır.