HF 2019/20 Kış Ligi Yarışması 3 (21.12.2019) Genel Yorumlama

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yorumlama konusunu ayırma sebebim oraya yazılacak mesajların hepsinin de onaya düşmek durumunda kalacak olması.Yani yorumlama konusunu Yarışmalar Genel(Yorumlama) forumu altına aldım ki bu onay meselesinden etkilenmesin.Ayrıca kendi açımdan tahminlere daha kolay ulaşıp puan durumunu daha rahat oluşturuyorum.

• Daha önce önerdim.Eksi puan uygulaması gelsin.İyi tahmin yapan ödüllensin kötü tahmin cezalansın.Eksi puan artı puanlardaki gibi aynı oranlarda olsun.Örnek ;

10 derece gerçekleşen olsun. 8.5 ile 11.5 değerler artı.6.9un altı ile 8.4 ve 11.6 ile 13.1 in üstü tahminler olursa eksi puanlar verilsin.Mesela 11.7 tahmini varsa -2 puan alsın 13.1 ve üstü -30 puan verilsin...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Daha önce önerdim.Eksi puan uygulaması gelsin.İyi tahmin yapan ödüllensin kötü tahmin cezalansın.Eksi puan artı puanlardaki gibi aynı oranlarda olsun.Örnek ;

10 derece gerçekleşen olsun. 8.5 ile 11.5 değerler artı.6.9un altı ile 8.4 ve 11.6 ile 13.1 in üstü tahminler olursa eksi puanlar verilsin.Mesela 11.7 tahmini varsa -2 puan alsın 13.1 ve üstü -30 puan verilsin...

Hocam o sistemin dezavantajı şu dikkatli olan ve başarılı olan birisi bir anda 5.hafta sonunda şampiyonluğunu ilan edecek duruma gelebiliyor.İyi tahmin yapan zaten bu sene oldukça yüksek puan alıyor bir de üstüne arkadan gelen eksi puan aldıkça o kişinin de bağlılığı kopuyor doğal olarak yarışmanın seyir zevki düşüyor.Zaten iyi tahmin yapana verdiğimiz yüksek puan kötü tahmin yapana bir nevi ceza gibi.

Hocam okurken kafam karıştı, puanı dağıtan kişinin vay haline. ^^Ama heyecanı artırır orası ayrı. :) Şimdi ye - 50/60 lardaydık forumca. :D

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Ben tam tersi olarak heyecan katacağını düşünüyorum Samet hocam zaten tahminlerin çoğunluğu mgm tahmini çevresinde geçiyor.Mesela bu gibi bir hafta yarışma sonlarında olsun. Narsil hocam da ortalarda bir yerde fazedelim ilk 5 in 100 puan gerisinde olsun.Başarılı bir tahminle kendini potaya yaklaştırır bir anda.Dolayısıyla kimse kötü başladığı ilk 5-6 haftadan sonra bile kopmaz oyundan...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Ayrıca eğer eksi puan alacağını düşündüğü bir tahmin var olsun( pazartesi yapılmış mesela) cuma günü tutarsa ucundan bonusla gelen kardır ortadan kalkacak eksi almamak için bonusu bile bozabilecektir...

• ayrıca şunu belirtelim mgm bile katılsa şu yarışmaya her gün bonus bozmasına rağmen haftada yine 2 haftada sıfır çekerdi. Cuma günü yaptığı tahminler bile tutmadı ki biz pazartesiden tahmin yapıyoruz.

Elbet puan alacağım ✊💪

• Yeni getirilen format gayet güzel ve en önemlisi tahminciler;

Farklı tahminlerin etkisi altında kalmaksızın kendi rakamlarını yazıyor olmaları

Geçiş dönemi olduğu için sönük hissediliyor olabilir ,ilerleyen süreçte bakış açıları değişecektir

Geri bildirim için teşekkür ederim

Sevgiler

• Tahminlerin gizli olması iyi oldu ister istemez etkilenme oluyordu tahmin yazarken ama tahminler onaylandıktan sonra tartışma da aynı konudan devam etmeli diye düşünüyorum.

Bence de böyle olmalı tahmin süresi bitince o konudan devam edilmeli.

• Kopya çekmek için girdim ama geç kaldım :D

ya birader sessiz kalın yahu:) farkedip düzelttik bizde insanız hani gözden kaçabiliyor:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN